Tokom, kako je izgledalo, relativno mirne noći dodele Oskara, glumac Kris Rok dobio je udarac od kolege Vila Smita zbog neslane šale na račun Smitove supruge.
Nakon što je Kris Rok na sceni uručio nagradu za najbolji dokumentarac, pokušao je da se našali na račun Džejde Pinket Smit rekavši da jedva čeka da je gleda u filmu „G.I. Džejn, 2”, aludirajući na njenu ćelavost. Naime, u originalnom filmu „G.I. Džejn” iz 1997. godine glumi Demi Mur koja brije glavu u želji da smanji rodnu prisrastnost u američkoj mornarici. Komentar Krisa Roka o Džejdi, koja je nedavno progrovorila o gubitku kose otkrivši da ima autoimunu bolest koja se zove alopecija – nije se svideo Vilu Smitu koji je došao do bine i pesnicom udario Roka.
Nakon udarca Smit se vratio na mesto i uputio nekoliko psovki, uz poruku Krisu Roku da ne uzima njegovu ženu u usta, a ton je bio utišan na 20 sekundi.
Pre samo nekoliko meseci Džejda Pinket Smit javno je progovorila o svojoj borbi sa autoimunim poremećajem koji se zove alopecija ili gubitak kose. Najpre je počelo sa nekoliko pečata na skalpu bez ijedne dlake, da bi se proširilo sve više. Ona je potom donela odluku da obrije glavu i da svoju priču o zdravstvenom poremećaju sa kojim se bore milioni ljudi, podeli sa svetom. Stoga je i razumljivo što joj Krisova šala nije bila smešna, što su gledaoci mogli da zaključe po njenom izrazu lica.
Šta je alopecija?
Alopecija je autoimuno stanje u kom telo napada ćelije folikula dlake, sprečavajući rast kose. Postoji nekoliko tipova alopecije: alopecia areata kada se pojavljuju ćelavi pečati na glavi, alopecia totalis sa potpunim gubitkom kose na skalpu, i alopecia universalis, kada vam opada kosa, ali i dlake po celom telu.
Alopecija se javlja i kod muškaraca i kod žena. Najčešće se pojavljuje iznenada i nema poznatog uzroka, iako može postojati genetska predispozicija. Sa ovim poremećajem češće se susreću osobe koje se bore sa drugim autoimunim oboljenjima kao što su psorijaza, poremećaj štitne žlezde ili vitiligo. U mnogim slučajevima kosa ponovo počne da raste sama od sebe, ali često i medicinski tretmani mogu biti opcije lečenja.
Incident koji se desio na dodeli Oskara podelio je javnost. Jedni osuđuju Vila Smita dok drugi tvrde da se poneo „herojski i zaštitnički” i da je Kris Rok preterao sa šalama. Da, neumesno je šaliti se na račun nečije bolesti, ali isto tako za nasilje ne postoji opravdanje.
Ako ništa drugo, sada svet više zna o alopeciji i nadamo se da će se povećati empatija prema osobama koje se bore sa ovim poremećajem.