Za one koji nisu zadovoljni na radnom mestu, ali nisu ni spremni da naprave veliki korak, “tihi otkaz” (eng. quiet quitting) možda bi mogao da bude izlaz iz ove situacije.
“Nedavno sam saznao za termin koji se zove ‘tihi otkaz’ kada ne napuštate svoj posao u potpunosti, već napuštate ideju da idete radite više od onoga za šta ste plaćeni. Još uvek obavljate sve svoje dužnosti, ali sa daleko manje ‘žara’ jer ste svesni da se život ne vrti samo oko posla i da vaš rad ne određuje koliko vi vredite kao osoba”, kaže o ovom trendu tiktoker Zajad Kan.
U praksi, “tihi otkaz” može da izgleda tako što ćete reći ne projektima koji su van okvira vašeg opisa posla, nećete dolaziti na posao ranije ili ostajati duže kako biste nešto završili već ćete raditi onoliko sati koliko ste plaćeni. Koristićete pauzu za ručak, a mejlove nećete čitati van radnog vremena.
Tihi otkaz, tvrdi Kan, najbolje funkcioniše ako možete da tolerišete svoj posao – ako ste očajni, bežite odatle! Vaš duševni mir je na prvom mestu.
Ovaj trend više se bazira na promenu načina razmišljanja, nego na stvarno napuštanje posla. Drugi članovi tima možda neće nužno primetiti da ste promenili mišljenje, ali u teoriji će vam pomoći da ublažite mentalnu i emocionalnu (pre)opterećenost poslom.
Dok za neke “tihi otkaz” znači da se minimalno troše na radnom mestu i postavljaju granice na poslu, drugi smatraju da bi trebalo biti oprezan.
Da li bi i ja trebalo da dam “tihi otkaz”?
“Ja sam dao tihi otkaz pre šest meseci i pogodite šta se desilo – ista plata, vrednuju me kao i ranije, sve je isto samo preživljavam manje stresa”, naveo je jedan tiktoker u komentarima, dok je drugi zaključio da “čak i kada se ovo desi, i dalje bolji obavlja posao od 90 odsto svojih kolega”.
Jedan je pak dobio povišicu i bolju poziciju u kompaniji, dok je jedan dobio otkaz jer “više nije strastveno obavljao svoj posao”.
Kako dati otkaz a ostati profesionalan?
Nije tajna da je u današnje vreme burnout sindrom među zaposlenima prisutniji nego ikada pre. Lea Lambert, savetnica za karijeru, kaže za 9Honey da prilikom davanja otkaza treba zadržati profesionalnost jer je to jedini način da sve prođe “glatko”.
Ona predlaže da najpre obavestite svog nadređenog da želite da date otkaz, bez previše zalaženja u razloge – to ostavite za sastanak – i dajte najbolje od sebe na poslu pre nego što odete.
Ono što je ključno u ovoj situaciji, navodi ona, jeste da ne pokvarite odnose sa ljudima na svom, uskoro, bivšem radnom mestu. Ona takođe savetuje da otkazni rok iskoristite da istražite tržište, ažurirate svoj CV i profil na LinkedIn-u, ali i da razmislite o “čišćenju” svojih profila na društvenim mrežama.
Foto: Ivan Samkov