Ako vaša godišnja primanja iznose manje od 75.000 evra – ne planirajte odmor na Islandu.
Island je ranije ovog meseca promenio program o vizama za građane izvan Šengenske zone. Tako bilo koji strani državljanin kojem nije potrebna viza za boravak na Islandu, moći će da ostane u Zemlji vatre i leda šest meseci bez prekida, čak i ako su granice zatvorene.
Ali postoji i deo ispisan sitnim slovima – Da biste imali ova prava morate i da budete zaposleni u drugoj državi i da imate visoku platu. Tačnije, da vaši mesečni prihodi dostižu iznos od šest cifara.
“Ideja je da na Island privučemo profesionalce iz Silicijumske doline ili San Franciska, koji imaju visoka primanja, da svoj novac troše ovde, umesto tamo“, objasnila je Asta Gudrun Helgadotir, bivša članica parlamenta.
Iako posetioci koji ostaju više meseci u principu nisu turisti, ona se nada da će gosti dubokog džepa iznajmiti neiskorišćene AirBnB prostore, popuniti prazne stolove u restoranima i vikendom skoknuti na selo.
Rad od kuće na Kajmanskim ostrvima
Island nije prva država koja primenjuje ovu strategiju kako bi oporavila turizam posle korona-krize. Bermude, Barbados, Kajmanska ostrva i Estonija takođe su to učinili.
Međutim, Island je jedini koji striktno cilja imućne ljude. Na primer, Bermudi traže samo 263 dolara naknade od onih koji život u karantinu žele da zamene ostrvskom avanturom. Dok Island platu od milion islandskih kruna mesečno (6230 evra), odnosno godišnju zaradu od skoro 75.000 evra. Uz to, kandidati moraju da ispune uslove za dopunsko zdravstveno osiguranje.
Dramatičan pad turista
U 2018. godini, posle decenije ubrzanog rasta turizma, Island je imao 2,3 miliona turista, a broj posetilaca nadmašio je lokalno stanovništvo. Niko nije ni sanjao da će 2020. godine jedini odlazni letovi biti oni za prevoz ribe. Broj posetilaca opao je za čak 79 odsto.
Foto: Robert Lukeman / Unsplash