Karantin, druženje samo sa najbližima u pauzama „između pikova“, odsustvo privatnih i službenih putovanja, u velikoj meri je promenilo naše živote i to za mnoge od nas predstavlja pravi izazov. Međutim, kada se fokusiramo na ono najbolje što iz toga možemo dobiti, stvari se menjaju iz korena i kvalitet života se značajno može unaprediti.
U martu je bio otkazan sedmodnevni odmor u Italiji. Plan da se pije prava italijanska kafa, jede italijanski sladoled, upoznaje način života u Italiji je, na prvi pogled, pao u vodu. Cilj je bio upoznati što bolje prirodu Italijana, uživati u ukusima italijanske kuhinje i učiti jezik. Neraspoloženje zbog promenjenih planova je trajalo dok nismo shvatili da je cilj moguće ostvariti i na drugačiji način.
Učenje jezika
Bili smo zadivljeni Tamarinom kreativnošću. Osmislila je program „Al bar con Tamara“, u prevodu „U kafiću sa Tamarom“. Tamara predaje italijanski i latinski jezik i tada je radila kao profesor u Nemačkoj. Rođena je u Hrvatskoj, ima italijansko poreklo, odrasla i školovala se u Italiji. Nemce je, prema programu koji je sama osmislila, podučavala rečima i gramatici u kafiću. Odmah su primenjivali stečeno znanje u međusobnoj komunikaciji.
Početkom prošle godine je taj program pretvorila u zabavno Zoom druženje i time ga učinila dostupnim na našem govornom području. Čuli smo mnogo zanimljivih informacija. Interesantne su bile teme sa osvrtom na kulturološke razlike iz njenog ličnog iskustva. Na primer, kako se kašnjenje doživljava u Italiji i Nemačkoj – deo objašnjenja je dostupan na instagramu. Zatim, bilo je diskusije o tome kako pripremaju kafu i neke koktele. Imamo recept za pripremu koktela Puccini.
Posebnu pažnju su privukle svakodnevne navike Italijana koje nam je opisala na zabavan način i koje se trudimo da usvojimo zato što život čine lepšim.
Sveže pripremljeni obroci
Pre svega, Italijani izuzetno vode računa o hrani. Hrana mora da bude ukusna i sveže pripremljena. Ako članovi domaćinstva tokom radne nedelje ne mogu da jedu u isto vreme, a treba pojesti „nešto na brzinu“ poput paste, špageta ili različitih vrsta makarona, umak će možda biti pripremljen unapred, ali pasta se obavezno kuva neposredno pre obroka. Čak, uvek imaju sat u kuhinji i pasta se kuva tačno koliko piše na pakovanju. Možda nisu precizni u drugim stvarima, ali kada kuvaju testeninu, gledaju doslovno u sat sa sekundarom.
Pasta, ili bilo koje drugo jelo pripremljeno kod kuće, se apsolutno ne razlikuje od poručenog u restoranu.
Jutro za sebe
Doručak nije obilan, uglavnom je sladak, ali su tu kafa i obavezno kvalitetni keksići pripremljeni od, na primer, bademovog brašna. Italija je, pored Španije, Grčke i Maroka, jedan od najvećih proizvođača badema u svetu, pa je tu i italijanski liker od badema, Amaretto, koji se može naći u skoro svakoj italijanskoj kući.
Više vremena sa najbližima
Italijani vole da se druže i nije im potreban povod ili slavlje da obroke pretvore u druženje, a to mogu biti i samo ukućani. Ako su pozvali nekoga na večeru, domaćini će se maksimalno potruditi da se svi osećaju prijatno. Zanimljivo je da, dok se o svakodnevnoj pripremi obroka najčešće staraju žene, kada dolaze gosti, večeru mahom pripremaju muževi.
I stanovi u kojima žive su prilagođeni ovakvom načinu života. Podrazumeva se da kuhinja ima veliki trpezarijski sto i tu se dočekuje gost. Domaćica i domaćin nikada ne dočekuju gosta u trenerci. Ako su pozvali na večeru, oblače se kao da odlaze u restoran i tako dočekuju gosta. Pre dolaska gostiju je eventualno pripremljeno predjelo. Obrok se priprema dok su gosti tu, diskutuje se o receptima, dele iskustva i sve se jede sveže pripremljeno.
Izuzetno su pažljivi prema gostima u smislu da vode računa da ne pripreme nešto što gost ne voli. Čak, ako nisu sigurni, provere prilikom poziva. Međutim, gosti ne kupuju kafu ili čokolade kada idu na večeru, kao što je to slučaj kod nas. Ali, gost donosi, na primer, flašu vina ili usput kupi u poslastičari neki kolač. Podrazumeva se da prilikom poziva gost čak i kaže šta planira da donese ako je u pitanju slatkiš, da se ne bi dogodilo da donese a da je domaćin već pripremio nešto slatko, na primer Tiramisu. Poenta je da gost neće doneti nešto što će biti odloženo na policu, već će biti posluženo tokom večere.
Organizacija garderobe
Italijanima je i garderoba izuzetno bitna. Nije im važno da nešto plate skupo, ali im je veoma bitno da budu originalni. Žele da garderobom, posebno odevnom kombinacijom, pokažu da su autentični. I muškarci i žene vode računa da garderoba bude čista i uredna, da bude u skladu ne samo sa njihovom telesnom građom i prilikom, već i sa temperamentom i trenutnim raspoloženjem. Zato posebnu pažnju obraćaju na boje.
Pošto nam se ove navike dopadaju, radimo na tome da ih usvojimo, posebno svež obrok pripremljen kod kuće i kvalitetno provedeno slobodno vreme.
Naš plan za predstojeći period je da u slobodno vreme nastavimo druženje sa Tamarom. „Al Bar con Tamara“ više nije u ponudi, ali je sada svakog meseca dostupna radionica „Con parole tue“ . Ovog meseca je tema „La Settimana Bianca“ gde će biti reči o zimskoj garderobi, čemu se posebno radujemo! Zatim, planiramo preuređenje kuhinje, zapratili Ivy Raic Catello i naravno istraživanje novih načina za formiranje Modne Kapsule 🙂
Šta tebi pričinjava zadovoljstvo? U čemu uživaš? 🙂
Foto: instagram.com/tamaricum.studiareperamore/
Pixabay
Pexels