Samopouzdanje može uticati na brojne svakodnevne radnje, planove, ciljeve i uopšte, ono bi moglo biti jedan od glavnih razloga mnogih uspeha i neuspeha u životu. Isto tako, na samopouzdanje utiče mnogo faktora, koji dolaze kako iz spoljašnje sredine, tako i od ličnih, često fiktivnih, razloga koji nas ograničavaju.
Stoga je pitanje samopozdanja veoma široko i veoma osetljivo jer se manifestuje na različite načine – od povučenosti i nesigurnosti, do preterane upadljivosti i želje da se bude u centru pažnje okoline, što dalje znači da ponašanje individue ume često da zavara kada je u pitanju njeno samopouzdanje.
U svakom slučaju, radi se o osećanju emocionalne (ne)sigurnosti koje u većoj meri određuje naše donošenje odluka, svakodnevno ponašanje, odnos prema poslu i ljudima, kao i prema drugim obavezama, a često je jedan od glavnih pokretača ili ometača u životu. Starosno doba umnogome utiče na nivo samopouzdanja kod osobe, no, nije garantovano da odrasla osoba dostiže zadovoljavajući nivo.
Nedostatak samopouzdanja u najkraćem prepoznajemo kao nesigurnost u svoje sposobnosti, nedostatak vere da ćemo uspeti u nekim zadacima, bilo poslovnim ili nekim drugim, nemogućnost da se započeto završi i osećaj nemoći da se ostvari određeni cilj ili suoči sa životnim problemima.
U ponašanju, nedostatak samopouzdanja se manifestuje kao:
- preterana ljubaznost
- strah pri iskazivanju svojih osećanja i svog mišljenja
- strah od reakcije okoline
- preterana i neosnovana samokritičnost
- odlaganje obaveza
- manjak volje da se određen problem reši
- nedostatak motivacije pri svakodnevnom funkcionisanju
- strah da se isproba nešto novo, promeni okruženje i slično.
Sa druge strane, ponašanje osobe koja se suočava sa nedostatkom samopouzdanja može biti i sasvim suprotno navedenom – u želji da prikrije nesigurnost koju oseća u društvu, kolektivu, u vezi sa partnerom i slično, individua bez samopouzdanja često insistira na svom samopouzdanju, agresivna je, glasna, hvalisava, cinična, zajedljiva i tome slično, kako bi zamaskirala unutrašnje nemire.
Neki od najčešćih uzroka manjka samopouzdanja su uticaj sredine – porodice, prijatelja, kolega ili šire sredine, nezadovoljstvo fizičkim izgledom, nagomilani neuspesi na nekim životnim poljima ili pak, određene teškoće i lošije životne okolnosti koje mogu zateći svakog od nas.
Dobra stvar je da, koliko god se činilo teško, samopouzanje jeste osećanje koje može da se gradi i da se jača, da se radi na njegovom poboljšanju, uz adekvatne terapije, bolje sagledavanje okruženja, prihvatanje komplimenata i pohvala, objektivno sagledavanje problema kojima smo opterećeni i tome slično.
Pročitaj i: Literatura koja će ti pomoći da ojačaš samopouzdanje
Foto: Artur Rutkowski on Unsplash