Najbolja stvar u vezi sa umetnošću jeste što ona dolazi u najrazličitijim pojavnim oblicima i u tom kaleidoskopu kulture gde se sve vrste međusobno prepliću na vama je samo da odaberete ono što vam se najviše dopada i uživate na način koji je po vašoj meri.
Tržište umetnosti je vrlo polarizujuće – mali broj umetnika izgrade od svog imena brend i uživaju ogromnu slavu, a njihova dela postaju gotovo nedostižan luksuz za mnoge. Ipak, najveći broj umetnika spada pod „nepoznate“, a imaju sve ono što i oni „veliki“ – talenat, trud i radove koje redovno predstavljaju. Šta je ono što napravi razliku između njih?
Očigledno, malo sreće i mnogo dobrih prilika koje su ovi prvi bolje iskoristili. Ukoliko se i sami bavite nekom vrstom umetnosti – bilo da je ona scenska i izvođačka, bilo likovna, audio-vizuelna, da li književnost i literatura, ili mjuzikl, cirkus, pantomima i slično – na kraju ovog teksta otkrićete odličnu priliku za sebe koju nikako ne treba da propustite.
A do tada, da vam predstavimo neke od najboljih umetnika koji još uvek nisu stekli prepoznatljivost koju zaslužuju.
- YUNA
Ova izuzetna malezijska pop umetnica je harizmatična pevačica, koja takođe i piše svoju muziku. Njene stihove, kada ih čujete, sasvim sigurno dugo nećete moći da izbacite iz glave. Oni koji su je otkrili učinili su to nakon što je otpevala svoju verziju numere „Thinkin’ ‘Bout You“ Franka Oceana. Verujte, i vi ćete je dobro zapamtiti nakon toga.
- GEORGINA CLAPHAM
Ova umetnica stvara vrlo detaljna figurativna dela, koja u sebi imaju element nadrealizma. Ona kreira savremenu mitologiju inspirisanu arhetipskim narativima u grčkoj mitologiji, folkloru i evropskim kompozicijama ranog modernog doba. Slojevitost njenih slika, koje u zastarele motive ubacuju moderne kulturne reference je briljantna.
Georginine radove možete videti na ovom linku.
- AUSTRA
Ukoliko vam treba muzika koja će vas motivisati da vežbate – ovo je ono što tražite. Na početku vam zaliči na Florence + The Machine, ali Austra i te kako ima svoj stil. Njene pesme ćete pevati na sav glas bez dileme.
- JOHAN SODERSTROM
Tražeći inspiraciju u Arte Povera, informalizmu i japanskom Kintsugiju – gde se polomljena keramika popravlja zlatom, kako bi se istakle, a ne prikrile „mane“ i jedinstvena historija artefakta – Johan stvara visoko konceptualne slike u čijoj je osnovi hrast. Njegove minimalističke slike imaju umirujuću sirovost i zahtevaju da se istražuju dodirom.
Njegove radove možete videti na ovom linku.
- NATURALLY 7
Ne trebaju im nikakvi instrumenti – njihovi glasovi su sve što im je potrebno. Iako su bili na turneji sa slavnim Majklom Bubleom, još uvek ih nema na radio stanicama, niti su posebno prepoznatljivi u javnosti. Ukoliko vas interesuje njihov opus, Wall of Sound je prava početna stanica.
Umetnici? Sad!
Ono što smo vam obećali na početku teksta, sledi sada! Ukoliko se bavite bilo kojom vrstom umetnosti i želite da je predstavite javnosti, te dobijete značajnu podršku, ali i vidljivost i medijsku pažnju, ovaj konkurs za podršku umetnicima u 2022. godini je ono što vam je potrebno.
Novi Sad kao Evropska prestonica kulture u godini titule svakodnevno prikazuje na stotine umetničkih dela u svim njihovim pojavnim oblicima. Njihov slogan „Za nove mostove“ predstavlja ideju razvoja saradnje i razmene između umetnika iz Novog Sada i Srbije sa kulturnom scenom Evrope.
„Kaleidoskop kulture“ je projekat koji spaja umetnike i ustanove kulture i javno prezentuje njihove radove tokom jeseni, kada se održava ovaj festival koji traje pet nedelja.
U cilju da se podignu kapaciteti umetničke scene, Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ raspisuje Javni konkurs za podršku umetnicima u 2022. godini, za umetničke programe koji će biti realizovani upravo u okviru programskog luka „Kaleidoskop kulture” u periodu od 1.9. do 10.10.2022. godine.
Ovaj konkurs je namenjen fizičkim licima starosti do 35 godina – umetnicima, studentima, kulturnim radnicima i licima koja samostalno obavljaju umetničku ili drugu delatnost u oblasti kulture i umetničkog stvaralaštva sa prebivalištem ili boravištem na teritoriji Republike Srbije.
Sredstva za realizaciju ovog konkursa iznose 3.000.000,00 dinara, a njime će se finansirati honorari izvođača/umetnika.
Cilj javnog konkursa jeste jačanje umetničke scene kroz doprinos vidljivosti mladih i neafirmisanih umetnika i tema koje obrađuju u polju evropske kulture.
Ukoliko je to ono što želiš za sebe i svoju umetnost, prijavi se – više informacija o konkursu, kao i sva potrebna dokumentacija za prijavu nalaze se na ovom linku.
Pročitaj i: Kada jedan običan hostel dizajniraju umetnici on postaje sve samo ne običan
Foto: Muhd Asyraaf on Unsplash