Većina roditelja plaši se trenutka kada njihovo dete brizne u plač, a zatim dobije napad besa, ponekad udarajući sve oko sebe. Stručnjaci otkrivaju da su tantrumi zapravo korisni za razvoj mališana.
Tantrumi su fiziološki odgovor koji je povezan sa sistemom detekcije pretnji mozgu, a izazvan nesposobnošću deteta da upravlja emocijama.
“Baš kao vi i ja, i deca kada su emocionalno preplavljena mogu da reaguju tako što doživljavaju slom”, rekla je za DailyMail Rejčel Ficd, stručnjakinja za bebe i roditeljstvo.
“Ako detetu date prostor da bezbedno prođe kroz ovo iskustvo, sa samopouzdanjem, ljubavlju, empatijom i poštovanjem koje ćete mu pružiti, ono će se lakše nositi sa preopterećenošću u odraslom dobu”.
Tantrumi obično počinju oko 18 meseca i često se javljaju kod mališana, a imaju tendenciju da se pojačavaju oko druge i treće godine.
Neka ranija istraživanja pokazala su da se tantrumi javljaju kod 87 odsto dece uzrasta od 18 do 24 meseca, 91 odsto dece uzrasta od 30 do 36 meseci i 59 odsto mališana od 42 do 48 meseci.
“Ovo je normalan ljudski odgovor, jedina razlika između nas i dece je što smo mi stekli iskustvo i zrelost da naučimo strategije izbegavanja i suočavanja”, navodi Ficd.
Dok se njihov korteks ne razvije, jedini način malog deteta da vam kaže šta ga muči je da izrazi svoja osećanja. I baš kao što ne mogu da kontrolišu radost, tako nisu u stanju ni da upravljaju onim lošijim, novonastalim emocijama.
Šta uzrokuje tantrume?
Roditelji često ostanu zbunjeni i pitaju se šta je dovelo do napada besa, ali Ficd tvrdi da je jedan od glavnih pokretača – glad.
“Mala deca imaju ogromnu energiju i brzo rastu, a telu i mozgu je neophodna hrana. No, dečiji želuci su manji od naših, otuda i potreba da jedu češće nego odrasli”.
Druga dva razloga su umor i frustracija, koji se lako uočavaju. Ono što možete da uradite kako biste smanjili napade besa svog deteta jeste da se postarate da dete između obroka uvek ima zdravu užinu kako bi mu stomačić uvek bio pun.
Trudite se da uspostavite zdravu rutinu spavanja i ne preskačite popodnevnu dremku, koliko god se dete bunilo.
Kada vidite da će doći do tantruma, pokušajte da preusmerite mališana na nešto drugo. Zagrlite ga, istaknite da razumete zašto se tako oseća i pitajte šta bi im pomoglo u tom trenutku – stavljanje rešenja u njihove ruke pomaže im da nauče samoregulaciju i da otkriju sopstvene strategije suočavanja sa stresom.
Foto: Jep Gambardella