Patike su iz godine u godinu sve popularniji odevni komad, a istraživanja predviđaju da će tržište patika do 2025. dostići čak 95 milijardi dolara. To bi za pojedince mogao da bude plus, ali važno je napomenuti da patike imaju ogroman uticaj na životnu sredinu.
Većina patika napravljena je od plastike koja nije biorazgradiva. Osim toga, jedna studija otkrila je da pravljenje samo jednog para patika za trčanje stvara, u proseku, 30 kilograma ugljen-dioksida.
Takođe, tržište je preplavljeno “trendi patikama”, što znači da se ovaj komad obuće često kupuje i još češće baca.
Šta su ekološke patike?
Konvencionalne patike obično se prave od kože, plastike ili gume – kaže za NBC Daniel Meklaglin, stručnjak za ovu vrstu obuće. On je objasnio da proizvodnja patika stvara veliku količinu štetnih gasova sa efektom staklene bašte, kao i da 80 odsto patike završi na deponijama.
“Činjenica da su napravljene od toliko različitih materijala znači da ih je teško reciklirati. Razgrađuju se veoma sporo, a i kada do toga dođe ispuštaju toksine, hemikalije i fosilna goriva u naše okruženje“, kaže Meklaglin.
Proizvođači se, sa druge strane, hvale kako koriste recikliranu plastiku ili gumu, te obnovljive materijale poput pamuka ili plute. Kako je gotovo nemoguće stvoriti 100 odsto recikliranu obuću, ekološki prihvatljivi modeli su veliki korak napred.
Ipak, treba biti oprezan pri izboru ekološke obuće. Bret Čemberlin, direktor neprofitne organizacije “Story of Stuff Project”, savetuje da obratite pažnju na sastojke od kojih je obuća napravljena.
Pogledaj i: Elegantne ekološke cipele: Spoj prirode i tehnologije
“Oznake poput ‘održivo’ i ‘ekološki prihvatljivo’ ne govore vam mnogo o proizvodu. Ako kupite ekološke patike koje su napravljene od recikliranih boca sode i koje će se raspasti za nekoliko meseci, to je verovatno manje ekološki prihvatljivo nego da ste kupili par standardnih patika koje ćete nositi godinama“, kaže Pit Lankford, savetnik u industriji obuće i bivši dizajn direktor Timberland-a.
On dodaje da bi pri kupovini eko-obuće trebalo obratiti pažnju na tri glavna faktora:
- Da je obuća zaista izdržljiva i da ćete moći dugo da je nosite
- Da je napravljena od materijala koji može da se reciklira
- Ili da su materijali obnovljivi, što znači da su ekološki prihvatljiviji od klasičnih materijala
Naravno uvek bi u obzir trebalo uzeti i performanse obuće, iako ekološka obuća može da bude jednako izdržljiva kao konvencionalni modeli.
Foto: Jairus Gallimore / Unsplash