U današnjem stalno povezanom svetu, trenuci tišine su toliko retki da smo zaboravili kako to izgleda kad čujemo “ništa”. Konstantno ispunjavamo uši (i mozak i celo telo) muzikom, TV i radio emisijama, podcast-ima, razgovorima, a na sve te zvuke koje sami biramo, dodaje se i kakofonija koja nam je nametnuta okolinom u kojoj se nalazimo. Ako si primetila da si konstantno blago uznemirena, oslušni i razmisli – da li si postala preosetljiva na konstantan žamor života. I nisi jedina.
Još 2011. Svetska zdravstvena organizacija je deklarisala “Zvučno zagadjenje” kao “kugu modernog doba” i javno izrekla presudu: izloženost buci iz okoline ima štetne efekte na zdravlje stanovništva.
Zapitaj se i razmisli: “Koliko trenutaka dnevno provedeš u potpunoj tišini?” Odgovor je, verovatno: “Vrlo malo”.
Još uvek nisi podstaknuta da pronadješ način da sebi podariš tišinu?
Evo nekoliko razloga da to učiniš već danas.
- Tišina je korisna za sveukupno fizičko zdravlje
Konstanta buka izaziva povećanje krvnog pritiska. Neka istraživanja sugerišu da zvučno zagadjenje povećava rizik od srčanog udara. Takodje, izloženost glasnim zvucima u dužem vremenskom periodu dovodi do oštećenja sluha (da, da, dobro si razumela – izvadi slušalice iz ušiju).
- Tišina oslobadja od stresa i napetosti
Glasni zvuci podižu nivo stresa nadražavanjem amigdale, dela mozga zaduženog za doživljaj i ispoljavanje emocija. Istvremeno, oslobadja se i hormon stresa – kortizol. Jednom rečju, kreira se stresni cunami.
Kao što previše buke izaziva stres i napetost, tišina ima suprotan efekat, oslobadjajući mozak i telo od napetosti. Samo dva minuta tišine više opuštaju organizam od slušanja opuštajuće muzike, mereno promenama krvnog pritiska i cirkulacije krvi u mozgu.
- Tišina obnavlja naše mentalne resurse
Izlaganjem konstanom naporu da čuje, prepozna, klasifikuje, otpiše ili zapamti sve zvuke koji mu se serviraju, naš mozak postaje iscrpljen. Nažalost, retko primećujemo znake iscrpljenost sve dok ne postanemo ometeni i mentalno umorni, sve dok ne primetimo da se teže fokusiramo ili ne možemo da rešavamo probleme sa uobičajenom lakoćom.
Na sreću, mozak je, kao uostalom i ceo organizam, fantastično naštimovan mehanizam koji ima sposobnost restauracije kada sebi obezbedimo okruženje sa nižim nivoom buke.
Istraživanje iz 2013. utvrdilo je da dva sata tišine pokreće procese kreiranja moždanih ćelija.
- Tišina podstiče kreativnost i refleksiju
Kada smo isključeni iz spoljašnjih nadražaja, konačno možemo da udjemo u svoj unutrašnji tok misli, emocija, sećanja i ideja. Ako dozvoliš da ti misli vrludaju i odu tamo gde hoće, dozvoljavaš nadahnuću da ti dodje potpuno slobodno, neuslovljeno strukturom razuma. U prostoru tišine, mogu ti se pojaviti inovativna rešenja koja će ti izgledati izvodljiva.
Jednom kada naučiš da ti je tišina prijatna, primetićeš jasan pomak u sposobnosti da budeš svesna, prisutna sada i ovde, jer ćeš naučiti da čuješ sebe u tišini.
Tišina nije samo odsustvo zvuka. Tišina je prostor za misli. Tišina je otklon od ometanja koja nas zadržavaju na plitkim površinama uma. Ona dozvoljava onu vrstu refleksije koja je više od puke introspekcije i promoviše sposobnost povezivanja niti u naizgled neorganizovanom i nepovezanom svetu. Sa osluškivanjem misli u tišini, dolazi i sposobnost jasnog uvida u dogadjaje. “Eureka” se ne dešava u gužvi i galami.
Ako je svet oko nas tako konstantno i neizbežno bučan, možemo li sebi omogućiti blagodeti tišine?
“When WHY is clear, HOW is easy”
- Napravi dogovor sa sobom i sa ljudima u svojoj okolini da ćeš biti u tišini svaki dan po 30 minuta.
- Dodeli tišini vreme u svom kalendaru. Svaki dan, u isto vreme.
- Budi objektivna kako bi sebi dala realne šanse da se držiš odluke i rasporeda. Koliko je realno da ćeš prvih 30 minuta po dolasku u kancelariju moći da se isključiš?
- U vreme nazvano “tišina”, isključi telefon, isključi sve električne uredjaje, zatvori vrata, zaključaj vrata ako je to jedini način da sprečiš decu da uleću u sobu da te pitaju samo jedno pitanje. Napravi natpis za vrata sa jasnim instrukcijama da te ne prekidaju. “Ako je došla policija, kancelarija je u plamenu ili zove Džordž Kluni, možete me prekinuti. U svim drugim situacijama, molim vas da zadržite sva pitanja dok se moja vrata ne otvore.”
- Budi se ranije i ostani u krevetu, ležeći u tišini.
- Nekoliko puta mesečno, izadji iz grada. Pozovi drugaricu ili partnera u šetnju sa dogovorom da ćete jedan deo šetnje provesti u tišini.
- Možeš sekvencu tišine iskoristiti za uvid u kvalitet odnosa sa partnerom. Ako nadješ nekog sa kim možeš biti u tišini, a da te ne muči neprestana potreba da ispuniš tišinu rečima ili gestovima, drži se te osobe! Odsustvo neprijatnosti u tišini govori mnogo o bliskosti.
Tišina je pozadina na kojoj se odigrava život. Ako budeš u stanju da čuješ i razumeš tišinu, lakše ćeš razumeti mnoge naizgled zamršene životne situacije. Negde sam pročitala izreku “Tišina leči sve rane nanesene duši”. Tišina je saputnik sa kojim jednostavno možeš da budeš ono što jesi. Tišina ne postavlja pitanja, ne prosudjuje, ne kritikuje, ne suprotstavlja se i ne vredja. Jedina svrha tišine je da otvori prostor za razmišljanja i smirenje.
Budi sebi negujući roditelj. Pruži sebi priliku da iskusiš unutrašnju tišinu. I više nikad nećeš biti ista.
Za tvoj uspeh!
Mila
PS: Podrška i “Tumbs Up” za sve vas koji mi pišete da vežbate emocionalnu pismenost. Bravo! Sakupljam vaša pitanja i u jednom od narednih postova odgovoriću na ona koja su zajednička tema.
Ako ste propustili, pročitajte moje prethodne postove ovde i ovde, i pridružite se!
Photo by Jon Tyson on Unsplash