Januar 1969. godine posebno je značajan za najveći rokenrol bend svih vremena – Džona, Pola, Džordža i Ringa. Naravno, radi se o momcima benda The Beatles, koji su baš na današnji dan – 30. januar 1969. godine na krovu diskografske kuće u središtu poslovne četvrti u Londonu održali poslednji javni nastup. Bio je to čuveni Koncert na krovu koji je upamćen po dolasku policije i prekidu koncerta jer nije bio zvanično prijavljen. Trajao je 42 minuta i može se naći podatak da je izvedeno svega devet pesama. Već sledeće godine u aprilu oni su se zvanično rastali iako su samo godinu dana ranije, u januaru, snimljeni neki od najvećih hitova – to je većina pesama sa albuma Let it be.
Momke iz Liverpula smatramo najuspešnijom muzičkom postavom u istoriji popularne muzike, ali se često uzimaju i kao najuticajnija rok grupa na svetu. Džon Lenon i Pol Makartni kao najistaknutiji članovi benda bili su i kreatori i kompozitori većine pesama.
Bitlmanija je zarazila svet sredinom šezdesetih godina. Jurišanje histerične gomile koja vrišti od obožavanja fenomen je koji je pratio i Kralja rokenrola – Elvisa Prislija za koga je i sama sjajna četvorka oduvek tvrdila da je umnogome bio njihov mesija i idol. Svakako da su Bitlsi i Elvis Prisli najuticajniji muzičari svih vremena, možda su zbog toga njihova imena zajedno na čuvenoj Holivudskoj stazi slavnih. Kasnije je fenomen Bitlmanije i njihove nadrealne popularnosti prevazišao, smatraju mnogi, i samog Elvisa Prislija.
“Bez Elvisa, ne bi bilo ni BITLSA”
John Lennon o Kralju rokenrola
Značaj ovog famoznog benda uvidela je i sama britanska kraljica i dala svoj pečat odlikujući ih zvanjem Članovi britanske imperije. Razočaran ponašanjem Kraljevine i njenog učešća u ratovima, Džon Lenon ovo priznanje vraća nekoliko godina kasnije. Te godine nastali su hitovi Help! i Yesterday – pesma koja je postala neka vrsta himne za sva slomljena srca i manifest nostalgičara za prošlošću i izgubljenom ljubavi. Jedno je sigurno, otišla je u večnost, kao i mnoge njihove vanvremenske pesme.
Čuvena je svojevremena izjava Džona Lenona da je popularnost grupe tolika da su prevazišli samog Isusa. Ova izjava je pogodila dobar deo fanova koji su dobili potrebu da se javno odreknu ljubavi za Bitlse i organizovano spaljuju ploče. U to vreme sve je jača mračna strana obožavanja pa se sami članovi sve više predaju uticaju droga.
Zvanični oproštajni koncert priredili su 28. avgusta 1966. godine u San Francisku, plan (ili izgovor) je bio fokus na rad u studiju.
Pamti se njihovo učešće na Mondoviziji gde su predstavili Veliku Britaniju pesmom All you need is love.
Nakon raspada benda, nastala je kultna pesma Džona Lenona Imagine -poziv na mir u svetu u kome se ne ističu nikakve razlike i vlada harmonija. Sam Lenon navodi da je nastala pod jakim uticajem voljene Joko Ono. Postoji njena obrada u napetom i mračnom tonu, potpuni opozit originalnoj verziji. Ova verzija kao da nastaje iz distopijskog trenutka u kome se shvata da je sve samo iluzija… U pitanju je genijalni bend A Perfect Circle i nalazi se na njihovom albumu Emotive iz 2004. godine.
Naslovna fotografija: Pinterest