Kompanija Basecamp želi apolitično radno mesto u trenutku kada su u SAD i širom sveta ljudi sve aktivniji politički. Ta odluka nije se svidela zaposlenima…
Otprilike trećina zaposlenih u kompaniji Basecamp izjavila je da daje otkaz nakon što je kompanija, poznata po alatima za vođenje projekata i uticajnim osnivačima koji su objavili 5 knjiga o menadžmentu, najavila nova pravila kojima se zabranjuju razgovori o politici na kanalima poslovne komunikacije.
Ovu priču je otpočeo Džejson Frid, izvršni direktor i jedan od osnivača Basecamp-a, detaljno je opisao nove smernice u objavi na blogu, nazivajući društvene i političke rasprave velikom distrakcijom. Dodao je da će kompanija takođe zabraniti komitete, smanjiti beneficije kao što su dodaci za fitnes i prestati da “razmišlja previše o prošlim odlukama”.
U trenutku objavljivanja novih pravila, Basecamp je imao 57 zaposlenih, uključujući i Frida. Od tada je najmanje 20 njih javno objavilo da namerava da podnese ostavku ili je već podnelo ostavku, navodi New York Times, a prenosi Startit.
Kako je sve počelo
Povod za razvoj ove situacije je nastao pre malo više od 10 godina kada su predstavnici korisničke službe Basecamp-a počeli da vode listu imena koja su im se činila smešnima. Imena su uglavnom bila američkog ili evropskog porekla, ali mnoga od njih su imala azijske ili afričke korene.
U kontekstu nedavnih društvenih nemira u SAD-u, lista “Najbolja imena ikad” počela je da stvara nelagodu kod mnogih zaposlenih u Basecamp-u. Kako navodi Kejsi Njuton iz Platformer-a, ono što se nekada smatralo duhovitim izduvnim ventilom u sklopu kompanije, sve više je delovalo neprimereno i često rasističko.
Diskusija o listi i o tome kako bi kompanija trebalo da bude odgovorna za njeno stvaranje dovela je direktno do toga da Frid zabrani zaposlenima da vode “društvene i političke rasprave” na internim forumima kompanije. Pored njega i suosnivač Basecamp-a govorio je o ovom pitanju i u svom blogu.
Međutim, obe objave izbegavale su raspravu o stvarnom nizu događaja koji su doveli do novih pravila, a koje su bile direktno povezane sa radnim mestom. U stvari, svi događaji su se odvijali na istom onom softveru za internu komunikaciju koji Basecamp prodaje drugim kompanijama uz obećanje poboljšanja kohezije i smanjenja stresa na radnom mestu.
Suosnivač kompanije dodao je u svom saopštenju da će nuditi otpremninu do šest meseci zarade svima onima koji ne vide budućnost u kompaniji usled novih pravila.
Coinbase, startap za trgovinu kriptovalutama, najavio je gotovo istu zabranu prošle godine, sa sličnom ponudom otpremnine za zaposlene koji se nisu složili sa tim. Kompanija je rekla da je 60 njenih zaposlenih dalo otkaz, što je oko 5 odsto radne snage.
Foto: