Onaj Relatable Uvod
Sigurno si se ponekada našao u situaciji kada imaš posla preko glave, tvoja do to lista se preliva zadacima baš kao ona odeća na stolici u kutku sobe ili pak gomila papirologije što izviruje iz fioka i tiho ti se podsmeva? A šta je sa neplaniranim događajima, imaš li mesta za njih na „kao pridržavam se ove klimavo određene“ to do liste? Znaš onu, planiranje je sve a plan je ništa?
I pored gomile serviranih naslova pred našim očima na temu produktivnosti poput: „7 zlatnih pravila produktivnosti“ ili „Pravilo ovo i ono“ ili pak „Ultimativni načini za podizanje tvoje produktivnosti“ – dobro ovaj poslednji sam malo preuveličala, ali sve u svemu, znamo da i pored gomile otkrivenih načina za našu produktivnost na kraju samo od nas zavisi da li ćemo neke isprobati ili ćemo samo preleteti očima preko njih. Tako da…
Da, ovo je još jedan u nizu takvih postova o produktivnosti.
I da ovo je još jedno u nizu pravila o produktivnosti…
Ali hej, ako ćeš da načuljiš uši možda i uspeš, zar ne? Hajde da vidimo.
Evo u kakvoj situaciji sam se našla. Početak novog semestra, obeleženi datumi početnih kolokvijuma u nizu nadolazećih, poneki preostali ispit ostavljen za aprilski rok i volonterske aktivnosti. A da i oni dodatni časovi vožnje mašu sa strane… Pa svakome se to do lista kreira na osnovu izbora koje donosi i mesta gde uliva svoju energiju! Pored toga, pisanje tekstova za Original blog kutak (da ovaj što sada čitaš). Teme za njih nisam isplanirala ovog meseca (čitaj nisam ih postavila kao prioritetne, jer jel te, uloga studenta zauzima dosta mesta na praznom listu koje se lako da popuniti fakultetskim obavezama). Pa sve je rezultiralo da se ja nađem u situaciji da ne znam o čemu želim da pišem a vreme je da poneki tekst i objavim.
I ne, ovo nije ona situacija u kojoj su se ideje javile dok sam se tuširala (mada ponekad je i to poželjno, zar ne?)
Ali ovo jeste ona situacija u kojoj, da li čudesnom rukom gospodnjom ili jednostavno putem #slučajnosti”, dok mi iz fioke i dalje kikoće to do lista – ja naiđem na batch working metodu produktivnosti.
Instant, moj mozak progovori sa: Hm, šta li je sad pa to?
Šta se to krije iza reči batch working?
Objasniću ti kroz primer pisanja ovog blog posta.
Kao što sam napomenula, kao osoba koja ne može bez planiranja, kao i bez olovke i papira da funkcioniše, tako ja i uobičajeno planiram koje tekstove postavljam narednog meseca. To znači da pod normalnim okolnostima jedan dan izdvojim da napišem jedan tekst, drugi dan (ne mora biti jedan za drugim) ga revidiram, preoblikujem i treći dan ga unosim u program i klikćem objavi. I tako posle nedelju dana, za drugi tekst: piši, revidiraj, ukucaj, šalji. Ali koliko mi to vremena oduzima? Pogotovo u periodima kada mi ovaj zadatak nije prioritet? Kako onda da uštedim vreme?
Pa mi je onda nešto ili neko šapnuo za batch working…
Batch working na primeru pisanja blog posta bi jednostavno podrazumevao da ja sednem i napišem temu za postove ovog meseca u jednom dahu. Umesto da izdvojim jedan dan za jedan tekst i drugi dan za drugi, sadržinu svojih postova ispisujem u jednome danu. Na taj način ja sam kreirala kontent za jedan mesec pisanja postova i nisam razdelila svoju energiju na dane, već sam je utrošila u jednom danu i u jednom mahu i na taj način osigurala sebi slobodu u preostalim danima meseca.
Batch working podrazumeva ulivanje svoje energije na jedan zadatak/temu u granicama određenog dana ili vremena umesto rasipati energiju prelaskom sa zadatak na zadatak.
To bi značilo da ću prvo ispisati sav tekst za vreme koje odredim u danu za kojih sam planirala batch working za blog postove, potom editovati oba i na kraju tog dana uneti u program.
Na prvi mah to izgleda kao mnogo posla za odjednom odraditi, međutim znaš da kad započneš sa poslom „flow state“ brzo nastupi. Uostalom, ova metoda se veoma lako može prilagoditi onim zadacima sa svoje to do liste za koji ti se čine da će im ona najviše i odgovarati.
