Tokom proteklih godina, posebno u doba pandemije, svi smo shvatili kolika je važnost otvorenog prostora kom imamo pristup – ma koliko on bio mali. Uporedo smo poželeli i da on bude što lepši kako bismo u njemu mogli da provodimo što kvalitetnije vreme.
Ako želite da počnete s nečim novim, baštovanstvo je zgodan hobi koji će ulepšati vaše dvorište ili terasu, učiniti ga prijatnijim, a dok se brinete o biljkama, provodićete vreme na otvorenom, stvarati vitamin D i gubiti kalorije baveći se fizičkim radom. U zavisnosti od toga koliko vam je zemlje na raspolaganju, možete se odlučiti za povrće, cveće, ili pak lekovito bilje.
Koje je to najpopularnije lekovito bilje i kako se koristi?
Lekovito bilje i njegova upotreba ne kosi se s modernom medicinom – naprotiv, lekovito bilje koristi i farmaceutska industrija za izradu lekova na prirodnoj bazi. Ako ste pak pomislili na travare, i to je tačna slika.
Znanje o lekovitim ili medicinskim biljkama veoma je iscrpno i postoji dugo, čak hiljadama godina. Upravo zbog toga ne treba ga uzeti olako. Važno je da prilikom korišćenja ovih biljaka budete pažljivi i ne određujete sebi ni dijagnoze, ni terapiju, već se konsultujete sa stručnjakom.
Da biste mogli da upotrebljavate ove korisne biljke, treba da se edukujete o njihovom sastavu i dejstvu. Neke od njih dobre su za lečenje specifičnih oboljenja, druge imaju uopšteno pozitivan efekat na zdravlje ako se redovno koriste, a treće su našle mesto u kulinarstvu. Stoga, počnimo!
- Nana
Nana ili menta jedna je od najstarijih medicinskih biljaka za koje se zna. Koristi se u proizvodima za dentalnu higijenu i umirujućim balzamima. Njena aktivna materija mentol rashlađuje kožu, što nam je dobro poznato.
Od lišća nane možete da napravite oblog koji ćete priviti na deo kože koji vas svrbi ili pecka zbog upalnih stanja ili alergija. Osim toga, nana umiruje nervozan stomak kad se uzme u vidu čaja, a može i da smanji gasove.
Ako vi ili neko iz vaše porodice ima problema s mučninom u vožnji, ponesite sa sobom nekoliko grančica sveže nane i mirišite ih povremeno, što će mučninu sprečiti. U sopstvenoj bašti za nanu odvojite mesto gde će ona imati dovoljno mesta za širenje, i obezbedite joj dovoljno vode.
- Kamilica
Kamilica je nezaobilazna kad se priča o lekovitom bilju, i sigurno jedna od prvih na koje ste pomislili. I to nije tako samo kod nas – kamilica ima širok dijapazon upotrebe u mnogim kulturama. Čaj od kamilice odličan je za smirivanje nervoze i anksioznosti. Ako se osećate uznemireno ili ne možete da zaspite, popijte čaj od cvetova kamilice.
Možete koristiti sveže ili osušene cvetove. Prelijte ih vrelom vodom, ostavite da čaj odstoji 15-20 minuta, i procedite. Pored korišćenja u vidu čaja, napitak od cvetova kamilice možete koristiti za ispiranje očiju, te nosa i grla.
- Ruzmarin
Suv ruzmarin verovatno se nalazi u vašoj kuhinji i zaslužan je za ukuse mnogih jela koja krčkate. Ali nije to jedino za šta je ruzmarin koristan. Redovno korišćenje ove biljke doprinosi opštoj vitalnosti i zdravlju, te ga slobodno često koristite kao začin, a od lišća možete spremati i čaj. Takođe ga možete i grgoljati u ustima da ublažite afte, a ako vam je koža zahvaćena ekcemom, pomoći će kupka s ruzmarinom.
Osim toga, neke studije potvrdile su ono što se za ruzmarin misli odavno: da je dobar za pamćenje, te da poboljšava kognitivne funkcije i usporava starenje mozga. Treba li vam dodatni razlog da zasadite svoj žbunić ruzmarina? Za njega vam je dovoljna i samo saksija kako biste uvek imali pristup svežem začinu.
