Podstaknuta jednim sjajnim video-snimkom koji sam malopre odgledala, poželela sam da svoje misli, ali i pitanja, podelim sa svima vama koji ćete pročitati ovaj tekst.
Koliko smo svesni da smo mi ono što biramo svakog dana? Da li uopšte razumemo da mi zaista, ali zaista imamo izbor? Kako ćemo se osećati, kako ćemo gledati na određene situacije koje nam se dešavaju, ko nas okružuje..? Da li je moguće da je takva ogromna i jednostavna istina izmakla generacijama i generacijama iz vida?
Izbor podrazumeva i odgovornost. Možda je tu caka. Pojedincu je teško prihvatiti odgovornost za sopstveni život, jer tada mora da se suoči sa sobom, svojim greškama i pogrešnim uverenjima. I ne samo da se suoči, već i da to promeni, ako želi da mu bude bolje. A nekako je bezbednije ploviti ako krivimo druge za naše promašaje… Roditelje, državu, bivše partnere, poslodavce… (nastavite spisak).
Sve više uviđam da ima istine u onoj – nisu loše situacije, već tvoj pogled na njih.
Mi sebi oduzimamo moć promene onog trenutka kada dozvolimo umu da nam šalje signale bespomoćnosti.
Toliko toga što nam se dešava jeste van naše kontrole, logično – mi nismo sami na ovoj planeti i ne možemo da očekujemo da svako misli isto kao mi. Ali naš stav, naš pogled, naš izbor i pronalazak najboljeg mogućeg rešenja za nas u tom datom trenutku i toj datoj situaciji – e, to je naša moć, naš izbor i na kraju, naša sudbina.
I šta ti biraš danas?
Biraš li da robuješ tuđim očekivanjima, tuđim pogledima na svet ili mišljenjima šta je dobro za tebe i tvoj život? Ili želiš da budeš slobodan i ti odlučiš? Ali pazi, možda ćeš pogrešiti i pasti. Na trenutak. Samo odluči šta ti je draže – tvoj korak, pa makar i pogrešan ili lažno uljuljkavanje u sivilo bez greške?
Biraš li danas da čitaš komentare i svađe ispod vesti na portalima ili da pročitaš neku knjigu, odgledaš dokumentarac? Hoćeš li gledati rijaliti program ili slušati svoju omiljenu muziku i raditi nešto po kući?
Hoćeš li da kukaš kako bi se pokrenuo, samo da imaš novca ili ćeš se postarati da taj novac zaradiš, kako god pošteno ili prodati nešto materijalno što već imaš, a istina je da ti nije potrebno? Ili ćeš naći neki treći način da postigneš to što želiš – ponudićeš svoje znanje, veštinu u zamenu za to što ti je potrebno? Naći ćeš način da besplatno postigneš, istraživaćeš..?
Mogla bih nadugačko o ovome, ali mislim da ste me razumeli.
Uvek je moguće. Na neki način, možda i težak, ali to što je težak ili neprijatan ili neobičan (drugima) ne znači da nije dobar. Volela bih da se ovog uvek sećamo.
Kakvo okruženje biraš danas? Trovače i one koji samo kukaju ili neke koji te podržavaju, koji ne misle da su tvoje ideje lude? Tvoje želje i snovi? Jer, da se ne lažemo, ima i do okruženja. Čovek je upućen na druge, čovek je socijalno biće (u manjoj ili većoj meri), ali čovek i bira.
Okruži se onima od kojih možeš da učiš, onima uz koje se osećaš lepo, srećno, podržano. Ne plaši se da budeš i sam(a). To uopšte nije loše!
Biraj. Biraj svesno.
I najveća lekcija koju sam naučila i ostavljam i vama da je upijete i osetite – i nebiranje je izbor.
I nije istina da tako tapkamo u mestu. Idemo unazad. A da li stvarno to želite sebi?


