Očuvanje prirode već godinama u nazad pretenduje da postane goruća tema u društvu. Na žalost, društvo koje je u tranziciji često zanemari ovo pitanje koje je bitno za sve nas. Neki drugi problemi izgledaju važnije, pa se “reflektori” javnog mnjenja okreću ka njima.
A da li zaista imamo bitnije pitanje u ovom ili bilo kojem vremenu? Hajde malo da promislimo zajedno.
Svi mi živimo u kućama/stanovima, koje/i se nalaze u ulicama, koje se nalaze u gradovima/selima, koji se nalaze u državi koja se nalazi na kontinentu koji se nalazi na PLANETI. Kada tako postavimo stvari, treba da se zapitamo da li možemo živeti bez kuće?! Ili ulice?! Ili definisane države…. Živeli su ljudi u praistoriji i bez svega nabrojanog…. Neki, na žalost i u današnje vreme nemaju krov nad glavom.
Šta je onda jedino na ovom spisku bez čijeg postojanja sigurno ne bi bilo ni nas??? Verujem da vam sada ova tema zvuči mnogo bitnije….. Ovo zaista jeste goruće pitanje, jer bez naše planete neće biti ni nas.
Kultura življenja sa prirodom kao zadatak vaspitanja….
Nedavno sam se na eTwinning platformi (za one koji nisu u prosveti ukratko, ovo je platforma koja povezuje prosvetne radnike iz cele Evrope u rad na zajedničkim projektima, obukama i sl.), priključila projektu pod nazivom “Children work together for a world better ” koji se bavi upravo očuvanjem prirode kroz vaspitanje i obrazovanje dece od najranijeg uzrasta. U projektu učestvuju škole i vrtići iz Turske, Grčke, Rumunije i mi. Kao likovnom pedagogu mi je jako primamljiv potencijal aktivnosti oblikovanja reciklažnog materijala u likovne forme, izrade recikliranog papira koji se dalje oblikuje ili koristi ka podloga i sl. Kao “Aleksandri Vujičić” mi je izuzetno primamljiv potencijal teme u smislu razvijanja ličnosti deteta kao svesnog i odgovornog člana društva i, na kraju krajeva, stanovnika planete Zemlje.
Budućeg odraslog koji će visoko vrednovati prirodna bogatstva, organsku proizvodnju, (zdrav) život (svoj i svog okruženja). Koji će imati slobodu da se izrazi (na svaki način pa i kroz likovne elemente), a da pritom ne troši prirodne resurse.
Ovo je početak rada na razvijanju baš takvih “ličnosti”. Malim koracima. Nadamo se da ćemo stići daleko i uspeti da naučimo decu da žive sa prirodom na kulturan i civilizovan način i da nalaze kreativne načine da izraze sebe.
Prvi korak…. reciklirani papir
Evo malog podsticaja. Napravite svoj, reciklirani papir. U videu u nastavku imate prikazan proces i materijale. Nek ovo bude prvi korak dugog putovanja.
Naslovna foto: Privatna arhiva