Knjiga je jedinstvena, prenosiva magija.
Stiven King
Knjige moraju da budu negde smeštene, a mesta u kojima se čuvaju knjige mogu da budu jednako magične. Da li ste znali da u svetu postoji oko 2,7 miliona biblioteka? Među njima je mnogo onih za koje možemo da kažemo da su lepe, ali samo za određene možemo reći da su jedinstvene.
Mental Floss izdvojio je deset najneobičnijih biblioteka, ili možda je bolje da kažemo arhitektonskih čuda.
- Univerzitetska biblioteka Seikei / Tokio, Japan
U glavnom atrijumu nalazi se pet uzdignutih kapsula u naučno-fantastičnom stilu. Jedan zid ove petospratnice gotovo je u potpunosti napravljen od stakla. Dizajnirao ju je Šigeru Ban, a završena je 2006. godine.
- Haskel biblioteka i opera / Kvebek, Kanada i Derbi Lajn, Vermont
Jedina biblioteka u svetu koja se nalazi na granici dveju država. Glavni ulaz je iz SAD, ali se većina knjiga nalazi u Kanadi. Postoji čak i linija na podu koja označava granicu. Zgrada služi i kao dom opere – bina je u Kanadi, a sedišta u Sjedinjenim Državama.
- Biblioteka budućnosti / Oslo, Norveška
Svake godine drugi autor dodaje svoj rukopis u kolekciju koja će biti dostupna za čitanje tek 2114. godine. Gardijan je naziva i “najtajnovitijom bibliotekom na svetu”.
Projekat je 2014. započela škotska umetnica Kejti Paterson, a priče se čuvaju u Tihoj sobi u javnoj biblioteci u Oslu. Kada prikupe 100 knjiga, sve će biti odštampane na papiru posebno uzgajanom u šumi.
Postoji i komisija koja svake godine bira i poziva autore da daju svoj doprinos. Prva je bila Margaret Atvud, a među autorima koji su predali svoj rukopis su Dejvid Mičel, Han Kang i Oušn Vuong.
- Biblioteka na plaži / Balčik, Bugarska
Turističko naselje Albena ima odlično rešenje za ljude koji na odmoru požele da nešto pročitaju dok uživaju pored mora, ali ne žele da vuku knjige sa sobom.
Biblioteka na otvorenom nalazi se na plaži, na obali Crnog mora, ispred hotela Kaliakra. Biblioteka poseduje oko 6000 knjiga na 15 jezika, smeštenih na 140 polica koje su otporne na različite vremenske uslove.
- Aleksandrina / Aleksandrija, Egipat
Biblioteka Aleksandrina podignuta je u znak sećanja na drevnu aleksandrijsku biblioteku. Zgrada je cilindrična i izgleda kao da joj je vrh dijagonalno odsečen i izdiže se iz bazena. Nagnuti krov dizajniran je da podseća na drevni svetionik Aleksandrije.
Izgradnja je završena 2001. godine, nalazi se u blizini prvobitne biblioteke, a radila ju je norveška firma Snøhetta. Pored biblioteke, u zgradi se nalaze planetarijum, konferencijski centar, četiri muzeja i brojne umetničke galerije.
- Tjenđin Binhai / Tjenđin, Kina
Još jedna biblioteka futurističkog dizajna nalazi se u Kini. U glavnom atrijumu bele police protežu se do plafona, a u samom centru nalazi se sala sfernog oblika, poznata pod nazivom “Oko”.
Iako vizuelno zaista deluje impresivno, u praksi se nije pokazalo najbolje – one visoke police nisu baš pristupačne pa su ispunjene fotografijama knjiga koje su ištampane na aluminijumskim pločama.
Holandska firma MVRDV, koja je projektovala zgradu, objasnila je da je pristup gornjim policama bio planiran iz prostorije smeštene iza atrijuma, ali da se od toga odustalo zbog kratkog roka za izgradnju – biblioteka je završena samo tri godine nakon što je urađena prva skica.
- Terens Kardinal Kuk / Njujork
Glavni ogranak Glavne biblioteke u Njujorku jedna je od najneobičnijih biblioteka na svetu. Naime, ova malapodzemna biblioteka nalazi se u sistemu metroa, ispred okretnice voza broj 6. S obzirom na to da na ulici nema nikakvog znaka za biblioteku – mnogi ni ne znaju da ova biblioteka postoji.
- Vaskonselos / Meksiko Siti, Meksiko
Ova biblioteka spolja izgleda kao betonski blokm, a unutra kao da police lebde iznad glavnog hodnika. Dizajn je istovremeno geometrijski i haotičan.
- Biblioburo / La Glorija, Kolumbija
Kada je učitelj Luis Sorijano shvatio da njegovi đaci sa selu nemaju pristup knjigama kod kuće, rešio je da im dostavlja svu literaturu uz pomoć magarca. Uskoro su mu bila potrebna dva magarca.
Njegova putujuća biblioteka koju je pokrenuo 1997. u početku je imala 70 knjigam a sada ta brojka iznosi 7000. Sorijano je takođe pomogao da se ovde otvori javna biblioteka i više škola.
- Sišor / Đinhuangdao, Kina
Sišor biblioteka poznata je i kao “najusamljenija biblioteka na svetu”, s obzirom na to da se nalazi na izolovanoj plaži.
U principu, i nije tako daleko od civilizacije, samo ne možete da dođete automobilom do nje. Usamljena biblioteka dizajnirana je da podstakne vezu sa okeanom, pa iz glavne čitaonice svi imaju dobar pogled na more.