Na primer, ja ne mogu sesti i odjednom naučiti celo gradivno za jedan kolokvijum – za ovaj zadatak to neće funkcionisati, ali mogu da sednem i da odradim u jednom danu one dopunske i zadatke ili domaći vezan za taj predmet, tako da ne rasipam energiju i na učenje za kolokvijum i za zadatke koji spadaju pod istim predmetom.
Možeš da prilagodiš batch working shodno svojim obavezama. Možeš odgovoriti na sve mejlove u roku od nekoliko sati za naredna 4-5 dana, zar ne? Ili na njih odgovoriti ponedeljkom i petkom. Ili pripremiti hranu unapred nedeljom za nadolazeće dane?
Koraci batch working-a
- Zapiši zadatke koje te čekaju. (domaći, instagram post, blog post…)
2. Isplaniraj dan za batch working jednog po jednog zadatka sa liste. (subota – domaći, petak – pisanje tekstova…)
3. Za određeni zadatak ispiši one mini taskove koje ga kompletiraju (za tekst: napisati uvod/glavni sadržaj/zaključak; pročitati ga ponovo; pronaći slike; uneti ga u wordpress; poslati)
4. Na taj dan – batch workuj i precrtaj stvari sa liste!
Prosto zar ne?
Dan, nedelja, mesec i time blocking
Ono što donosi metoda batch working-a jeste da kompletiranje svojih obaveza možeš da vežeš za određeni dan, nedelju ili čak mesec. Hajde da vidimo na primerima!
Dan: U subotu čistim kuću – tako će mi biti čista do sledeće subote.
Nedelja: U prvoj nedelji u mesecu kreiram kontent za Instagram – tako ću imati kontent za ceo mesec.
Mesec: U ovom mesecu ću obaviti preventivne lekarske preglede – tako neću rasipati energiju na kontrole tokom cele godine.
Ili ga možeš vezati za sfere života: posao, kuća, volontiranje, hobi pa onda njih za dan, nedelju ili mesec… Hobi: Želim da probam nešto novo – jun ću posvetiti tome.
Ono što se takođe može uključiti pod ovom metodom jeste „time blocking“. Pa tako možeš u danu u kojem si odredio batch working za pisanje blog postova jutarnje časove odrediti za pisanje tekstova, posle podnevne za prepravke teksta, smišljanje naslova, odlomka i na kraju slanje istog.
Sve zavisi od težine zadatka – pošto ja objavljujem dva posta mesečno na blogu, naravno da će mi biti lakše da ih odradim u jednom danu. Ali pošto imam dosta stranica za učenje, njih ću onda rasporediti na nedeljnom nivou. Kako ćeš ti raspodeliti svoje obaveze?
Koje koristi dolaze upotrebom ove metode?
Metod je prilagodljiv – ako si noćna ptica ili jutarnja osoba i najbolje energiju crpiš iz jutra ili noći odredi taj period za batch working…
Štedi energiju – ako završiš određene zadatke u jednom danu ne rasipaš tu energiju za obavljanje zadataka na više dana.
Pruža “flow state“ – možeš se duboko fokusirati na zadatak u vremenskom periodu i na taj način uneti efikasnost i efektivnost u zadatak ispred sebe. Samo će ti u početku trebati više vremena za to ukoliko nisi naviknut na duže vremenske periode rada.
„Oh, zaostajem“ osećaj nestaje – umesto da dozvoliš da ti oni zadaci što izviruju iz to do liste crpe energiju i uvek vode tvoj put, ti možeš biti ispred njih i završiti ih, a onda na taj način i dati sebi mentalnog oduška.
Onaj Relatable Zaključak
Hej, ja i dalje, nakon pisanja ovog teksta imam sve one navedene obaveze sa početka istog! Samo je razlika u tome da sam napisala ovaj tekst, pa mi onda ostaje još jedan!
Bez obzira na to kakve bile naše to do liste, iza namere da kompletiramo naše obeveze leži želja da se osećamo bolje. Da uspemo u nečemu. Da se osećamo uspešno i zadovoljno. Da gradimo sebe.
Iako nam natrpana stolica sa odećom i poluotvorena fioka sa papirologijom neće reći POLAKO, to mi SEBI nesvesno činimo kroz traženje načina da bolje upravljamo našom produktivnošću! Govorimo sebi: “Polako, uspeću, samo želim da se osećam dobro dok obavljam svoje zadatke iako mi njihov obim prikazuje drugačiju sliku – ja to mogu.”
Neka ti tvoja metoda produktivnosti šapuće POLAKO.
Neka te tvoja metoda produktivnosti pomazi po srcu.
Neka te tvoja metoda produktivnosti potapše po ramenu.
Nadam se da si načuljio uši i pronašao vrednost među ovim rečima. Uspećeš svakako, zar ne? Hajde da vidimo…
S originalnošću, Katarina