Nije mi namera da zvučim kao dosadni profesor književnosti iz srednje škole, ali sigurno ste već mnogo puta čuli kako je čitanje veoma važno. To nije slučajno.
Čak oko 80% našeg stanovništva eventualno pročita jednu knjigu godišnje, a pola tog procenta čak ni toliko. Mlade tehnološke generacije gotovo ne dolaze u dodir sa papirom, sem onim za toalet, što dosta utiče na gore navedene podatke.
Zašto nemamo usađenu tu čitalačku naviku? Odgovor se krije u bezrezervnom prihvatanju ponuđenih vrednosti. Zašto bismo nešto čitali i uložili napor, kada je mnogo lakše da sve to pasivno pogledamo na Youtubu i TV-u.
The more you learn
the more you earn.
Warren Buffett
Šta radi Voren Bafet? Odlazi svaki dan na posao i uči 80% svog radnog vremena. Šest sati dnevno provede učeći o veštini investiranja, tako da zna dobro da investira i ako mnogi kažu da su neke njegove ulagačke odluke pogrešne, ispostavi se za tri do pet godina da je uložio u nešto što mu je donelo milijarde dolara profita. Voren Bafet je najbolji investitor u istoriji sveta i kada su ga pitali gde je najbolje uložiti novac, on je odgovorio:
Najbolje je da uložite svoj novac u sebe, da postanete produktivniji, vredniji i dobijete bolje rezultate. Ako uložite u nekretnine, akcije ili obveznice, vrednost može da padne ili poraste, možete da dobijete i izgubite novac, ali ako uložite u sebe dobićete bezpovratno znanje i veštine tokom čitavog života.
Vrlo često se spominje kako se vreme ili troši ili ulaže, a čitanje je poput investicija u biznisu. To su one najisplativije poslovne prilike, gde je potrebno minimalno ulaganje, ali u našem slučaju ne novca, već vremena, pronalaženje nekog dobrog mesta za čitanje i još bolje knjige, dok za uzvrat dobijamo desetostruko više od uloženog. Koje sve koristi svako od nas ima od tih investicija i zašto je toliko važna?
SMIRUJE NAS
Smatra se da je čitanje knjiga najdelotvorniji vid relaksacije, bolji čak i od slušanja muzike, spavanja ili šetnje u prirodi. Uranjanje u zanimljivo i kvalitetno štivo nas opušta, odmara i čini da, bar nakratko, zaboravimo na svakodnevne privatne i poslovne probleme. Svega 6 minuta čitanja može smanjiti nivo stresa i do 67%, a razlog tome je kako kažu stručnjaci, to što se mozak skoncentriše na to šta čitamo pa su mišići i srce znatno mirniji.

RAZVIJA NAŠE MISLI
Čitanje je korisnije, ali i teže od na primer gledanja youtube klipova ili televizije jer nas tera da razmišljamo, zamišljamo, stvaramo slike u glavi, dešifrujemo reči i sve to u sekundi. Ako želimo da poboljšamo svoje analitičko, ali i kritičko mišljenje onda je preporučljivo da uzmemo neki dobar triler jer pokušaji da otkrijemo zločinca i rasvetlimo zločin razvijaće naše razmišljanje. Takođe, čitanjem se razvija mašta i kreativnost koje povećavaju šansu da se napravi nešto novo. Inspirisani nekom knjigom možemo doći do tačke razmišljanja da uradimo nešto što ranije nismo.

POBOLJŠAVA NAŠE PAMĆENJE
Da bismo pratili radnju neke knjige, moramo se truditi da pamtimo radnju, likove, detalje i na taj način vežbamo sposobnost pamćenja. Isto tako, bez čitanja mozak neće biti dovoljno istreniran da pamti podatke pa će samim tim i kapacitet biti manji. Identično kao kada vežbamo u teretani da održimo naše telo u formi, tako i redovno čitanje održava kondiciju našeg mozga. Sa svakom novom pročitanom informacijom, teramo sebe da više razmišljamo , a kada pročitamo nešto novo, mozak to sačuva i analizira, čime se povećava naš „skladišni“ prostor.

UPOZNAJE NAS SA SVETOM
Knjige su poput vozila koje nas vodi na putovanja i avanture kada za sopstvena nemamo vremena ili novca, upoznavajući nas sa drugim kulturama, ljudima i pričama. Postati umešan u živote likova povećava našu sposobnost razumevanja emocija ljudi i upravo čitanje o situacijama u kojima se neko nađe, a koje mi možda ne razumemo ili o kojima ne razmišljamo, razvija naše saosećanje i empatiju prema drugima.
Osoba koja ne čita živi samo jedan život. Osoba koja čita živi ih hiljadu.

VOKABULAR
Danas vrlo lako možemo razlikovati načitanu osobu od one koja ne čita. Dok čitamo, uvek nailazimo na nama nepoznate reči. Što više čitamo, više ćemo obogatiti sopstveni rečnik koji može biti od izuzetno velike važnosti za nas, za naše obrazovanje ili karijeru, posebno u momentima kada želimo da ostavimo dobar utisak. Sposobnost da iskažemo svoje mišljenje na pravi način može biti veoma važno i za međuljudske odnose koje ostvarujemo u životu, kao što su partnerske, poslovne ili prijateljske veze.

Foto: instagram.com/james_travino