Nema nikakve usluge tokom leta. Nema biznis klase. Nema pijuckanja šampanjca, biranja između govedine ili piletine i gledanja filma. U samo osam minuta, koliko prođe od poletanja do sletanja, nema vremena ni za šta.
Let između karipskih ostrva Angvile i Svetog Martina trenutno je najkraći međunarodni komercijalni let na svetu i traje samo osam minuta – od trenutka uzletanja do trenutka sletanja.
Angvila, britanska teritorija duga skoro 26, i široka nešto više od pet kilometara, predstavlja krečnjačko ostrvo okruženo sa 33 plaže sa belim peskom. Omiljeno je kod slavnih ličnosti koje traže skromno mesto gde mogu da budu sami.
Njegov sused, Sveti Martin, nalazi se samo sedam kilometra južnije. Severni deo ostrva pripada Francuskoj, dok je južni deo, nazvan Sveti Martin, sastavni deo Kraljevine Holandije.
Kapetan Karl Ejveri Tomas, vlasnik kompanije Anguilla Air Services, koja jedina nudi redovne letove između dva ostrva, rekao je da održavanje vazdušnih veza izuzetno važno za malo ostrvo poput Angvile. Većina porodica koje žive na ovom ostrvu ima barem jednog člana koji radi u turizmu, o kojem ostrvo u velikoj meri zavisi.
„Ne možete da promovišete destinaciju od pet zvezdica, kao što je Angvila, bez aerdoroma. Kad biste do ostrva mogli da dođete jedino brodom, ne mislim da bi to bilo dobro za nas”, rekao je Tomas za CNN.
Kada je lep dan, putovanje traje oko 25 minuta brzim čamcem i to je prelepo iskustvo. Ali kada je more uzburkano vožnja čamcem nimalo nije prijatna. Ali uvek kao opciju možete da odaberete – najkraći let na svetu.
Osim u turizmu, avion igra ključnu ulogu i u pružanju podrške lokalnoj zajednici, poput besplatnog pružanja usluga spasavanja, prevoza medicinske opreme ili pacijenata.
„Oduvek smo to radili, otkad sam otvorio kompaniju. Prava je sreća kada pronađemo nekoga nestalog”, rekao je Tomas, čiji avion poleće kad god nestane neki ribarski brod.
Avion nikada ne leti na visini većoj od 300 metara i pruža pogled na tirkizne karipske vode, duge i vijugave peščane plaže, i luksuzne privatne vile i odmarališta.
Pročitaj i: „Letovi za nigde“ najbrže rasprodati u istoriji australijske avio-kompanije
Foto: Ramon Kagie on Unsplash