Dok ste ranije u Milanu pored kanala mogli da vidite ljude kako drže čašu alkohola u jednoj, a cigaretu u drugoj ruci, sada to više neće biti slučaj, pošto je na snagu stupilo ograničenje za pušenje na javnim mestima.
Od utorka je u Milanu na snagu stupila zabrana pušenja u krugu od deset metara od stajališta gradskog prevoza, u parkovima i na zelenim površinama, na sportskim terenima, igralištima, stadionima i grobljima.
Italija je 2003. godine postala jedna od prvih evropskih zemalja koje su zabranile pušenje u zatvorenim prostorijama.
Sada je Milano postao prvi italijanski grad koji je uveo ograničenja pušenja na otvorenom u okviru paketa mera za poboljšanje kvaliteta vazduha i borbi protiv klimatskih promena.
Pogledaj i: Milano pretvara ulice u pešačke i biciklističke zone kako bi smanjio upotrebu automobila
Druge planirane mere, koje bi trebalo da stupe na snagu tokom narednih trideset godina, odnosiće se na smanjenje zagađenja koje proizvode automobili i toplane.
Zašto baš Milano?
Milano je jedan od najgušće naseljenih gradova u Italiji, a nalazi se u dolini reke Po, koja je jedno od mesta sa najzagađenijim vazduhom u zapadnoj Evropi.
Gradski čelnik Marko Graneli kaže da je cilj novih mera – smanjenje emisija štetnih PM10 čestica, koje u Milanu često prekoračuju dozvoljene granice, kao i zaštita zdravlja stanovništva.
Dim cigarete učestvuje u zagađenju u gradu sa oko osam odsto PM10 čestica.
„Pandemija nam je pokazala koliko je zdravlje građana osetljivo, a virus napada pluća. Ne možemo da ne uvedemo ova ograničenja“, kaže Graneli i dodaje da je zdrav respiratorni sistem postao jedan od prioriteta.
Prvi korak ka apsolutnoj zabrani pušenja na otvorenom
Delimično ograničenje pušenja je tek prvi korak mera kojima Milano planira da u januaru 2025. godine zabrani pušenje u krugu od 10 metara od drugih ljudi, a mera će se odnositi i na restorane i kafiće.
Grad planira da pokrene kampanju koja treba da ohrabri vlasnike restorana i kafića da zabrane pušenje u svojim lokalima do 2025. godine.
Izvor: BBC na srpskom
Foto: Vitaliy Zamedyanskiy / Unsplash