U Mađarskoj je prelepo mesto za odmor Balaton. Zbog svoje prostranosti naziva se Mađarsko more. Istovremeno je plitko, toplo i savršeno pripremljeno za turiste.
Najveće je jezero u srednjoj Evropi, koje se nalazi na teritoriji Mađarske u dunavskoj ravnici. Ukupna površina je 596 km², sa dužinom od 78 km i maksimalnom širinom od 12 km. Najsigurnije plaže, pogodne za porodice sa decom, nalaze se na jugu, one na severu su pogodne za iskusne plivače.


Privlači tragače za suncem, gurmane, ljubitelje muzike i ljubitelje vodenih sportova. Osim plivanja, možete ići na skijanje na vodi ili iznajmiti čamac i diviti se sa palube čamca. Ovde se mogu videti i ribolovci koji dozvolu mogu da kupe u radnji sa opremom za pecanje i idu u lov.
To je slatkovodno jezero, ali je upečatljive mlečnozelene boje zbog algi koje rastu u plitkim vodama. Za najbolji pogled, idite na brdo Badacsoni na severnoj strani jezera ili otkrijte grad Balatonfired, osnovan u 19. veku, danas prestonicu kulturnog i sportskog života Balatona.
❤ Istorija Balatona ❤
Prema arheološkim nalazima, obala jezera je naseljena još od neolita. Na severnoj strani, arheolozi su iskopali nekoliko alata, a čak su pronašli dokaze o trgovačkom putu. Tokom antike Rimljani su podigli nekoliko gradova i sela na obalama; izgradili su važne saobraćajne puteve – od kojih nekoliko danas koristimo, izgradili su utvrđenja i plovili vodom.
Rimljanima se to toliko dopalo da je car Tiberije nekoliko puta posetio Badaksoniju, a legenda kaže da je Galerije sagradio kapiju u Siofok.
Tokom antičkih vekova, vodostaj Balatona je bio neobično nizak, pa su mnoge građevine koje su Rimljani izgradili kasnije potopljene. Tokom 1600ih, uglavnom turski trgovci su plovili između južne i severne obale, ali 100 godina nakon emancipacije koju su predvodili Habzburgovci, život na vodi je skoro potpuno prestao. Prema vojnoj karti Balatona, napravljenoj 1700ih godina, u jezeru se nalazilo ostrvo u blizini današnjeg Tihanja ili Orvenjesa.
Godine 1935. pronašli su fizički dokaz koji podržava legende da je voda poplavila neka od rimskih sela. Pronašli su artefakte i oruđe u sedimentu jezera; u blizini Orvenjesa, izneli su netaknutu posudu na površinu. Između 1957. i 1959. godine, muzeolozi, Lajoš Tot i Tihamer Sentleleki, pokušali su da saznaju više o ovim legendama. Njihovo istraživanje je utvrdilo da su sela izgrađena na samoj obali. Zbog suše u to vreme, znaci takvih zajednica su sada pod vodom u blizini Tihanija i Orvenijesa. Uz pomoć ronilaca iz donjeg sedimenta su iskopali zanimljive artefakte i novčiće, ali su iz nepoznatog razloga istraživanja stala. Obojica su procenili da se palata cara Galerija nalazi u blizini Orvenijesa.
Pred kraj Drugog svetskog rata vođene su ozbiljne borbe kod Balatona. Engleski i američki bombarderi sukobili su se sa nemačkim i mađarskim lovcima iznad voda, a to je značilo da je nekoliko eksploziva i olupina aviona palo u jezero. Otprilike 50 aviona dočekalo je kraj na Balatonu, a 15 ih je još uvek na dnu jezera tačno tamo gde su se srušili.
U Sigligetu i Zamardiju su izgradili spomen obeležja za pilote i vojnike koji su izgubili živote u blizini Balatona, a olupine koje su ometale plovidbu i kupanje su uklonjene, ali su ronioci amateri ipak otkrili olupine aviona. Godine 1996. pronašli su olupinu nemačkog bombardera Junkers-88, tri godine kasnije, olupine sovjetskog topovnjača Il-2 otkrivene su u Balatonkenesu, a 2003. još jedan sovjetski avion pronađen je u Alsoorsu.
Poslednja nesreća izazvana olupinom aviona dogodila se 1970. godine, kada je bračni par čamcem otišao daleko u jezero i kada je muž pokušao da skoči u vodu, udario je glavom o olupinu sovjetskog aviona kod Balatonkeneza i povreda je bila fatalna. Letelica je uklonjena nakon nesreće.
Legenda kaže da se negde na dnu jezera Balaton nalazi nemački tenk Tigar. Kažu da je led ispod rezervoara pukao i da je voda odnela mašinu, ali niko još nije pronašao nikakav dokaz.
❤ Balatonfüred – grad cveća i zelenila ❤
Balaton nije samo poznat po beskrajnim restoranima i odmaralištima sa svojim izvanrednim šetalištem sa drvoredima duž obale gde svi idu u šetnje pre ili posle večere. Ima i najelegantniju marinu na jezeru i poznat je po termalnim vodama svoje svetski poznate bolnice za srce. Njega krasi cveće i zelenilo.

