Fizičar Ričard Fajnman verovao je da je jednostavnost ključ učenja. Radio je na projektu Menhetn kada je imao samo 20 godina, a Nobelovu nagradu dobio 1965. za svoj rad u kvantnoj elektrodinamici, zajedno sa Džulijanom Švingerom i Šiničirom Tomonagom.
Ričard Fajnman je uvek verovao da istina leži u jednostavnosti i da je stvari lakše naučiti i zapamtiti kada su jednostavnije. Kada je vaše znanje o nečemu prepuno složenih objašnjenja i termina preuzetih iz udžbenika, manje je verovatno da ćete to shvatiti.
Pročitaj i: Veština koja je za programiranje važnija od matematike
Cilj učenja je bolje razumevanje sveta. Ali često se dešava da nam način na koji učimo baš i ne pomaže da to postignemo. Na kraju se sve svodi na to da zapamtite tačno onako kako je napisano u knjizi ili kako vam je profesor objasnio. Stoga i ne čudi što ovo znanje veoma brzo “izlapi”. I tu dolazi do izražaja Fajnmanova tehnika, piše Business Insider.
Ideja je da pojednostavite stvari tako da ih svako razume. Ako to uradite, steći ćete duboko razumevanje teme koju proučavate.
Fejnmanova tehnika ima četiri koraka.
- Izaberite temu i počnite da je proučavate. Fejnmanova tehnika nije ograničena samo na matematiku ili fiziku. Možete je primeniti na bilo šta.
- Objasnite temu detetu. Ovaj korak vam omogućava da utvrdite da li ste naučili ono što ste učili ili ste samo mislili da jeste. Objasnite koncept svojim rečima kao da pokušavate svoje znanje da prenesete detetu. Kada pokušate da razložite stvari na jednostavne ideje jednostavnijim rečnikom, shvatićete da li je vaše znanje o toj temi dovoljno ili ne. Ovo će vam olakšati da identifikujete “rupe” u vašem znanju.
- Vratite se na materijal za učenje kada se “zaglavite”. Tek kada možete da objasnite temu jednostavnim rečima, razumećete je. To znači da će znanje ostati i neće nestati kao kada pokušavate nešto da zapamtite. Pregledajte svoje beleške i materijal za učenje za sve što još uvek ne razumete. Pokušajte to sebi da objasnite na jednostavan način. Ako je preteško ili morate da koristite pojmove iz udžbenika, onda još uvek nemate potrebno znanje.
- Organizujte i revidirajte. Sve dok ne možete dati jednostavno, prirodno objašnjenje, nemojte da se zaustavite. Vratite se na drugi i treći korak onoliko puta koliko vam je potrebno. Verovatno neće potrajati koliko mislite.
Foto: Lucrezia Carnelos on Unsplash