Dr Gabor Mate spaja naučna istraživanja, istorije slučajeva, sopstvene uvide i iskustvo kako bi predstavio široku perspektivu koja prosvetljuje i osnažuje ljude da rade na isceljenju sebe i svojih bližnjih.
Posle 20 godina porodične prakse i iskustva u palijativnom zbrinjavanju, dr Gabor Mate je radio više od jedne decenije u Vankuveru sa pacijentima koji su se lečili od zavisnosti i mentalnih bolesti. Knjiga o zavisnosti dobila je nagradu Hubert Evans za književnu publicistiku. Izdvojili smo nekoliko njegovih najpoznatijih citata koji će vas, sigurni smo, inspirisati i osvestiti.
- Veliki deo onoga što nazivamo svojom ličnošću nije fiksni skup osobina, već samo mehanizmi suočavanja koje je osoba stekla u detinjstvu. Ono što nazivamo ličnošću često je samo zbrka osobina i usvojenih stilova suočavanja koji ne odražavaju naše pravo ja, već naprotiv – njegov gubitak.
- Pokušaj da pobegnete od bola je ono što će stvoriti još više bola. Nisu sve zavisnosti ukorenjene u traumi ili zlostavljanju, ali sve vode do bolnih iskustava. Bol je u središtu svake zavisnosti. Rana ne mora da bude duboka, bol ne mora da bude mučna, može da bude čak skrivena – ali je tu. Efekti ranog stresa i negativnih iskustava direktno oblikuju psihologiju i neurobiologiju zavisnosti u mozgu. Stres izaziva više stresa, kao i strah i bol. Srećom, ljubav donosi više ljubavi. Izbor je naš.
- Razlika između strasti i zavisnosti je kao ona između božanske iskre i plamena spaljuje. Strast stvara, zavisnost troši. Linija je tanka, ali je razlika između ljubavi i straha je ogromna.
- Najveća šteta uzrokovana zanemarivanjem, traumom ili emocionalnim gubitkom nije bol, već dugoročne deformacije koje uzrokuju, u načinu na koji će dete u razvoju nastaviti da tumači svet i svoje mesto u njemu.
- Nijedno društvo ne može da razume sebe, ako se dobro ne zagleda u svoju senku. I svako društvo će zauvek ostati zaključano sve dok to ignoriše.
- Mi mislimo da deca deluju, a oni najčešće reaguju. Roditelji koji ovo shvate imaju moćan alat. Umesto da se fokusiraju na detetove reakcije, oni će osvestiti svoje odgovore na te reakcije i tako osloboditi ogromnu energiju za rast i napredak. Ovo važi i za naše unutrašnje dete, jer ono nosi veliki deo našeg bola. Ako možemo da naučimo da budemo roditelj našem unutrašnjem detetu na isti način kao što smo našem biološkom detetu, možemo mu pomoći da odraste i sazre u osobu kakvu želimo da postanemo. Ako to ne uradimo, možda naše unutrašnje dete izazove bes kada to najmanje budemo očekivali.
- Istraživanja su identifikovala tri faktora koji univerzalno dovode do stresa: neizvesnost, nedostatak informacija i gubitak kontrole. Uvek ovo imam na umu kada znam da ću raditi nešto što izaziva anksioznost. Na primer, postajem anksiozan kada treba da govorim javno. Dakle, pokušaću da uklonim što je moguće više neizvesnosti – saznaću gde ću razgovarati, sa kim, koliko dugo. Naoružaću se informacijama. Zatim ću vizualizovati kako će taj uspešan govor izgledati i kako će biti primljen. Ali najviše od svega, povezaću se sa svojim dahom. Disanje mi pomaže da povratim prisebnost, da se osećam opušteno i zadržim kontrolu. To je divan saveznik koji me u životu prati kuda god da krenem. Kao i tebe.
Važno je zapamtiti da se niko ne rađa sa traumom. Traume prikupljamo tokom života ili kroz lična iskustva. Ali, ako ne transformišemo svoju bol, sasvim sigurno ćemo je preneti. Moramo da preuzmemo punu odgovornost za sebe i sopstveno izlečenje jer niko neće doći da nas spase.
Možda ne možemo da kontrolišemo svet, ali možemo da kontrolišemo svoje unutrašnje iskustvo. Da li ćemo ostati zarobljeni u sopstvenoj traumi, preneti je drugome ili je prevazići, to je naš lični izbor.

Među knjigama Gabora Matea koje su prevedene na srpski jezik su „Kada telo kaže ne – Cena skrivenog stresa“, Rasuti umovi – Poreklo i lečenje poremećaja pažnje“, „U svetu gladnog duha – Bliski susreti sa zavisnošću“ i „Držite se svoje dece: Zašto roditelji moraju da budu važniji od vršnjaka“ koju je napisao u saradnji sa dr Gordonom Nojfeldom.
Poslednja knjiga „Mit o normalnom“ izašla je u septembru prošle godine, a u oktobru ove godine imaćemo priliku da ga gledamo i slušamo i u Beogradu, zahvaljujući Fondaciji Novak Đoković.
U okviru međunarodno priznatog programa „Podrška, NE perfekcija“, koji Novak Đoković Fondacija već šest godina uspešno sprovodi, dr Gabor Mate održaće predavanje 7. oktobra u MTS Dvorani i edukativnu radionicu dan kasnije, 8. oktobra, u hotelu Crowne Plaza. Posetioci će tako imati priliku da se dodatno edukuju o temama koje mogu doprineti kvalitetnijem ranom razvoju dece.
Karte za događaj „Mudrost traume sa dr Gaborom Mateom“ možete kupiti klikom ovde.