Zelenilo u gradu i njegovoj okolini ima mnogostruki značaj. Biljke na zelenim površinama, svojim oblikom i životnim osobinama, predstavljaju nezamenljive elemente prirode, koji doprinose melioraciji životne sredine u najširem smislu reči. Zelene površine pozitivno utiču na okolinu delovanjem na mikroklimat, tako što smanjuju visoke temperature vazduha, povećavaju stepen vlažnosti, regulišu jačinu vetra, prečišćavaju vazduh, smanjuju i ublažavaju jačinu gradskog šuma.
Legenda kaže da je neodoljiva lepota boginje Tetide, vladarke mora koje je pokrivalo teritoriju Panonije, rasplamsala duboku ljubav u duhu zemlje. Ali on joj se tako divlje udvarao da se boginja uplašila i sakrila u podvodnu pećinu. Duh ju je neprestano svuda tražio, čak je popio svu vodu iz mora, ali je nigde nije mogao naći. Najzad, pogođen tugom i teškom iscrpljenošću, pao je mrtav na zemlju i njegovo ogromno telo je izdubilo Balatonski basen. Međutim, njegovo telo je blokiralo i ulaz u pećinu, a boginja je zauvek ostala zarobljena u njoj. Samo su njene suze tekle kroz uski prorez na površinu, ispunjavajući jezero Balaton vodom.
Krošnje drveća i žbunja najpre apsorbuju deo sunčeve radijacije, a zatim i stvaraju senku u prostoru na kome se nalaze. Efikasnost biljaka zavisi od gustine krošnje, veličine listova, njihovog rasporeda u kruni, gustine sadnje, odnosno rasporeda biljaka. Mnogobrojna merenja temperature vazduha na različitim visinama, nad zelenim površinama i nad golim asfaltnim ulicama i trgovima, pokazuju da oscilacije u temperaturi tokom različitih doba godine ili doba dana mogu da budu značajno različite.
❤ Balatonfüred – grad hrane ❤
Mađarska je poznata zemlja dobre i začinjene hrane. U Balatonu postoji veliki i širok izbor restorana. Možete birati od poznatih ribljih restorana do redovnih barova ili picerija. Najjeftinije ćete proći ako se odlučite za picu.

U jednom restoranu gde prave pice, ako naručite margaritu i flašicu vode sve će Vas koštati 6000 forinti. U cenu uračunaju pdv koji je 450 forinti. Sve u svemu, pica je ukusna.
❤ Balatonfüred – grad šetališta i krstarenja❤
Šetalište Tagore u Balatonfüredu ima mnogo prodavnica u delu blizu Tihanija, ali razlog zašto se zove glavna ulica Balatona je drugačiji. Tagore je okružen visokim drvećem , a gužva je skoro ogromna kao na glavnoj ulici velikog grada. To je kao staromodno šetalište. Meštani klimaju jedni drugima a turisti se dive čamcima u marini. Šetalište je prepuno tezgi vinarija tokom Balatonfüredovih nedelja vina. Možete videti ljude kako sede i piju vino okruženi prijateljima. Uglavnom piju belo vino. Jedna prijatna atmosfera.

Možete videti i turistički brod koji krstari jezerom Balaton. Za sve ljubitelje koji vole da krstare, tura košta 2000 forinti po osobi. Provedite prelep dan na severnoj obali u marinama, zaplovite na krstarenje romantičnim brodom i prošetajte prirodnim rezervatom sa veličanstvenim pogledom na jezero.
Treba da posetite jezero Balaton, kao i okolne gradove i naselja Balatona koja nude širok izbor istorijskih znamenitosti, staza u prirodi, sportskih aktivnosti i živopisnih događaja za posetioce svih uzrasta i interesovanja.
Od jednostavnog sunčanja na obali jezera tokom letnjeg dana do intenzivnijih aktivnosti na vodi Balaton nudi tradicionalne izbor stvari koje treba raditi na jezeru. Pored toga, sportovi poput jedrenja i jedrenja na dasci su veoma popularni, tako da ako želite da provedete neko vreme na brodu dok ste u Mađarskoj, u velikoj meri morate da posetite Balaton.