Malo je zapravo edukativnog sadržaja u moru onoga što se nudi mališanima i za čim oni najradije posežu ukoliko im u rukama završe elektronski uređaji. Ekipa koja stoji iza projekta Bebilica rešila je da se ne bori protiv toga, naprotiv – da se zalaže za digitalizaciju obrazovanja, ali da se to čini na primeren način.
Aleksandar Lugonja i Bojan Malinović odlučili su da budu kanal između želja i očekivanja roditelja i dece, te da inovativnim rešenjima ponude poučne aplikacije za najmlađe da ne bi koristili vreme na telefonu samo za gledanje crtanih filmova, ili da dođu do nekog sadržaja koji nije primeren za njih.
Projekat Bebilica, koji su zajedno pokrenuli, zapravo podrazumeva lansiranje niza aplikacija kao alternativni i interaktivni format obrazovanja, a prva u nizu odnosi se na učenje o životinjama, dostupna za preuzimanje na iOS i Android uređajima
Razgovor za Original počeli smo temom ko je tim koji je razvio ideju, a potom i projekat Bebilica.
„Tim činimo Bojan Malinović i ja, Aleksandar Lugonja. Duže od 10 godina bavimo se realizacijom rešenja u IT svetu, a ovaj put odlučili smo da udružimo snage i započnemo projekat zvani Bebilica”, priča Aleksandar, koji je inače softverski inženjer.
„Životinje” su prva u nizu planiranih edukativnih aplikacija. Na koji način se deca upoznaju sa životinjama i od kog uzrasta se preporučuje ova aplikacija?
Aplikacija na veoma lak i jednostavan način decu upoznaje sa preko 80 životinja iz šume, farme, mora i safarija. Crtež, boje i pokreti svake životinje prilagođeni su uzrastu dece od dve do pet godina, što je propraćeno zvukom i izgovorom naziva životinja. Tu je i kviz, odnosno provera znanja, u kojoj je zadatak da dete prepozna životinju.
Deluje da je unapred izgubljena borba da se deci brani bilo kakav digitalni sadržaj – umesto toga, bolje je ponuditi im nešto edukativno. Kako deca prihvataju vašu aplikaciju?
Jedina izgubljena borba je ona gde nismo ni pokušali da promenimo nešto na bolje. Deci ne treba braniti digitalni sadržaj, već im treba ograničiti slobodu pristupa digitalnom sadržaju bez kontrole i izvan granica koje zavise od uzrasta dece. Postoji veliki broj uspešnih primera sprovedene digitalizacije u svetu, a naš posao jeste da prilikom uvođenja digitalizacije usvojimo te primere koji će doprineti sigurnosti i bezbednosti naše dece. Kako nam roditelji prenose, uspeli smo da izmamimo osmehe na dečjim licima i okupirali smo im pažnju za vreme korišćenja aplikacije.
Kakvi su rezultati zasad, a čemu se nadate?
Moramo priznati, odziv i utisci vezani za aplikaciju su ohrabrujući i potvrđuju da je ovako nešto neophodno na našem tržištu, budući da je ovo prva aplikacija na srpskom jeziku tog tipa. Takođe, od roditelja su nam stigli komentari i sugestije koji nam pokazuju u kom smeru Bebilica može da se razvija u budućnosti kada su u pitanju naredne edukativne aplikacije.
Izjavili ste da vam je cilj uvođenje digitalizacije u obrazovanje. Koliko vam se čini da smo blizu ili daleko toga da to postane realnost?
Digitalizacija je nešto od čega se ne može pobeći, a ukoliko želimo da naša deca idu u korak sa svetom i tehnologijom, na nama je da im pružimo najbolje i najkvalitetnije što tehnologija može da pruži. Digitalizacija je već prisutna u školama i vrtićima, ali ju je neophodno kontrolisati, nadgledati i regulisati sadržaj što trenutno nije slučaj. Ovakvim aplikacijama, na koje se Bebilica fokusira, sadržaj je u potpunosti kontrolisan i usmeren upravo ka edukaciji, školama i prosveti.
Kakvi su vam planovi za budućnost, koje naredne aplikacije i projekti nas očekuju?
Cilj Bebilice kao brenda jeste da edukaciju za decu predstavi kao zabavan i kreativan proces koji na taj način olakšava deci usvajanje novih znanja. Edukacija ne mora nužno da bude suvoparan proces, pa tako planiramo da kroz dve nove aplikacije „Igra pamćenja” i „Puzle” provučemo životinje i ostale motive koje će deca učiti kroz igru i što je najbolje od svega, na srpskom jeziku. Želja nam je da svaka aplikacija bude spoj zabave i učenja, jer smatramo da je to najbolji vid učenja za decu. Učenje kroz zabavu. Takođe jedna od budućih aplikacija koju planiramo jeste i „Slovarica”, gde će deca na zabavan način učiti da čitaju i pišu azbuku. Deci će biti prezentovana azbuka slovo po slovo sa motivom koji počinje na to slovo. Dobijaće i zvučni zapis izgovorenog slova, moći će da povlačenjem prsta nauče kako se koje slovo pravilno piše, a kasnije tu tehniku da primene i u realnom svetu s olovkom i papirom.
Tekst: Ivana Stanišić Bokić
Foto: Bebilica