Mnogi sportisti trenutke iz svog života objavljuju onlajn, pružajući pratiocima mogućnost da vide šta rade kada su van terena. To je jedan od načina da se zbliže sa fanovima, ali nije retkost da posle utakmice ti isti fanovi promene ton u svojim komentarima, bez obzira na to da li je njihov omiljeni sportista pobedio ili izgubio.
Zbog toga su organizatori Rolan Garosa ponudili učesnicima ovogodišnjeg turnira AI zaštitu od zloupotrebe društvenih mreža.
Kako veštačka inteligencija štiti tenisere?
Bodyguard tehnologija filtrira uvredljive komentare na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, TikToku, Jutjubu i Diskordu.
Igrači skeniraju QR kod kako bi svoj nalog povezali sa Bodyguard-om, pri čemu se analizira svaki komentar u realnom vremenu, a oni uvredljivi automatski se blokiraju.
Iz kompanije navode da je tim lingvista kreirao obrasce reči koji se ažuriraju u realnom vremenu i pomažu u filtriranju uvredljivih komentara.
Rolan Garos je prvi grend slem koji je uveo ovu opciju, a direktorka Francuske teniske federacije Karolin Flesije ističe da je mentalno zdravlje tenisera prioritet Rolan Garosa, prenosi BBC.
Iga Svjontek: Korak napred u pravom smeru
Tenis je sport koji se igra tokom cele godine što ga čini atraktivnim za kladioničare. Dok društvene mreže omogućavaju igračima da budu pristupačniji, takođe ih dodatnom pritisku navijača.
Svetski broj jedan na WTP listi Iga Svjontek jedna je od teniserki koja se prijavila za Bodyguard program i nazvala ga “korakom napred”.
“Ranije sam posle svakog turnira imala ritual da pogledam šta ljudi misle o mojim mečevima, ali sam to prestala da radim. Shvatila sam da nema smisla čitati sve te komentare, frustriralo me je. Tužno je gledati da ono što bi trebalo da nas usreći i socijalizuje zapravo izaziva više negativnih emocija”, rekla je Svjontekova.
Pročitaj i: Teniser Nikola Džaleta: Mađioničar na terenu i u kuhinji
Foto: Moises Alex on Unsplash