Linkedin je polako ali sigurno postao javna verzija tvoje radne biografije.
Društvene mreže vremenom se menjaju, stoga ako niste prilagodili svoj Linkedin profil trenutnim standardima, male su šanse da će vas neko kontaktirati i ponuditi poslovni angažman.
Ukoliko se pronalazite u ovih pet tačaka – vreme je da ažurirate svoj profil na Linkedinu.
Označili ste samo remote pozicije
Nedavna analiza podataka sa Linkedina pokazala je da je rad od kuće doživeo svoj vrhunac u 2022. Trenutno više od 85 odsto Linkedin poslova su ili hibridne, ili on-site pozicije. Dakle, ako ste označili da vas interesuju samo remote pozicije, mnogi regruteri će vas u startu otpisati.
Siromašan headline
Kao što smo rekli, Linkedin je vaš javni CV. Zbog toga je od ključne važnosti da koristite iste standarde koje biste koristili u svojoj radnoj biografiji.
Linkedin profil počinje hedlajnom, odnosno opisom vas i vašeg zanimanja. Ovo je jedan od najvidljivijih elemenata vašeg profila i mora da pokaže da imate jake komunikacijske veštine. Kako biste se istakli, u hedlajnu pokažite svoju stručnost i dodajte neku smicalicu.
Nemate nikakve dokaze o svojim veštinama i prethodnim poslovima
Sve češće možemo videti da je odeljak o prethodnom iskustvu ispunjen opisom poslova u jednoj ili dve rečenice i listom veština. Međutim, neke kompanije počele su više da se fokusiraju na veštine nego na diplome. Ipak, reći da posedujete neku veštinu bez ikakvog dokaza pali crveni alarm kod regrutera, koji mogu stići utisak da preuveličavate.
Dobra vest je da je lako dokazati svoje veštine. Opišite svoja dostignuća i uticaj koji ste ostvarili ističući svoje najbolje veštine. To je ono što zaista privlači pažnju regrutera. Možete da navedete i sertifikate koje posedujete.
Ne pokazujete interesovanje
Svi vole srdačne ljude, pa tako i regruteri. Ako radite za kompaniju koja je uspešna, veća je verovatnoća da će regruteri pokušati da vas privuku. Ali ukoliko uoče nedostatak interesovanja verovatno neće ni kliknuti na vaš profil.
Intersovanje možete iskazati na više načina. Najočigledniji pristuje aktiviranje #OpenToWork frejma na vašoj profilnoj fotografiji. Takođe, nova Linkedin opcija omogućava vam da pokažete kompaniji da ste zainteresovani da radite u njoj.
Posetite odeljak “About” na stranici kompanije i kliknite da ste zainteresovani za saradnju u budućnosti. Linkedin će privatno šerovati vaš profil regruterijam te kompanije do godinu dana.
Možete i da pratite kompaniju za koju ste zainteresovani. Na taj način obaveštavate regrutere da ste zainteresovani kada se pojavite u njihovim rezultatima pretrage. Pogledajte i podešavanja privatnosti – tamo ćete pronaći dodatne opcije da vaš profil učinite vidljivijim regruterima.
Nedoslednost
Vodite računa da vaš Linkedin profil i CV budu dosledni jer ukoliko regruter uoči odstupanja sigurno će vas otpisati. Fast Company, međutim, navodi jedan izuzetak.
Naime, s obzirom na to da Linkedin niže rangira kandidate koji su nezaposleni, savet je da označite kao da i dalje radite kod poslednjeg poslodavca. Ukoliko vas i upitaju zašto te to uradili, objasnite da je zbog rangiranja. Retko ko će vam praviti probleme zbog toga.
Proces traženja posla je dinamičan. Ako dozvolite da vaš Linkedin profil zastari,m regruteri će to videti kao red flag. Promena posla donosi ozbiljne emocionalne, finansijske i druge izazove. Budite ljubazni prema sebi u budućnosti i budite u toku sa aktuelnim standardima!
Foto: Souvik Banerjee on Unsplash