Da ste pre 12 godina u pretraživač ukucali “AirBnB” otvorili biste prilično oskudnu veb stranicu. Danas nema ko nije probao, ili makar čuo za svetskog lidera u iznajmljivanju smeštaja.
Sajt AirBnB (prvobitno AirBedandBreakfast.com) zvanično je lansiran u avgustu 2008, a ideja se rodila godinu dana ranije. Ubrzo nakon preseljenja u San Francisko, cimeri i drugari iz škole Brajan Česki i Džo Gebija zapali su u finansijske probleme zbog visoke kirije koju su morali da plaćaju.
Tada su došli na jednostavnu ideju – u svoju dnevnu sobu stavili su tri dušeka na naduvavanje (eng. air beds) i povoljno ih iznajmili ljudima koji su učestvovali na jednoj konferenciji dizajnera koja se tada održavala u San Francisku. U cenu je bio uključen besplatan doručak. I tako je nastalo ime brenda – AirBnB je skraćenica od “Airbeds and breakfast”.
U januaru 2009. programer Pol Grejem pozvao ih je kako bi im predstavio svoj startap Y-Combinator. Sa već izgrađenim veb-sajtom Česki i Gebija koristili su Y-Combinator kako bi se upoznali sa korisnicima i predstavili im svoj sajt. Za dva meseca njihov sajt je imao 10.000 korisnika i 2.500 listinga.
U martu 2009. naziv kompanije je skraćen na “AirBnB.com”, a sadržaj se sa iznajmljivanja dušeka na naduvavanje proširio na razne nekretnine, uključujući kuće, stanove, privatne sobe i slično.
Dvanaest godina kasnije, firma je postala najveći posrednik privatnog smeštaja na svetu. Više od četiri miliona ljudi u 220 zemalja sada redovno iznajmljuje svoje kuće i stanove.
Na platformi se od 2017. mogu rezervisati i izleti ili neke zajedničke aktivnosti s domaćinima. AirBnB pritom zarađuje uzimanjem agencijske provizije – i to impresivnih 15 odsto.
Firma je od osnivanja ostvarila promet od preko 110 milijardi dolara.
Međutim, taj poslovni model je, pogotovo poslednjih godina, često meta kritika. AirBnB optužuju za nestašicu stanova i porast stanarina u metropolama poput Barselone, Pariza ili Berlina. I sve je više gradova koji su uveli stroge propise o uslovima za iznajmljivanje privatnih stanova preko AirBnB-a.
Ipak, ni ovaj gigant nije otporan na koronavirus, pa je tako u 2020. godini AirBnB zabeležio pad rezervacija za 39 odsto, odnosno na 2,5 milijardi dolara. Istovremeno, gubici su udvostručeni na gotovo 700 miliona dolara.
Zbog toga je kompanija bila prinuđena da smanji troškove marketinga, plate vodećim menadžerima su prepolovljene, a sam Česki se odrekao cele svoje plate. Više od četvrtine zaposlenih moralo je da napusti firmu.
Prošle nedelje kompanije je iznenadila javnost kada je usred pandemije Covid-19 saopštila da je odlučila da izađe na berzu. Više o tome možete pročitati OVDE.
Foto: AirBnB.rs