Ako ugledate psa koji na sebi ili na povocu ima žutu traku ili maramu, to je pas kojem treba prostora. Nemojte prilaziti ni psu ni ljudima koji su s njim – važi i za ljude i životinje.
Projekat Žuti pas omogućava vlasnicima da budu potpora svom osetljivom psu u njihovoj svakodnevici, među ljudima i životinjama.
Zašto je psu neophodan prostor?
- Ima zdravstvenih problema ili je u procesu treniranja
- Možda je to udomljen pas koji prolazi rehabilitaciju – takvim psima svet se može činiti jako strašnim
- Možda je imao loše iskustvo s drugim psima ili ljudima, a možda se jednostavno ne oseća prijatno pored onih pasa koji žele svakoga da pozdrave.
Žuta boja omogućava vlasnicima pasa da daju do znanja drugima da ne prilaze njihovom psu. Na taj način pomažu psu da savlada probleme i time mu poboljšavaju kvalitet života.
Svrha ovog projekta je i da omogući postepeni rad sa psom, kao i da se olakša život onim psima za koje je bolje da im se ne prilazi, na kraće ili duže periode, u zavisnosti od problema, prenosi Zadovoljna.hr.
Zašto baš žute trake? Jer su vidljive iz daljine. Možete i sami kupiti ili nabaviti žute vrpce ili tkaninu te izraditi žute oznake. Možda već imate nešto kod kuće što možete iskoristiti. Žuta traka važi i u drugim zemljama, a žute oznake se ne mogu pomešati sa žutim prslucima koje, na primer, nose terapijski psi. Takođe, najčešći proizvodi za pse su drugih boja i imaju drugačiju namenu.
Pogledaj i: Upoznajte Rikošet – psa koji pruža terapiju medicinskim radnicima
Nekim psima su žute oznake potrebne samo dok uče, dok će drugi psi po potrebi morati da nose žute oznake ceo život. To važi za one pse koji su doživeli traumu koja im otežava svakodnevicu.

Projekat “Žuti pas” zagovara interakciju svih pasa s drugim stabilnim i druželjubivim psima kako bi od toga imali koristi i osećali se dobro, ali vlasnik je dužan da izabere pse koji su pogodni za druženje s njihovim ljubimcem.
Ovaj projekat nije stvoren za “agresivne” pse niti je njima namenjen. Psi koji ujedaju moraju da nose brnjicu. Isto tako, brnjica ne znači nužno da pas grize.
Ako vaš pas ima problem u ponašanju, projekat “Žuti pas” svakako preporučuje da najpre odvedete psa kod veterinara i proverite njegovo zdravlje. Zatim pronađite kvalitetnog trenera pasa koji će vam pozitivnim pristupom pomoći da psu omogućite kvalitetniji život, i u svakodnevnom životu i za druge vrste treninga.
Nikada ne kažnjavajte psa koji se ponaša “agresivno” – samo ćete pogoršati njegove reakcije. Negativno iskustvo uzrokovano vašim ponašanjem, drugim ljudima, psima, bolešću te vidljive/nevidljive povrede – sve to može navesti psa da reži, laje, upozorava škljocanjem zubima i ugrize. Pas koji iskazuje “agresivno ponašanje” zapravo izražava svoja osećanja uzrokovana strahom ili nesigurnošću.
Svojim ponašanjem pas daje do znanja da je nešto ili neko zbog koga se tako oseća – preblizu. To dolazi iz potrebe da se pas zaštiti, i tada je vlasnikova dužnost da mu pomogne, te ga što brže i lakše “izvadi” iz situacije koja uzrokuje da se pas oseća uplašeno i nesigurno.
Nijedan pas nikada ne bi trebalo da se oseća uplašeno ili nesigurno. Zar nije nepravedno kazniti psa jer se tako oseća? Budite obzirni i pomozite svom psu tako što ćete paziti da mu niko ne prilazi onda kada je njemu to potrebno. Time mu takođe omogućavate bolji kvalitet života.
Foto: Profimedia