Pritisnite enter da počnete pretragu.

Konkurs Društvenog fonda Vivify Ideas: Podrška projektima za unapređenje zdravlja dece

Sedam projekata koji direktno doprinose unapređenju zdravlja dece dobilo je bespovratna sredstva ukupne vrednosti milion i 200 hiljada dinara u okviru konkursa Društvenog fonda kompanije Vivify Ideas.

Način na koji je ova IT kompanija, koja se od 2013. uspešno bavi razvojem softvera, deo svojih prihoda uložila u unapređenje zajednice i društva, poslužio je mnogima kao inspiracija za društveno-odgovorno poslovanje.

Poznato je da je upravo Vivify Ideas razvio aplikaciju “Pruži korak” za NURDOR, ali to nije jedina humanitarna akcija koju je ova kompanija podržala. U okviru Vivify Ideas, osnovan je Društveni fond, u koji se svakog meseca sliva određeni procenat ukupnog profita kompanije, a ovim sredstvima podržavaju se brojne akcije i inicijative, među kojima i Godišnji konkurs za dodelu bespovratnih sredstava za realizaciju projekata kojima se unapređuje društvo.

U okviru prvog konkursa, koji je realizovan prošle godine, finansirano je 11 projekata iz oblasti socijalne politike, ekologije, kulture, zapošljavanja, informisanja. Ove godine, Društveni fond je fokus stavio na najmlađe, pa je konkurs bio namenjen institucijama, organizacijama i grupama sa idejama i projektima koji direktno doprinose unapređenju zdravlja dece.

Iz kompanije Vivify Ideas kažu da je na njihovu adresu stiglo 110 prijava.

Vodeći računa o brojnim kriterijumima, uključujući usaglašenost projekta sa ciljem konkursa, kvalitet ideje, kapacitete za upravljanje projektom, izvodljivost i isplaniranost projekta, očekivane rezultate te troškove projekta, odlučeno je da će Društveni fond ovim konkursom podržati sedam projekata:

1 . Pomozi, budi heroj (Dobrovoljno vatrogasno društvo Stanišić)

Sprovođenje obuke iz pružanja prve pomoći za decu od 5. do 8. razreda, u saradnji sa Crvenim krstom u Somboru. 

Ideja za projekat proistekla je iz činjenice da deca u školi nemaju priliku da nauče kako da ukažu prvu pomoć, iako je česta pojava da u tom uzrastu dođe do povreda. U takvim situacijama, veliki je značaj brzog delovanja, a deca su najčešće jedina prisutna u tim momentima (učionica, školsko dvorište).

2. Ti se pitaš! (Svratište za decu i mlade na teritoriji Novog Sada)

Cilj projekta je da se korisnicima Svratišta za decu i mlade omogući sticanje osnovnih znanja u vezi sa za reproduktivnim zdravljem i zaštitom, kao i osnovna znanja u vezi sa reproduktivnim pravima.

Projekat će se sprovoditi kroz obuku vršnjačkih edukatora kroz koju će proći 14 odabranih, visoko motivisanih korisnika/ca usluge Svratišta za decu i mlade. Oni će dalje kroz sistem vršnjačke edukacije (peer education) prenositi osnovna znanja na polju reproduktivnog zdravlja.

3. Rana intervencija u razvoju – Unapređenje dijagnostičkog postupka kod dece rođene  sa riziko faktorima i smetnjama u razvoju (Služba za zdravstvenu zaštitu dece predškolskog uzrasta, Razvojno savetovalište, DZ Kragujevac)

Cilj projekta je da se obezbedi informisanost dece o zdravlju i njihovo učestvovanje, shodno stepenu razvoja, u donošenju odluka koje se tiču njihovog zdravlja. 

Deca sa smetnjama u razvoju zahtevaju posebne oblike brige i zaštite na njihovom putu odrastanja, razvoja, socijalizacije i socijalnog uključivanja. Na putu ka celovitoj i uspešnoj zaštiti ove dece, prvi korak predstavlja adekvatan dijagnostički postupak i procena funkcionisanja njihovog razvoja, iz kog treba da sledi planiranje vrsta usluga, intervencija/podrške.

Iako su sve razvojne smetnje u sličnom procentu zastupljene u svim zemljama sveta, odgovor na pitanje zbog čega se u nekim regionima beleži manji ili veći procenat određenih poremećaja leži u boljoj dijagnostici. Razvojnom savetovalištu su potrebni testovi za ranu dijagnostiku razvojnih poremećaja. 

4. Zdravi smo, jer jedemo zdravo i učenje nam je tako lako (Osnovna škola “8. Oktobar”, Vlasotince)

Cilj projekta je poboljšanje ishrane dece, a usmeren je na korisnike socijalnih sredstava, koja su nedovoljna za ishranu i zdrav razvoj učenika. 

Učenicima je, putem lokalne samouprave, obezbeđena ishrana u trpezariji škole, dok će se dodeljenim predstvima upotpuniti još zdraviji obroci.

5. Korpa voća – zdravlje svaki dan (Opština Aranđelovac, prostorije UG “Deca u srcu”)

I ovom projektu je cilj poboljšanje ishrane dece. Najugroženijoj deci opšte populacije projektom će se pružiti jedna godina poboljšane ishrane u vidu nedeljnog sledovanja voća koje će dobijati.

Uz to, biće organizovane i radionice o zdravoj ishrani.

6. Unapređenje zdravstvene zaštite školske i predškolske dece (Opština Despotovac)

Dodeljena sredstva biće usmerena ka rešavanju problema nemogućnosti pružanja adekvatne zdravstvene zaštite deci na teritoriji opštine Despotovac, jer se brojne bolesti ne dijagnostifikuju iz razloga neodazivanja na redovne kontrolne preglede kao i zbog nemogućnosti dece sa invaliditetom da se odazovu navedenim pozivima. 

U okviru projekta organizovali bi se pregledi u samom Domu Zdravlja u Despotovcu kao i u isturenim ambulantama, ali i u prostorijama mesnih zajednica tamo gde ambulanti nema, i u kućnim uslovima ukoliko je neophodno. 

7. Opremanje Materinskog doma, Zvečanska 7 (Materinski dom, Beograd, Zvečanska 7)

Cilj projekta je poboljšanje uslova za pružanje zdravstvene zaštite deci i majkama na smeštaju, kao i poboljšanje kvaliteta ishrane odojčadi i dece. 

Realizacija podrazumeva nabavku neophodne medicinske opreme kao i opreme za ishranu.

Foto: Profimedia

Budi deo Viber Original zajednice

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *