Wordle je najnovija opsesija među ljubiteljima igrica koja aktivira delove vašeg mozga zadužene za logiku i učenje jezika, plus vas nagrađuje dopaminom i ako ne pobedite.
Ako ste proveli imalo vremena na društvenim mrežama u poslednjih nekoliko nedelja, možda ste primetili da ljudi objavljuju čudne, male, zelene i žute kvadratiće. To su rezultati koje su postigli na Wordle igrici. Neki kažu da je u pitanju samo trenutna moda u svetu igara, drugi je pak vide kao igru za sva vremena. Ako ste među onima koji se još nisu “navukli”, samo probajte da je igrate. I velika je verovatnoća da ćete biti među opsednutima.
Pa, šta je to što Wordle čini tako posebnim?
Wordle je neobična mešavina igre reči i logičke slagalice. Morate da pogodite reč od pet slova. Nakon svakog pogađanja, dobijate povratnu informaciju da li ste pogodili slovo koje se nalazi u reči. Ako jeste, ali nije na pravom mestu, polje će biti označeno žutom bojom. Ako je slovo na pravom mestu, polje u kom se nalazi biće zeleno. Imate šest pokušaja da dođete do tačnog odgovora.
S obzirom na hajp, možda ćete se razočarati kada prvi put pretražite Wordle na Guglu – umesto sjajne mobilne aplikacije ili bar sopstvene veb adrese, izaći će vam sajt powerlanguage.co.uk. Pitate se zašto?
Razlog je to je što je Wordle samo jedan od projekata Džoša Vordla (Josh Wardle), softverskog inženjera iz Njujorka). Vordl je kreirao ovu igru iz čiste zabave, tokom pandemije. Najpre ju je igrao sa suprugom, da bi im se kasnije pridružili rodbina i prijatelji. U oktobru 2021. igra je postala dostupna celom svetu i već posle tri meseca Wordle je igralo dva miliona ljudi!
Prema rečima britanskog psihologa Lija Čembersa, Wordle aktivira jezičke i logičke delove našeg mozga. Mozak uživa u zagonetkama jer predstavljaju izazov koji treba da prevaziđe. Koliko god igra bila frustrirajuća, dopamin koji dobijamo kao nagradu kada pobedimo zaista je neprocenjiv, piše BigThink.
Većina stvari koje radimo iz zadovoljstva (kao uostalom i sve vrste zavisnosti) dešavaju se zbog nedostatka dopamina. To ne znači da je Wordle možemo da poistovećujemo sa drogom, ali svakako koristi iste moždane mehanizme.
Čak i izgubljena igra vas tera da se vratite po još. Frustraciju treba zadovoljiti. Jer Wordle vas ne pušta kući bez nagrade. Čak i ako izgubite, saznaćete odgovor – što vam ipak daje osećaj nekog zadovoljstva.
Za uspeh, ili makar deo uspeha ove igre, bez sumnje treba da “zahvalimo” društvenim medijima. Lako se deli među korisnicima, a prepoznatljive kockice u žutoj i zelenoj boji ne možete da ne primetite. Takođe je zabavno hvaliti se svojim neverovatnim uspehom ili se žaliti zbog zaista teške reči koju ste skoro dobili.
Wordle na srpskom
Postoje dve srpske verzije ove igre – Rečko i Vordli. Oni koji su isprobali sve verzije tvrde da su srpske reči mnogo teže od engleskih.
Pored srpskog, igra je dostupna na još sedam jezika – italijanskom, francuskom, nemačkom, portugalskom, španskom, švedskom i norveškom.
Novi vlasnik
Od pre nekoliko dana popularna igra reči koja je mnogima postala svakodnevna zanimacija, dobila je novog vlasnika – Njujork Tajms.
Po objavljivanju ove vesti pojavila se bojazan među ljubiteljima da će se igranje naplaćivati, prenosi BBC. Džoš Vordl pokušao je da ih umiri objavivši na Tviteru da će igra biti i dalje besplatna, a da se pravila neće menjati.
Foto: Wikipedia