Ako želiš da savladaš programiranje, ne bi bilo loše da vežbaš svoje komunikacijske veštine, umesto matematičkih. Naime, nauka kaže da je osobama koje lako savladavaju jezike lakše da nauče da kodiraju, nego onima koji matematiku drže u malom prstu. Ovo je potvrdila studija naučnika sa Univerziteta u Vašingtonu, objavljena u časopisu Scientific Reports.
Učenje pisanja koda donekle je slično učenju stranog jezika, barem u nekim aspektima. Pri učenju jezika, stičemo sposobnost da razumemo gramatiku i rečnik i kako oni zajedno funkcionišu. Osim toga, različite kognitivne funkcije, povezane sa obe oblasti, poput korišćenja radne memorije i rešavanja problema, u ovom slučaju igraju ključnu ulogu.
Učesnici, starosti od 18 do 35 godina, tokom istraživanja pokušavali su da savladaju programski jezik Python. Ovo je bio logičan izbor, s obzirom na to da ovaj programski jezik prati određene jezičke strukture iz engleskog jezika, poput uvlačenja pasusa, te koristi mnogo stvarnih reči umesto simbola.
Naučnici su analizirali neurokognitivne sposobnosti ispitanika dok su radili testove. Ocenjivali su njihove matematičke i jezičke veštine. Ispostavilo se da su osobe koje su brzo i precizno savladale Python, u proseku imali istaknute veštine za savladavanje jezika i rešavanje problema.
Šantal Prat, voditeljka studije, izjavila je ljudi veruju u stereotip da se programiranje snažno zasniva na matematici. Ona dodaje da svetu nedostaje više informacija o tome kakve sposobnosti treba da poseduje dobar programer. Govorimo o profesiji u kojoj postoji daleko više muškaraca nego žena, a edukacija i detaljnije informacije o sposobnostima dobrog programera mogle bi da pomognu da se taj rodni jaz ublaži.
Takođe, da biste se upisali na neki kurs programiranja, obično morate da savladate testove napredne matematike, koja se uglavnom uči na inženjerskim smerovima – što ih pronicljivo čini “muškim kursevima”. Prema istraživanju Univerziteta u Vašingtonu, ovakvi uslovi koji jačaju stereotipe, mogu dodatno da obeshrabre žene da se prijave.
Foto: ThisisEngineering RAEng on Unsplash