Kada bismo sakupili sve priče i anegdote o “muškoj solidarnosti” u jednu knjigu, bila bi to knjiga težine dovoljne za pritiskanje kora za rozen-tortu. Cinici će reći da bi iste debljine bila i knjiga sa pričama o izdajama i razočarenjima u “ženska” prijateljstva.
Svaka devojčica, od najranijeg detinjstva ima svoju najbolju drugaricu, nerazdvojni alter ego, drugu stranu jednog tima, za igranje, maštanje, odrastanje. Onu kojoj se sve priča i koja sve zna i kad joj se ne ispriča Zašto, onda, tako mnogo žena nema svoju najbolju prijateljicu? Zato što nemaju vremena za druženje? Zato što su najbolju drugaricu zamenile partnerom? Zato što veruje da su žene po prirode neiskrene? Kojim stereotipima i predrasudama robujemo?
Da li prijateljstvo ima pol?
Ne. I da.
Prijateljstvo je relacija izmedju dva ljudska bića, zasnovana na zajedničkim vrednostima i približno istom vrednovanju značenja tih vrednosti. Sa nekim se družimo zato što nam ta osoba odgovara po svojim ljudskim osobinama. I u tom smislu, prijateljstva nemaju pol.
Žene i muškarci jesu ravnopravni, no, na sreću, nisu isti. Rizikujući naglašenu generalizaciju, navešću neke zaključke koji se pojavljuju u gotovo svim sociološkim i psihološkim istraživanjima na temu prijateljstva.
- “Muška” prijateljstva su bazirana na zajedničkim aktivnostima i intuitivnom slaganju u pogledu životnih vrednosti. “Ženska” su emotivnija i odraz dubljeg povezivanja na nivou emocionalnog i mentalnog doživljaja sveta. Stereotip “Muškarci rade, žene pričaju” dobija novo tumačenje.
- “Muška” prijateljstva nisu zahtevna za održavanje. Dok se žene redovno sastaju, zovu ili kontaktiraju svoje prijateljice, muškarci ne osećaju toliku potrebu da budu u kontaktu sa svojim prijateljima. Nije retkost da muškarac pozove „bliskog“ prijatelja (često nakon prilično dugog vremena) i tek tada otkrije da se on razveo, promenio posao, penzionisao ili prošao kroz neku drugu veliku životnu promenu, i zaprepasti se što o tome ništa nije znao. Ostati “blizak prijatelj” podrazumeva manje truda i vremena od “ostati bliska prijateljica”.
- “Muška” prijateljstva su otpornija na neslaganja i uglavnom preživljavaju nesuglasice. Izmedju ostalog i zbog toga što će muškarci direktnije i pravovremeno raspraviti ono što je važno, a puno toga klasifikovati kao “nevažno” i jednostavno zaboraviti. “Ženska” prijateljstva su nežnija u tom smislu i lakše se prekidaju zbog nečega što je rečeno ili što nije rečeno.
- Muškarci su skloniji da se šale na račun svog prijatelja, podrazumevajući isti ili sličan smisao za humor. Žene će izbegavati da se šale na račun svoje prijateljice iz obzira prema njenim osećanjima i iz bojazni da se šala ne pretvori u ismevanje.
U današnjem ludilu od obaveza i jurnjave za postizanjem zacrtanih (uglavnom materijalnih) ciljeva, čini se da nema ni mesta ni vremena za “ženska” prijateljstva koja su sve sem “instant”.
Zašto je važno da imaš prijateljicu?
Svako od nas ima nešto “muško” i nešto “žensko” u sebi. Biti žena i živeti svoj život na autentičan način podrazumeva i negovanje svoje specifične ženske suštine. Znači i ne prihvatanje “muškog” modela ponašanja u poslu zato što joj je rečeno da se tako pravi karijera, znači i susretati se i boriti sa velikim brojem izazova, koji su muškarcima nepoznati.
Kada te tvoj partner ne razume kada mu sa suzama u očima opisuješ opasku svog šefa koju si doživeli kao “grubu”, nemoj mu zameriti. Nije bezosećajan, on samo nema svoje iskustvo sa kojim može da se poveže, jer je za njega ista rečenica samo direktna profesionalna komunikacija.
U knjizi “Prijateljstvo leči”, Kate Leaver kaže “Prijateljstvo među ženama je važno jer nam daje podršku da prođemo kroz neprijatnosti, strah, konfuziju, pa čak i opasnosti koje sa sobom nosi biti žena.”
Žene jedna drugu čine snažnijom, jer kada je žensko prijateljstvo iskreno, ono je zapanjujući izvor samopouzdanja, otpornosti, sigurnosti, radosti i ipodrške koji nas zaista može voditi kroz život.
6 razloga da neguješ žensko prijateljstvo
- Ženska druženja izazivaju lučenje oksitocina, hormona koji smanjuje stres
- Žene koje imaju snažnu podršku svojih prijateljica osećaju da su lepše, imaju više samopouzdanja i manje su sklone depresiji
- ”Ženska” podrška je od suštinske važnosti da istraješ u promeni načina ishrane i fizičke aktivnosti
- Sa starenjem, podrška i bliska veza sa prijateljicom značajnija je za održavanje fizičke i mentalne vitalnosti od bilo koje druge veze (na primer sa partnerom, decom, porodicom)
- Lakše ćeš preboleti emotivne gubitke. Žene su prirodno sklonije empatiji, te će tvoja prijateljica u teškim trenucima biti bolje “rame za plakanje” i iskreno saosećati sa tobom
- Dileme, sumnje i probleme koji te opterećuju lakše ćeš podeliti sa svojom prijateljicom koja i sama ima slično iskustvo. Sve možeš da ispričaš, a pri tome ne moraš da se pravdaš i objašnjavaš zašto ti je to važno i teško.
Uvek je pravi trenutak za ženski trenutak
Kao žene, ponekad nas treba podsetiti šta znači biti prijateljica. Prečesto je potrebno da nas bolest ili gubitak podseti na važnost iskrene ženske podrške. A zapravo, taj podsetnik može biti i nešto svakodnevno i jednostavno poput poziva na vikend planinarenje ili oglas za rasprodaju u omiljenoj prodavnici. S vremena na vreme jednostavno moramo da izdvojimo vreme za naše prijateljice, da se zaustavimo i živimo u trenutku, i zajedno proslavimo taj trenutak.
Dobila si lošu vest? Pozovi svoju prijateljicu. Imaš razlog za proslavu? Proslavi sa prijateljicom. Želiš da se osećaš lepše, da budeš manje pod stresom, da budeš zdravija i radosnija? Provedi malo vremena sa svojim prijateljlicama. Pažnja se ne troši ako se deli. I zato je važno da znaš da ništa ne uskraćuješ svojoj porodici ili svom partneru ako neguješ iskreno “žensko” prijateljstvo. Naprotiv, ženska podrška će te osnažiti tako da ćeš biti bolja i sebi i svima oko tebe.
Photo: Katy Anne za Unsplash