Što vam više vremena treba da stignete do „Ikeine“ radnje, više ćete moći da kupite.
Švedski lanac „Ikea“ u Dubaiju od ovog meseca dozvoljava svojim mušterijama da robu plaćaju vremenom. Dakle, što duže putujete do radnje, budžet će vam biti veći. Sve što treba da uradite je da na kasi prikažete podatke o svom kretanju koje je zabeležila aplikacija Google Maps. To će biti dokaz koliko ste vremena potrošili putujući do prodavnice.

Ovaj način kupovine predstavlja radikalnu promenu na globalnom nivou kada govorimo o odnosu potrošača prema brendovima, iako se za sada odnosi samo na Ikeu u Dubaiju.
Ikea se za nov način plaćanja odlučila kada je otvorena nova radnja u Džabel Aliju, kvartu Dubaija koji je udaljen od centra grada. Nova kampanja ohrabruje kupce da češće dolaze u Ikeu, provode više vremena u radnji, što znači da će više i da kupuju.
Iza kampanje „Kupujte svojim vremenom“ (Buy With Your Time) stoji ideja da potrošači obično troše mnogo vremena da bi stigli do „Ikeinih“ prodajnih objekata jer su oni najčešće smešteni na samom kraju grada. U skladu s tim, uvedena je cena za svaki proizvod u „vremenskoj moneti“, čija vrednost je formirana na osnovu prosečnih primanja u Dubaiju.
Na taj način, osim novcem, potrošači mogu plaćati ukupnim vremenom koje su potrošili na „Ikeu“.
„Pre početka kampanje, shvatili smo dve stvari: vreme je danas dragoceno i naši kupci troše ozbiljnu količinu vremena da bi došli do radnji, koje su nekad daleko od centra grada“, navode u „Ikei“ i dodaju da je ovo jedini pravi način da se oduže potrošačima za lojalnost i nagrade ih.
Iako mogućnost ovakvog plaćanja deluje fenomenalno, kampanju treba sagledati sa nekoliko aspekata. Ako kupac želi da koristi vreme kao monetu, ne samo što mora da “skine” aplikaciju Google Maps, već se podrazumeva da dozvoli da ga aplikacija prati kuda god da krene. Drugim rečima, u pitanju je način da se učini normalnijom ideja da je u redu dozvoliti da naše kretanje neko prati dok god nešto dobijamo „džabe“, ističe Forbes.
Ako se u obzir uzme činjenica da se „Google“ nedavno postao kompanija od trilion (1.000 milijardi) dolara, postavlja se pitanje da li ova razmena fer.
Pročitajte i: Google Maps slavi 15 godina, nove opcije obradovaće one koji koriste javni prevoz
Foto: Profimedia