Grupa naučnika iz „Pentagona” izvršila je u kosmosu, uspešnu probu solarnog panela veličine kutije za picu. Sa razvojem novih kosmičkih solarnih panela, u budućnosti će biti moguće prikupljanje, a potom i transfer energije iz svemira, koja bi se koristila na Zemlji.
Panel koji su testirali stručnjaci „Pentagona” zapravo je prototip sistema koji je u svemir lansiran na dronu prošle godine. Dizajniran je tako da sakuplja, konvertuje i šalje električnu energiju iz svemira na bilo koju tačku Zemlje.
Prototip nosi ime Fotovoltni radiofrekventni antenski modul (PRAM) i za sada su testovi pokazali da može da sakuplja zračenje iz svemira, i pretvara ga u električnu energiju.
Dron koji nosi panel, obiđe Zemlju za 90 minuta, na tom putu sakupljajući energiju koja ne prolazi kroz našu atmosferu.
Naučnici koji učestvuju u ovom poduhvatu, koji je neko vreme bio označen kao poverljiv, rekli su da je „probni panel veličine kutije za picu”, piše CNN a prenosi RTS.
Sistem tek treba da pošalje energiju direktno nazad na Zemlju, ali ta tehnologija je već dokazana, i, kako navode u timu, ako se projekat razvije i „bude sadržao ogromne svemirske solarne antene, mogao bi da emituje mikrotalase, koji bi se u trenutku pretvorili u električnu energiju, u bilo kom delu naše planete”.
Tehnologija konvertovanja energije, pokazalo se, funkcioniše. Sistem je inače skup i potrebne su godine da se investirano vrati.
Ipak, ekološke prednosti ovakvog sistema biće neizmerne onda kada se ostvare prva značajna slanja energije iz svemira, i kada sistem počne da funkcioniše u punom kapacitetu, čemu se istraživači nadaju.