Džesika Vejd (33) dobitnica je prestižne nagrade British Empire Medal, koju dodeljuje kraljevska porodica. Ona je na ceremoniji u Bakingemskoj palati primila je 2019. nagradu za doprinos nauci. Ironično, bila je nagrađena zbog nečega što je pokušala da promeni.
Fizičarka sa adresom u Londonu i sama je postala fenomen – u svojoj ličnoj kampanji da podstakne što više devojaka da studiraju i rade u STEM sistemu (STEM je engleski akronim od reči nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika).
Džesika Vejd je napisala više od 1600 članaka na Vikipediji o naučnicama koje su nepravedno zapostavljene i ima ideje kako da podrži mlade devojke koje interesuje naučna oblast.
Još dok je bila u dvadesetima, Džesika je stekla pažnju javnosti jer je na Vikipediji počela da piše biografije manje poznatih naučnica. Kada je broj biografija dostigao nekoliko stotina, govorila je i pisala o ravnopravnosti polova u nauci. Danas je dobitnica nekoliko nagrada i medalja zbog svog zalaganja.
Međutim, njenih nekoliko tekstova obrisano je sa Vikipedije, uz obrazloženje da “žene o kojima je pisala nisu uopšte poznate”.
“U pravu ste, nisu poznate. I u tome i jeste problem. Treba da budu mnogo poznatije”, poručila je Vejd.
Jedan od takvih primera je Klaris Felps. Vejd je čula za ovu mladu afroameričku nuklearnu hemičarku i napisala njenu biografiju, opisavši da je zajedno sa svojim timom otkrila novi element periodnog sistema u Nacionalnoj laboratoriji Oak Ridž.
Kritičari su ubrzo obrisali biografiju, ali Vejd nije odustala i stala je u odbranu mlade naučnice. Na kraju je i pobedila, a biografija Klaris Felps je zauvek vraćena na Vikipediju.
U međuvremenu, biografija Džesike Vejd – koju ne piše ona lično već drugi – trenutno zauzima deset štampanih strana.
Dok Džesika nastavlja svoju borbu, ona takođe ima ideje kako da naredne generacije dobiju podršku koja im je neophodna. Ona tvrdi da devojčicama ne trebaju eksperimenti: naučnici dođu, održe predavanje, odu i ništa se ne promeni. Umesto toga, devojčice treba da imaju mentore koji će im pomoći u tome šta uče i kada.
“Ljudi pretpostavljaju da se devojčice ne odlučuju za nauku jer nisu dovoljno inspirisane”, rekla je Džesika Vejd u jednom intervjuu.
“Devojčice su zainteresovane za nauku. Potrebno je da im podignemo svest o raznim karijerama u naučnoj oblasti, i potrebno je da se u to uključe nastavnici i roditelji.”
Statistika kaže da žene u Americi čine samo 28 odsto radne snage u STEM sistemu, kao i da godišnje zarađuju 60.000 dolara, dok kod muškaraca godišnja zarada iznosi 85.000 dolara.
“Na kraju krajeva, ne samo da treba da povećamo broj devojčica koje će se odlučiti za nauku. Moramo da povećamo procenat žena koje će i ostati u nauci”, zaključuje Džesika Vejd za Today.
Pročitaj i: Svante Pebo dobio je Nobelovu nagradu za medicinu – tačno 40 godina nakon što je njegov otac takođe osvojio Nobela
Foto: YouTube/TEDx Talks