Zašto Akcioni plan cirkularne ekonomije Evropske unije, kao i mnoge nacionalne Strategije, prepoznaju građevinski sektor kao jedan od najuticajnijih, kao nosioca naprednih koraka u pravcu održivosti gradova? Zašto je građevinski sektor, kao jedna od najbrže rastućih privreda, istovremeno i jedna od nejvećih proizvođača otpada (godišnje 1.3 milijardi tona otpada je samo od njega; oko 217 piramida u Gizi)?
Budućnost zahteva multidisciplinarnost, zato je ovaj program namenjen širokom opusu zanimanja i podrazumeva učešće predstavnika nekoliko obrazovnih sfera.
Vodeći se frazom da “na mladima svet ostaje”, organizatori pozivaju mlade inženjere i master studente, arhitekture, građevine, mašinstva, elektrotehnike, urbaniste, pejzažne arhitekte, inženjere organizacionih nauka, ali i menadžere gradnje i upravljanja objektima da se prijave i pridruže onima koji su spremni da stiču nova znanja i veštine za budućnost.
Program počinje online radionicom u četvrtak 8. oktobra u 13 časova sa Modulom 1 na kome će polaznici dobiti detaljne informacije o preostalim modulima i dalja uputstva.
Otvorenost za širenjem znanja pokazuju i time što poziv upućuju i studentima pomenutih struka da se pridruže na prvom modulu edukacije 08. oktobra, kako bi stekli osnovna znanja o cirkularnosti.
FORMAT PRAKTIČNE EDUKACIJE će učesnicima omogućiti:
- da prošire znanja iz oblasti implementacije cirkularnih modela gradnje i projektovanja, kroz praktičan rad
- da podeljeni u timove, osmisle i u praksi primene principe cirkularne gradnje na zadatom objektu, na parceli koja se nalazi u Beogradu
- da se konsultuju i rade sa domaćim i internacionalnim stručnjacima iz ove oblasti
Čitav proces praktične edukacije biće realizovan do 15. decembra 2020. godine, a rezultiraće odabirom najboljeg projektnog rešenja. Pobedničkom timu biće dodeljena nagrada kao i mogućnost da učestvuju u studiji izvodljivosti i postanu deo procesa planiranja i uspostavljanja centara (Beacons) koji će delovati kao otvoreni inovacijski prostori koji neguju i grade kapacitete za implementaciju modela cirkularne ekonomije.
Za prijavu je potrebno popuniti registracioni formular na linku najkasnije do 30. septembra do ponoći.
Potvrdu da ste učesnik FORMAT PRAKTIČNE EDUKACIJE dobićete najkasnije do 4. oktobra do ponoći.
Projekat “Western Balkan Circular and Climate Innovation Beacons” (srp. Cirkularni svetionici) nastao je kao rezultat zajedničke saradnje Centra za cirkularnu ekonomiju “CirEkon” (Srbija), Privredne komore Srbije, Instituta za klimatske promene, životnu sredinu i energiju “Wuppertal” (Nemačka), “Cleantech”-a (Bugarska), Privredne i industrijske komore iz Temišvara (Rumunija), kao i Centra za istraživanje i inovaciju “ATINA” (Grčka). Plan realizacije predviđa uključivanje lokalnih aktera iz građevinskog sektora, u početku u Srbiji i Rumuniji, a dugoročno u regionu Balkana u proces planiranja i uspostavljanja centara (Beacons) koji će pokrenuti implementaciju cirkularnih inovacija u poslovanju i politici i delovati kao otvoreni inovacijski prostori koji neguju i grade kapacitet u lokalnim inovacijskim eko sistemima. Ovi svetionici obuhvataće prostor za prikazivanje inovacija, testiranje i pojačanu primenu (komercijalizaciju), uključujući pokretanje novih usluga cirkularne ekonomije za mala, srednja preduzeća i startup-e.