Tehnologija je zasigurno promenila proces edukacije najmlađih. Kako danas svako od nas ima mogućnost da na internetu objavi sadržaj kakav želi, u moru različitog i često nekvalitetnog sadržaja teško je izdvojiti se. Ipak to je pošlo za rukom Teslinim znanjonima, crtanom filmu koji na zabavan način uvodi decu u svet nauke, promoviše očuvanje planete i obnovljive izvore energije. I sve to uz Nikolu Teslu.
Teslini znanjoni razlikuju se od ostalih edukativnih sadržaja za decu. Ceo autorski tim iza sebe ima dugogodišnje iskustvo rada sa decom, a koncept je osmislio dečiji psiholog Branislav Brkić, sa kojim smo razgovarali.
Šta sve obuhvata dečji brend Teslini znanjoni i kakve su povratne reakcije najpre na serijal, a onda i na druge proizvode čiji ste tvorci?
Dečiji brend Teslini Znanjoni je nastao sa idejom da se kod dece u ranom uzrastu probudi motivacija za sticanjem naučnog znanja. To je razlog da postavimo kao jednog od glavnih karaktera pronalazača Nikolu Teslu koji kroz fiktivne karaktere Znanjone deci predstavlja najrazličitija saznanja o svetu.
Reakcije pre svega dece, a potom i roditelja na Znanjone su fantastične. Većina mališana se već na prvo gledanje crtaća vezuje za karaktere i pažljivo prati zabavnu radnju koja je nenametljivo prožeta naučnim saznanjima. Roditelji ovo rado prihvataju, jer prepoznanju kad je nešto korisno za njihovo dete.
Neopisivo zadovoljstvo je bilo gledati punu salu dece na dečijem Budi Festivalu u Pančevu, gde je prvu put prikazano tri epizode Znanjona na velikom platnu. Deca su pevala zajedno sa akterima i oduševljeno tapšali kada se pojavi Tesla. Slikovnice o Znanjonima, a naročito bukvar Teslinih Znanjona su rado prihvaćeni posebno kod dece koja su već upoznata sa crtaćem.
Naš crtać se uveliko gleda na DexyCo televiziji (Dexy TV-u) i od septembra na RTS2 programu u jutarnjim satima. Uz to, svi naši crtaći i pesmice mogu se nači na našem YouTube kanalu – Teslini Znanjoni i IDJ kids kanalu, na kojima već imamo preko pola miliona pregleda celokupnog sadržaja.
Deca vole naše slikovnice u kojima dobijaju i edukativna zNalepnice, ali kako bi još više podstakle kognitivni razvoj one su sad obogaćene i radnim listovima koji se dobijaju na poklon. Isto tako plišani Znanjoni, koji su mnogim mališanima postali igračka od koje se ne odvajaju, sada su dopunjeni slikovnicama koje se dobijaju na poklon. Sve to se može naći na stalnoj akcijskoj ponudi online, na našem web shopu na ananas.rs, i u stalnim našim prodajnim mestima DexyCo kids radnjama i Vulkan i Laguna knjižarama.
Šta je bio pokretač i kako je tekao proces od ideje do realizacije ovog projekta, s obzirom na to da su Teslini Znanjoni bili dobitnici sredstava od strane D Inkubatora kao jedan od prijavljenih startapa?
Naš tim je ranije radio već na sličnim projektima po narudžbini, ali je oduvek postojala ideja da radimo na sopstvenom projektu. Nekoliko naših autorskih projekata animacije je bilo izabrano i prezentovano na najvećim Evropskim forumima i festivalma, kao sto su Cartoon Movie, MIFA, Cartoon forum, Warsaw Kids Film Forum.
I pored mnogih zainteresovanih stranih producentskih kuća, problem je uvek bio to što ni jedan deo produkcije nije finansiran u našoj zemlji, a nije, zato što jednostavno u Srbiji ne postoji nijedan konkurs koji podržava i finansira animirane serijale ili dečiji program. Dobili smo čak ponudu da prodamo animirani projekat o Tesli, velikom kanadskom Singing Frog studiju ali uz prepuštanje svih autorska prava, zbog čega smo odbili ponudu. Jedino rešenje je bilo da nekako dođemo do privatnih investitora.
Bilo je potrebno zato napraviti projekat koji će na neki način vratiti uložena sredstva, te je ceo projekat od starta koncipiran kao celokupan dečiji brend koji osim animairanog serijala podrazumeva i edukativne igračke, knjige, aplikacije. Srećom kompanija Delta Holding je prepoznala potencijal našeg projekta koji je izabran za D Inkubator program, nakon čega smo i pobedili kao najbolji startup u 2021. Tako je ujedno i napravljena saradnja sa nekoliko privatnih investitora među kojima je i Delta Holding Kompanija.
Uložena sredstva do sad su omogućila da napravimo prvu sezonu serijala (13 epizoda) kao i prve probne tiraže slikovnica i igračaka. Međutim glavni posao, produkcija inovativne edukativne igračke (Znanjon Kocke), kao i nastavak produkcije serijala, tek predstroji i nadamo se da ćemo u narednom periodu, sa rastom popularnosti serijala doći do novih investitora i sponzora.
Koliko je izazovno obraćati se predškolcima danas, a naročito kada je u pitanju edukativni sadržaj, i šta je ono što Teslini Znanjoni nude kao inovativno i drugačije?
Najveći problem danas je hiperprodukcija svega što se deci nudi a opet, čini se da nema dovoljno onoga što bi za decu bilo zaista korisno. Osim toga nekontrolisana upotreba ekrana kod dece takođe dovodi do toga da je teško dopreti do njih sa novim i korisnim sadržajem.
