Metaverzum, koncept koji je do pre nekoliko godina bio poznat samo tehnološkim zaluđenicima, zvanično je lansiran u oktobru od strane Marka Zakerberga, iako ga je pre 30 godina skovao Nil Stivenson u svom sajberpank romanu “Snow Crash”. Termin “metaverzum” (eng. metaverse) označava trodimenzionalni prostor unutar kojeg stvarni ljudi mogu da se kreću, druže, rade, dele imovinu i iskustva putem svojih avatara. Pravo virtuelno mesto za druženje.
Interesovanje za čisto digitalno vlasništvo, konstantna i impresivna virtuelna iskustva i naprednu tehnologiju dramatično je poraslo u poslednjih godinu dana, a termini kao što su metaverzum, blokčejn, kriptovaluta i NFT (non-fungible iliti nezamenljivi token) danas su maltene svima poznati.
Studija kompanije Morgan Stanley predviđa da će do 2030. godine metaverzovi, igre i NFT pokrivati 10% tržišta luksuzne robe.
NFT su postali tehnički mogući zahvaljujući Ethereumovom blokčejnu – jednoj od najpopularnijih kriptovaluta. Prvo su korišćene u onlajn igri CryptoKitties, koja omogućava korisnicima da kreiraju, razmenjuju i prodaju virtuelne mačke, očigledno najomiljenije kućne ljubimce na vebu, a svakako obožavane od strane kupca koji je prvi platio više od 170.000 dolara, piše Gradnja.
Od tada, njihova popularnost je samo rasla i rasla. Među NFT sadržajem koji je stavljen na prodaju u poslednjih nekoliko meseci, našao se i prvi post tehnološkog preduzetnika Džeka Dorsija na Tviteru (prodat za 2,9 miliona dolara), “Gucci Ghost” Trevora Endrua (koji je zaradio 3.600 dolara) i video-snimak “zakucavanja” superzvezde Los Anđeles Lejkersa Lebrona Džejmsa (cena 210.000 dolara).
Digitalizovana scenografija iz Tarantinovog filma “Pulp Fiction” uskoro će se prodavati na Opensea.com, najpoznatijoj NFT pijaci, a nakon uspeha svojih zvaničnih NFT licenciranih digitalnih kolekcionarskih predmeta zasnovanih na Spajdermenu i Kapetanu Americi, kompanija Marvel je pokrenula i inauguralnu seriju klasičnih Marvelovih stripova.
Opširnije o tome šta označavaju termini NFT, Crypto, Meta i sl. pročitajte OVDE.
U julu, NFT verzija Benksijeve skulpture “Spike” takođe je stavljena na aukciju. Fizička verzija dela ostaje vlasništvo tenora Vitorija Grigola: ko god je kupio digitalno delo za 150.000 dolara, ne poseduje i vlasništvo nad originalnim fizičkim delom. Rečeno rečnikom klasičnog kolekcionarstva, svako može da kupi Moneov print, ali samo jedna osoba može da poseduje originalnu sliku.
NFT rad koji trenutno drži rekord po najvećoj prodaji je kolaž pod nazivom “The Last 5000 Days” digitalnog umetnika Bipla, koji je prodat na aukciji u Christiesu za 69,3 miliona dolara.
Kad već pominjemo aukcijske kuće, Sothebys je nedavno lansirao sopstveni metaverzum, virtuelni prostor koji omogućava korisnicima da istražuju i upoznaju se sa dostupnim umetničkim delima u digitalnom svetu.
U Italiji, Cambi je organizovao prvu NFT aukciju u zemlji, pod nazivom “Distopijske vizije”, na kojoj je 18 umetnika postavilo svoja digitalna umetnička dela na virtuelnu pijacu SuperRare.
Ako se zapitate da li bi neko bio spreman da potroši cifru koja se završava sa šest nula na odeću ili cipele koje se mogu nositi samo u digitalnoj sferi, odgovor je odlučno da!
U septembru je zlatna dizajnerska odeća iz Dolce & Gabbana Genesis kolekcije (izbor od devet NFT komada) prošla na aukciji za više od milion dolara. Čak 620 pari patika koje je proizveo RTFKT Studios i dizajnirao umetnik Fevocious ostvarilo je prodaju u vrednosti od tri miliona dolara.
Ženska torba “Baby Birkin” autora Mejsona Rotšilda i Erika Ramireza prodata je za 23.500 dolara, dok je kompanija Nike patentirala svoje CryptoKicks NFT patike.
Gucci je kreirao ekskluzivnu NFT Gucci kolekciju, koja uključuje torbe, naočare i šešire koje koriste avatari korisnika koji igraju Roblok.
Tu je i „Arija“, kratki video zapis na tri kanala, u režiji Alesandra Mikelea i fotografkinje i filmske stvarateljke Florije Sigismondi, inspirisan virtuelnom stvarnošću i prodat od strane Christiesa na onlajn aukciji za 25.000 dolara.
Luj Viton je lansirao video-igru “Louis The Game” sa integrisanim NFT-ovima kako bi obeležio svoju dvestogodišnjicu, a čak ni kozmetička kompanija Guerlain nije mogla dugo da izdrži, pozivajući danas brojne umetnike da produciraju originalna digitalna dela sa NFT sertifikatom na temu umetnosti i materije.
Ali tu nisu samo umetnost i moda. Od sada, takođe, možete i da plešete u ritmu NFT-a. Kingship je prvi bend koji svira u metaverzumu. Sastoji se od četiri digitalna majmuna i potpisao je ugovor sa diskografskom kućom Universal Music.
Majmuni su deo jedne od najuspešnijih NFT kolekcija, Bored Ape Yacht Club, lansirane u aprilu na OpenSea platformi; najjeftinija slika vredi oko 200.000 dolara, a najskuplja čak 3 miliona dolara. Grupa Kings of Leon je u martu izdala “When You See Yourself”, prvi muzički album koji je takođe prodavan preko NFT-a.
U Kini, Alibabina pijaca e-trgovine prva se priključila trendu. Za Dan samaca 2021. (kineska verzija Crnog petka), brend je pokrenuo svoju Metaverse umetničku izložbu, koju je predstavio i vodi AYAYI, prvi virtuelni zaposleni, koji je preuzeo funkciju digitalnog menadžera.
Kao NFT umetnik, digitalni kustos i menadžer modnog brenda, AYAYI će predvoditi lansiranje Alibabinog metaverzuma. Metaverse Art Exhibition prikazuje NFT umetnička dela sponzorisana od strane brendova kao što su Burberry, Coach i Longines.
Izvor: Gradnja.rs
Foto: YouTube / Meta