Juče, malo pre 18h, nestali su Facebook DNS-ovi, što je stvorilo globalnu lavinu problema na Internetu.
Servisi kompanije Marka Zakerberga – Facebook, Instagram, Whatsapp, Messenger i Oculus VR nisu radili više od šest sati, a o uzroku, kao i posledicama svega još uvek se samo nagađa.
Iako je veliki broj korisnika društvenih mreža (dakle, skoro pa cela planeta), pohrlila na Tviter, deonice te mreže nastavile su da padaju. A sve je počelo nakon što je uzbunjivač, inače bivši zaposleni u Facebooku, izneo detalje o tome da je ovoj kompaniji jedino važan profit, te zbog toga dozvoljava i podržava govor mržnje. Zanimljivo je, iako su i deonice Facebooka pale, Twitter i Snapchat su ipak gore prošli, iako nisu ni pomenuti, te je njihov pad vrednosti išao preko 5%.
Ipak, neko je samo profitirao kada su pali Facebook, Instagram i Whatsapp, a to je – Viber, jedna od najpopularnijih aplikacija za komunikaciju na našim prostorima.
Viber je tokom ove krize zabeležio u proseku petostruki porast korišćenja aplikacije, ali je u udarnim periodima bilo i 10 puta veće od uobičajenog.
Broj razmenjenih poruka je porastao za 75%, dok je broj poziva dupliran.
“Masovni pad društvenih mreža na ovom nivou trebalo bi da upozori korisnike da moraju biti pripremljeni za ovakve kritične situacije i da instaliraju više aplikacija za komunikaciju u svojim uređajima. Viber prepoznaje važnost povezanosti svojih korisnika i njegov tehnički tim uvek nastoji da održi usluge i funkcionalnost platforme na najvišem nivou, čak i u periodu dodatne opterećenosti”, rekla je Ana Znamenskaja, globalna direktorka razvoja kompanije Rakuten Viber.
Inače, ovo je bio najduži i najbolniji pad u istoriji najvećeg social media ekosistema na svetu. I ne samo da nisu radili servisi za korisnike, nisu radili ni interni Facebook alati za zaposlene, kao ni mejlovi, a američki mediji tvrde da je Facebook slao inženjere u svoje računarske centre širom SAD-a kako bi se problem prevazišao (čak i da neki od njih nisu mogli da pristupe svojim radnim mestima, jer je sistem odbijao njihove identifikacione kartice). Pored toga, pominjala se i krađa podataka više od milijarde korisnika ovih aplikacija.
Za sada još uvek nema više informacija o tome kako je do ovoga došlo, niti šta kompanija radi da se ovi problemi ne ponove.
Vidi i: Objektivi su tu: Proširena realnost stigla na Viber
Autor: Original
Foto: Barefoot Communications / Unsplash