Teslini Znanjoni imaju originalan koncept i kao kompletan edukativno zabavni brend predstavljaju novinu na našem tržištu, međutim to nije dovoljno. Neophodna je jaka marketing strategija i dugo trajanje na tržištu kako bi naš brend isplivao u moru nekorisnog i isključivo zabavnog sadržaja. Takođe očekujemo da se plasiranjem inovativne edukativne igračke (Znanjon Kocke) još više izdvojimo na tržištu.
S obzirom na to da se radi o jasno profilisanom brendu koji promoviše nauku najmlađima, ali i koji bi trebalo da ih zabavi, ko je sve uključen u kreiranje Teslinih Znanjona?
Autor serijala i projekta Teslini Znanjoni je diplomirani psiholog, koji je diplomirao na katedri za Dečiju psihologiju sa temom uticaja dečijih slikovnica na razvoj dece, i moglo bi se reći da je ovaj projekat na neki način nastavak te teme. Pored toga postoji stalna saradnja sa prosvetnim radnicima i vaspitačima koji su u svakodnevnoj interakciji sa našim publikom.
Sa druge strane ceo autorski tim ima dugogodišnje iskustvo u kreiranju zabavnog sadržaja za decu a i sami smo veliki fanovi animiranog filma.
Izdvojio bih ovde i novu sardnju koju smo upravo ostvarili, a to je saradnja sa MediGroup kompanijom u čijim se dečijim ordinacijama od ovog meseca mogu gledati naši crtaći, čitati naše slikovnice i popunjavati naši radni listovi. Osim što će Znanjoni učiniti boravak dece u ordinacijama prijatnijim, ostvarujemo saradnju i sa stručnim timom pedijatara i dečijih psihologa MediGrup-a koja će sa nama učestvovati u kreiranju novog sadržaja.
Planiramo i jaču povezanost sa vrtićima u Srbiji u kojima smo već podelili preko 1000 besplatnih bojanki tokom proleća a upravo krećemo i sa novom akcijom.
Koje su, po vašem mišljenju, glavne karakteristike dečjih serijala, igračaka i knjiga koje ih u većoj meri razlikuju od onih na kojima su odrastale generacije pre, recimo, deset godina i ranijih decenija?
Mislim da danas postoji puno toga, i sadržaja koji su nalik crtaćima od pre, i potpuno novih drugačije osmišljenih crtaća, i problem je samo doći do kvalitetnog sadržaja u moru nekvalitetnog i nekorisnog sadržaja. Iako nam je jedan od osnovnih kanala za dolazak do publike YouTube, on funkcioniše po principu prodavnice za slatkiše, i forsira isključivo ono na šta publika reaguje bez obzira na to da li je nešto dobro ili loše.
Odatle i popularnost videa koje su radili amateri, bez ikakvog znanja o deci ili o animaciji. Danas tehnologije dozvoljavaju da svako napravi “crtać” ili video i to prezentuje publici. To dovodi do hiperprodukcije ne kvalitetnog nazovi zabavnog sadržaja, koji je često beskoristan i štetan, i navikava decu na loš ukus, lošu muziku, lošu naraciju. Ujedno, to predstavlja veliku prepreku kvalitetnom sadržaju da dopre do dece. Naravno ovde su izuzetak ogromne strane kompanije sa velikim marketinškim budžetima koje lako “kupuju” svoju vidljivost na svim kanalima.
Svakako deca danas kraće drže pažnju, pa su novi crtaći često rađeni po principu više akcije i brzih rezova kako bi im se zadržala pažnja. Mi smo ovo donekle ograničili i trudimo se da pažnju zadržimo zanimljivom pričom koja je neprestano prožeta dinamičnomo muzikom koja prati radnju (nalik starim Warner Bros Studios crtaćima).
Tehnologija je zasigurno izmenila i sam proces edukacije najmlađih, a u tom pogledu – zašto je za vas bilo važno to da Teslini Znanjoni budu upotpunjeni i igračkama i bukvarom?
Ceo projekat je od starta osmišljen kao celokupan dečiji zabavno edukativni brend. Nama je crtać samo osnovni medij kojim komuniciramo sa publikom, ali su nam podjednako bitni i igračke, slikovnice, igre… Možda bih pre izdvojio igračku kao naš glavni proizvod, jer iako imamo crtać, naš je cilj da se deca što više igraju igračakama Znanjonima koje su upoznali na crtaću.
Naravno razlog tome je preterana izloženost današnje dece ekranima, za koju smo svesni da je nemoguće potpuno isključiti, ali je moguće smanjiti je kvalitetnim i zabavnim sadržajima van ekrana.
Koje su to teme kojima se Znanjoni još uvek nisu bavili, a koje bi u budućnosti mogle da zainteresuju najmlađe?
U prvoj sezoni smo uveli priče o osnovnim brojevima, slovima, značaju vode, sunca, spavanja. Ove teme su kroz 12-minutne epizode doneli osnovnih četiri znanjona Elektirkus, Numerikus, SImbolikus i Bionikus.
Sada radimo na kraćim epizodama u kojima će Znanjoni i Tesla u par minuta kroz zabavu deci predstaviti odgovore na neka konkretna pitanja kao što su, kako se pravlino prelazi put, kako biti dobar drug ili šta je lepo ponašanje, kao i na neka osnovna naučna pitanja kao što su šta je loptasto ili kako se sabira.
Pored toga u narednoj sezonu planiramo da uvedemo još najmanje dva nova Znanjona koji će prošriti priče ka značaju fizičkih aktivnosti i umetnosti. Potpuno nov i drugačiji vid edukacije doneće i naša inovativna igračka “Znanjon Kocka” koja je u fazi razvoja.
Razgovarala: L. Pap
Foto: Smartians