Manifestacija art+neuroscience, koja predstavlja mesto susreta umetnosti i nauke, otvorena je na više lokacija u Beogradu, a posetioce očekuje raznovrstan program, od edukativnih radionica, masterklas predavanja, vođenja kroz izložbe i radionica za školarce.
Četvrto po redu izdanje programa Centra za promociju nauke art+science, koje se ove godine održava pod sloganom Svet iza očiju,posvećeno je neuronaukama kao aktivnom i dinamičnom poligonu savremenih istraživanja. Program se do 7. decembra odvija na više lokacija u Beogradu, uključujući Galeriju nauke i tehnike Srpske akademije nauka i umetnosti, Francuski institut, Kolegijum Hungarikum, Naučni klub Centra i umetničke fakultete.
Uz korišćenje naprednih tehnologija i autentičnih kreativnih postupaka, odabrani umetnici predstavili su svoje viđenje neuronauka i savremenih naučnih istraživanja i otkrića, ali i njihovog odnosa i uticaja na čoveka i društvo u celini. Prikazani radovi se u znatnoj meri oslanjaju na kreativne, naučne i tehnološke postupke, poput metodoloških istraživanja, prilagođenih eksperimenata, namenskog programiranja i korišćenja različitih softvera i kodova.
„Posebna vrednost ovogodišnjeg programa je činjenica da su sva predstavljena umetnička dela nastala kroz intenzivan dijalog, direktnu komunikaciju i zajednička istraživanja predstavnika obe stvaralačke strane“, navodi Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju. „Na taj način Centar za promociju nauke doprinosi oblikovanju prve održive, žive mreže, koja može da okupi i potpomogne saradnju kreativnih umova koji dolaze iz naizgled suprotstavljenih disciplina – umetnosti i nauke.“
Radovi koje publika može da pogleda tokom trajanja manifestacije su: Pamti me po.., interaktivna svetlosna instalacija autora dr Marjane Brkić i umetnika Milana Ličine inspirisana istraživanjima procesa demencije, Slike mozga, multidisciplinarni istraživački projekat Žarka Aleksića, koji povezuje naučne metodologije sa umetničkom praksom, Sva lica anksioznosti, audio-vizuelna instalacija, čiji su autori Dejvid Stenli, Bojana S. Knežević, Andrej Savić, Milica Velimirović Bogosavljević i Maja Pantović Stafanović, koja je nastala sa ciljem podizanja svesti o ovom problemu, Žrtve radi višeg cilja, strip koji dočarava dirljivu simbiozu između naučnika i laboratorijskih životinja, autorki Ive Atoski, Dunje Bijelić i Anje Santrač.
„Glavna odgovornost naučnika, u ovakvim kolaboracijama, je da se postaraju da radovi u nastajanju ne odu u domen pseudonauke. Sa druge strane, nauka često može biti suvoparna i mahom nerazumljiva javnosti, dok emotivni pristup, koji umetnici prirodno unose u radove, ublažava ove oštre crte nauke i čini je prijemčivijom, i time daju mogućnost da se jedan naučni fenomen doživi na lični način“, navodi Marjana Brkić, jedna od autorki svetlosne instalacije Pamti me po.., koja zadire u dubinu ljudskih potreba da ostanemo zapamćeni, jer svako od nas ima viziju na koji način bi želeo da ga se drugi sećaju. Uz to, rad nas poziva da razmislimo šta bi se desilo kada bi naša sećanja postala nedostupna, tj. ko bismo tada mi zapravo bili?

Manifestacija art+neuroscience je prva programska aktivnost Centra kao inicijalnog partnera projekta Evropska laboratorija veštačke inteligencije (European ARTificial Intelligence Lab − AI Lab), finansiranog kroz EU program Kreativna Evropa. Nastao kao nastavak izuzetno uspešne saradnje u okviru projekta Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke (European Digital Art & Science Network − Art & Science) Evropska laboratorija veštačke inteligencije uključuje veći broj inicijalnih partnera iz Austrije, Slovenije, Irske, Španije i Srbije, uz nove institucije iz Francuske, Belgije, Danske, Holandije, Grčke i Gruzije.
U širokom i sveobuhvatnom domenu veštačke inteligencije projekat će se pre svega fokusirati na kulturološke, psihološke i filozofske aspekte koji su pod snažnim udarom novih tehnologija i naučnih otkrića. Svaka organizacija unutar mreže samostalno razvija raznovrsne programske aktivnosti – izložbe, edukativne radionice, konferencije, seminare, performanse – i ponovo, kao u slučaju prethodnog projekta, pod zajedničkom kapom će se realizovati sasvim originalni, jedinstveni događaji u Lincu, Ljubljani, Saragosi, Tbilisiju, Atini, Amsterdamu, Dablinu, Beogradu…
Foto: Ivan Zupanc