Znaš onaj osećaj kada imaš sto stvari da uradiš, a ne znaš od čega da kreneš?
Ili kada ti je toliko stvari na umu da ćeš sigurno nešto zaboraviti?
Ili si možda osoba kojoj se javi mnogo ideja u toku dana, ali na kraju ni jednu ne realizuješ?
Ne brini, postoji rešenje koje je vrlo jednostavno i pristupačno, a može značajno da unapredi efikasnost i produktivnost.
Šta je tzv. brain dump?
Ako pitaš Wikipedia sajt, reći će ti da je brain dump transfer velike količine informacija. U praksi to znači da zapisuješ sve ideje, aktivnosti, planove, ciljeve i na taj način rasteretiš svoj mozak i smanjiš nivo stresa.
Odnosno, svoje misli prebaciš na papir.
Iako često toga nismo svesni, naš mozak troši veliku količinu energije da pamti stvari koje želimo da zapamtimo. Zato je važno da nađemo način da mu pomognemo u tom procesu, a da pritom ne zaboravljamo važne stvari.
Sve što je potrebno da korišćenje ove tehnike je vrlo pristupačno. Za početak – papir i olovka.

Dalje, neko više voli da sve ima na jednom mestu, pa će preći na poseban rokovnik. Neko će odmah da zapisuje stvari u planer i kalendar. A uvek ima onih koji će za ovo da koriste neku korisnu aplikaciju. Važna je suština, a ti pronađi ono što tebi najviše odgovara.
Benefiti korišćenja brain dump-a
Zamisli situaciju u kojoj se budiš i shvataš da imaš mnogo stvari da uradiš u toku dana. Osećaš kako kreće da te hvata panika da nećeš sve stići, da ćeš nešto zaboraviti…
Tada na scenu stupaju benefiti brain dump-a.
“Brain dump je kao sređivanje ormara KonMari metodom.”
– Micah McGuire
Prvi korak u ovakvoj situaciji neka bude da uzmeš papir i olovku (ili bar uključiš aplikaciju za beleške na telefonu) i zapišeš baš sve što ti je na umu, odnosno napraviš svoju to-do listu i na osnovu nje praviš dalje planove.
Korišćenje ove tehnike zapravo smanjuje šansu da zaboravimo važne stvari ili generalno stvari koje želimo da zapamtimo kao npr. preporuku dobrog filma.
Pored toga, brain dump može biti vrlo koristan u onim situacijama kada smo zadubljeni u neki posao i setimo se nečega što želimo da uradimo. Ne moramo da prekidamo rad i time rušimo koncentraciju, već samo zapišemo tu ideju, nastavimo dalje i vratimo se na to kada završimo ono što smo započeli.
Ukratko rečeno: rasterećenje i organizacija.
Za šta sve možeš da koristiš brain dump?
Mogućnosti su bezbrojne, a evo nekih ideja:
- to-do liste (dnevne, mesečne, godišnje…)
- ideje
- knjige koje želiš da pročitaš, filmovi koje želiš da pogledaš…
- citati
- događaji, rođendani…
- spisak stvari koje te opuštaju (da uvek imaš pri ruci)
- spisak stvari koje treba da poneseš na put
- ciljevi
- tzv. wish list
- ideje za poklone
- …
Kada prepoznaš suštinu ove tehnike, biće ti lako da u svojoj svakodnevnici pronađeš (i razviješ) načine i prostore gde sve može da se primeni.

Kada zapišeš, šta dalje?
Nakon što zapišeš sve što treba da uradiš, proceni koje su to aktivnosti važne da se urade odmah, koje aktivnosti možeš odmah da uradiš i time brzo skineš deo tereta. Iz ove liste npr. mogu da proisteknu dnevne ili nedelje to-do liste.
Isto tako, svoje zadatake možeš da podeliš recimo u tri kategorije:
- šta MORAŠ da uradiš
- šta ŽELIŠ da uradiš
- šta bi TREBALO da uradiš (kad ugrabiš vremena)
Takođe, moja iskrena preporuka je da uvek obeležiš na tom spisku svaki put kada odradiš neki zadatak i na taj način označiš neku svoju malu pobedu. Tada se luči hormon zadovoljstva koji može biti podstrek i izvor motivacije za naredne pobede.
I za kraj…
Ova navika je u 2021. godini značajno olakšala moju ličnu organizaciju. Sve je lakše od kada manje pamtim, a više zapisujem.
Pa ne kaže džaba ona stara poslovica:
Pametan piše, budala pamti. 🙂
Lično, počela sam da zapisujem, pored to-do lista, i preporučene filmove i serije, kao i knjige koje želim da pročitam (pa idem redom). Pored toga, pišem i ideje za poklone za neke drage ljude kako ne bih inspiraciju tražila tek onda kada mi (hitno) zatreba. Zapisujem svoje ciljeve, ideje, razmišljanja.
I osećaj je sjajan, iskrena preporuka sa moje strane.
P.S. Baci pogled na inspiraciju za brain dump na Pinterest-u i nećeš moći da odoliš da ne isprobaš. 🙂
Hej nisam znala da postoji izraz za to. Baš super 🙂
Inače sam tu tehniku sama spoznala. Kada mislim da imam miion obaveza, da ne znam koju ću pre i da li ću sve stići uhvati me neka vrsta anksioznosti. Onda uzmem papir i olovku i zapišem ih sve taksativno. Istog trenutka ne izgleda tako strašno, odmah vidim da je sve rešivo i da stižem. Olakšanje u momentu. Sjajna stvar, radi svak put! Preporuka i od mene! 🙂
Zdravo Ivana, hvala ti na komentaru! Slažem se apsolutno da mnogi od nas ovo rade instiktivno. Kada shvatiš koliko je korisno, onda možeš da preneseš i u druge segmente života i ostale situacije u kojima možeš sebi da olakšaš život. 🙂 Pozdrav! Tajana