- Aloja vera
Aloja je zaista magična biljka, i sigurno ste bezbroj puta naišli na kreme za ruke ili kožu uopšteno koje je sadrže. To je zato što aloja sadrži preko 200 lekovitih i hranljivih sastojaka, vitamina, minerala, antioksidanasa i ostalih materija.
Njena pulpa iz listova umiriće opekotine i posekotine, kao i ojede, a hidriraće suvu kožu, te delovati protivupalno i antimikrobno. Ovu pulpu možete i da jedete, čime ćete se rešiti zatvora i drugih digestivnih problema, kao što su sindrom nervoznih creva ili dijareja.
Ako patite od kiseline u želucu, aloja će je neutralisati. Ova biljka koja spada u kaktuse lepo uspeva na sunčanim i toplim mestima, a ne zahteva mnogo brige. Idealno za svaku bašticu ili terasu!
- Neven
I neven je čest sastojak krema za negu kože. Ukoliko odlučite da ga gajite samostalno, imaćete priliku da uživate u svežim oblozima za čišćenje kože od nečistoća, ali i da ga koristite kao antiseptik za prvu pomoć kad se posečete ili na drugi način oštetite kožu. Ukoliko izgorite, i ovde oblog od nevena može pomoći, kao i kod upalnih procesa na koži.
Pročitaj i: Zašto je mikrobilje pravo malo zdravstveno blago
S druge strane, ukoliko od cveta nevena napravite čaj, on će pomoći kod proširenih vena, ali i kod tegoba s varenjem. Neven nije zahtevna biljka i lako ga je gajiti na kakvom god tlu. A kad procveta, nije zanemarljivo ni to koliko će ulepšati vašu baštu!
- Žalfija
Žalfija se dugo koristi u medicini, ali i kao začin. Čaj od listova žalfije ima mnogo blagotvornih dejstava na naše zdravlje. Na primer, kako žalfija utiče na regulisanje hormona kod žena, ovaj čaj ublažiće simptome kod predmenstrualnog sindroma, ali i menopauze.
Astmatičari nekad mogu udisanjem isparenja rastvora žalfije olakšati probleme s disanjem, a to važi i za sve ostale kod kojih se ovi problemi javljaju. Ono što sigurno znate jeste da čajem od žalfije možete i da ispirate usta i grlo, a pomaže i kod bronhitisa i kašlja.
Veruje se i da žalfija može da pomogne kod tretiranja depresije. Kada je koristite kao začin, može sprečiti nadimanje. Sve odlični razlozi za uključivanje žalfije u plan biljaka koje ćete saditi ovog proleća!
- Lavanda
Za svoje sopstveno parče mirisnog raja, šta kažete na gajenje lavande? Njen umirujući miris oslobađa glavobolje i pomaže u tonjenju u san onima kojima je teško da zaspe.
Cvetove lavande možete potopiti u kupku da napravite opuštajući, spa ugođaj, a možete ih i sašiti u jastučiće koje ćete staviti ispod svog jastuka. Lavanda ima antiseptička i antibakterijska svojstva, te je možete, potopljenu u vodu, koristiti za umivanje lica koje ako patite od akni, ili ste ih „kopali“ i napravili ranice. A za opuštajuću masažu možete koristiti esencijalno ulje lavande koje ćete kupiti u apoteci ili drogeriji.
Kao što je svaki lek i otrov ako se ne koristi kako treba, važno je biti pažljiv i oprezan kada je lekovito bilje u pitanju, posebno ako vam je prvi put. Baš kao što ćete novu kremu ili serum prvo testirati na malom delu kože, tako treba testirati i novu medicinsku biljku u manjoj količini da biste bili sigurni kako reagujete.
Ako se javi alergija – nemojte je koristiti, jer njeni benefiti neće vredeti više od alergijske reakcije koja može napraviti probleme. Budite oprezni, i na taj način uspećete da iskoristite najbolje od prirode.
Foto: Lachlan Ross