Sav trud i energija koje ulažete u kreiranje određenog sadržaja su besmisleni ako ne uzmete u obzir najvažniju stvar, a to je kontekst. Zašto?
Ako se bavite marketingom sigurno ste čuli za rečenicu “Content is king”, odnosno “sadržaj je kralj”. Iako tačna, u ovoj rečenici nedostaje važan deo slagalice. Geri Vi, govornik i osnivač softverske kompanije za onlajn rezervacije u restoranima Resy, preformulisao je ovu frazu: “If content is king, then context is God” (Ako je sadržaj kralj, onda je kontekst Bog).
Kontekst u kojem ćete plasirati sadržaj često je mnogo važniji od samog sadržaja. Medij je jednako važan kao poruka. Način na koji pakujete i pozicionirate svoj sadržaj učvršćuje percepciju koju publika ima o vama i vrednosti vašeg brenda.
Iako mnogi mešaju sadržaj i kontekst, u pitanju su dve potpuno različite stvari. Sadržaj se odnosi na neki proizvod ili neku stvar. Pod kontestom podrazumevamo komponente koje okružuju taj sadržaj i utiču na to kako će ga publika percipirati i razumeti. Email marketari ne rade svoj posao tako što samo osmisle kampanju i pošalju je. Oni i te kako razmatraju kontekst i uslove u kojima će poruka biti poslata i kampanju prave u skladu. Isto bi trebalo da rade i kreatori.
Kontekst, pa kontent
Jedan od odličnih primera koji pokazuje zašto je kontekst važniji je društveni eksperiment koji je sproveo Washington Post. Džošua Bel, svetski poznati violinista, svirao je u metrou. Pored njega je prošlo nekoliko hiljada ljudi, mnogi nisu ni konstatovali njegovu muziku, a Bel je zaradio samo 32 dolara. Veče pre rasprodao je muzičku dvoranu i zaradio više od 60.000 dolara za isto vreme. Razlika je bila u kontekstu.
Džošua Bel stekao je svetsku slavu i postao poznat. Njegov marketing tim promovisao je koncert u ovom kontekstu, predstavljajući Bela kao svetski poznatog violinistu. Publika na taj način poštuje njegov rad i talenat i rado daje više od 200 dolara da bi ga slušali. Obučen u odelo, Džoš je svirao u otmenoj koncertnoj dvorani i publika ga je smatrala pravim profesionalcem.
Ako ne stvorite odgovarajući kontekst, bićete potcenjeni – i vi, i vaš sadrćaj. Vaš kontekst je vaš brend. Vaš brend je kontekst u kom vas publika percipira u svojim mislila kada konzumira vaš sadržaj. Vaša vrednost je percepcija. Vi ste kreator sadržaja, brend i medij. Kao i Džošua Bel, treba da se “upakujete” i predstavite publici na pravi način.
Morate da poznajete svoju publiku
Upoznajte publiku tako što ćete razumeti njihovu psihologiju, preferenciju i percepciju. Užurbani putnici koji metroom putuju na posao nisu idealna publika za Džošuu Bela. Uprkos akustici, metro definitivno nije najbolji medij za predstavljanje klasične muzike, niti lokacija na kojoj će se publilka zaustaviti i uživati u muzici.
Mnogi prolaznici verovatno su pretpostavili da je u pitanju student ili ulični svirač kojem treba novac. Vreme je najcenjeniji resurs publike. Bez obzira na, bez sumnje odličan sadržaj koji je Bel podelio, kontekst ga nije učinio dovoljno dobrim.
Dakle, kontekst i te kako utiče na percepciju. U ovom slučaju smo imali dva konteksta: jedan je sviranje u metrou za bakšiš, a drugi je nastup svetskog muzičara u koncertnoj dvorani.
Content marketing sa kontekstom
Sav trud koji ste uložili u kreiranje sjajnog sadržaja je besmislen ako ne uzmete u obzir kontekst u kojem će taj sadržaj biti konzumiran. Vi birate kako će vaša publika da gleda na vaš brend, što utiče na to kako će percipirati sadržaj koji ste kreirali.
Pročitaj i: 4 načina na koji lideri proaktivno podstiču kreativnost
Uspešni kreatori usklađuju svoj sadržaj sa kontekstom. To znači da morate da upoznate svoju idealnu publiku, da znate gde se ona nalazi i da delite svoj sadržaj na način koji će do njih efikasno doći. Razmislite o tome šta će vaši korisnici dobiti od ovog iskustva – šta će oni dobiti od vas, a ne šta vi možete da dobijete od njih.
Kreatori saržaja moraju strateški da predvide način razmišljanja svoje publike i s namerom odaberu platformu za izgradnju društvenog konteksta oko svog sadržaja.
Sve što delite kao kreator povezano je sa širim kontekstom brenda koji gradite. Morate razmišljati ciljano. Ako ste svesni da ste neverovatan violinista, morate da delujete i stvarate u kontekstu svetski poznatog violiniste kakav i jeste.
Da li nastupate u metrou ili u koncertnoj dvorani? Da li tražite savete ili gradite brend i karijeru? Izgradite svoj brend da biste se pozicionirali kao autoritet u svojoj niši, a vaša publika će slediti primer, piše Entrepreneur.
Foto: Campaign Creators on Unsplash