Prizori morskog dna ispunjenog limenkama i drugim otpadom, ali i brojnim hirurškim maskama i rukavicama od lateksa, ovih dana ispunjavaju francuske medije u kojima se nedavno uvelike pisalo i o potrebi naplate visokih novčanih kazni za neodgovorno bacanje ove nove vrste otpada koji nam je donela pandemija COVID-19.
Naime, s postepenim popuštanjem mera suzbijanja pandemije, Francuska se sve više suočava s još jednom tužnom posledicom zdravstvene krize.
Ova velika evropska zemlja je do juče imala gotovo 183.000 obolelih, a po broju smrtnih slučajeva (28.432) je na sedmom mestu u svetu, no sada je sve svesnija i ovog novog problema životne sredine.
Sve više jednokratnih hirurških maski i rukavica završava na dnu mora, čime se rizikuje dodatno dugotrajno zagađenje već dovoljno zagađenog Sredozemnog mora.
Loran Lombar, osnivač ekološkog udruženja „Opération mer propre“ (Operacija čisto more), zabrinjavajuće prizore u moru oko poznatog francuskog letovališta Antibes na Azurnoj obali snimio je prošle nedelje.
„Čini li vam se da ćemo ovog leta plivati s COVID-om-19? Budući da je zbog pandemije naručeno više od dve milijarde jednokratnih maski, uskoro će u vodama Sredozemnog mora možda biti više maski nego meduza!“, izjavio je Lombar.
Prema njegovim rečima, svi bi trebalo da pokažemo više odgovornosti prema sebi i drugima, a najviše prema okolini, te da izbegnemo dodatno zagađenje mora bacanjem ovog potencijalno kontaminiranog otpada tamo gde pripada – u kantu za smeće.
„Mnoge lokalne samouprave se već godinama bore protiv zagađenja mora i neodgovornog bacanja raznih vrsta otpada koji dugoročno uništavaju našu životnu sredinu i naše zdravlje, pa bi sada bilo pravo vreme za objedinjavanje svih inicijativa kako bismo odmah zaustavili novu pretnju našem moru“ – kaže Loran Lombar, prenosi Ekovjesnik.
Edukacija građana neophodna
Nažalost, maske i rukavice verovatno nisu problem samo u Antibesu ili Francuskoj, već i u drugim mediteranskim zemljama.
Stoga je Erik Puže, zastupnik departmana Alpes-Maritimes u francuskoj skupštini, prošle nedelje kao meru za sprečavanje neodgovornog bacanja maski i rukavica predložio uvođenje novčane kazne u visini od 300 evra, po uzoru na zakon kojim se bacanje opušaka na javnim površinama kažnjava novčanom kaznom u visini od 68 evra.
Pročitajte i: Pandemija povećala zagađenje plastičnim otpadom
Foto: Profimedia