Kako umanjiti stres prilikom selidbe ili ga u potpunosti izbeći? Kako se pravilno spakovati i šta nikako ne nositi? Šta najviše vremena oduzima i koliko teško pada odlazak u nepoznato? Na ova i još mnoga pitanja ću vam dati odgovore, kako ne biste pravili greške koje ja jesam. Selidba ne mora biti strašna!
Preispitaj svoje želje i samostalno donesi odluku
Kako biste umanjili stres, dobro preispitajte šta zaista želite. Najbolje je da pre same selidbe par puta posetite novu državu koja će postati vaš novi dom. Upoznajte ljude, običaje, navike i novu hranu. Ako niste u mogućnosti da otputujete, šetajte pomoću google mape. Selidba će biti manje stresna ako maštate da se ona već dogodila. Bez obzira da li se selite zbog posla ili nekog drugog razloga, u vama mora postojati neka doza uzbuđenosti. Poseta državi/gradu pre same selidbe vam može pomoći kako biste doneli ispravnu odluku. Nemojte dozvoliti da neko utiče na vas, jer selidba nije igra.
Ako ste doneli odluku da napuštate trenutno prebivalište, vreme je da počnete da pakovanjem.
Ponesi samo ono što ti je neophodno
Pakovanje ume biti stresnije od same selidbe, pa je važno početi sa njim na vreme. Ako vam je ovo prva selidba, onda ćete poželeti poneti sa sobom celu kuću. Nemojte napraviti moju grešku i doći u situaciju da vam omiljen “rokovnik” i “udžbenici iz osnovne” skupljaju prašinu. Pre početka pakovanja napravite listu stvari koje su vam zaista potrebne, i tako eliminišite stvari koje biste tek onako poneli. Na mojoj listi su bile knjige, za koje je moralo biti mesta. Prilikom druge selidbe sam toliko garderobe bacila, samo da bi ih sve ponela sa sobom.
Vakuum kese su odlične za džempere, jakne i glomazniju garderobu. Trudite se da pakujete samo stvari koje inače nosite, koje su kvalitetne ili ih ne možete lako kupiti. Par para čarapa i donjeg veša za prvu pomoć će vam biti i više nego dovoljna, ne preterujte. Bez obzira kojim se prevoznim sredstvom selite, svakako izbegavajte nošenje stakla ili keramike. Ako putujete avionom, nije na odmet da vas podsetim da pazite šta pakujete u ručni prtljag.
Pakovanje ne mora biti previše stresno, ako ga započnete na vreme i sa jasnim planom. A i ako nešto zaboravite poneti, važno je da to ne budu pasoš i putna karta.
Gašenje računa i razne odjave ti mogu lako ukrasti vreme
Ako se selite iz porodične kuće i imate pomoć, onda blago vama. U suprotnom, selidba upšte nije naivan proces kako izgleda, zato je važno napraviti jasan plan. Obaveze kao što su gašenje računa u banci, odjava vode, struje ili predaja stana lako se umeju odužiti. Zato ih planirajte na vreme i ne odlažite ih za poslednji trenutak. Vrlo je važno da za vama ne ostanu repovi, jer vam mogu napraviti veliki problem.
Što više praktikujte online odjave, ako su u vašem slučaju moguće. Dobro se raspitajte za koje procese ne morate lično dolaziti i time sačuvajte svoje vreme.
Odmorite se pred put, jer umor tek sledi
Kada sam se drugi put selila, trudila sam se da ne napravim istu grešku kao prvi put. Pakovanje do kasno izbegavajte, mnogo bolje je da se rano probudite i nastavite. Odmor je preko potreban i spavanje noću je bitno po zdravlje. Takođe pravite učestalije kraće pauze kako se ne biste preopteretili, te se osvežite nekim hladnim pićem.
Sve ovo je važno jer će te se tek umoriti prilikom putovanja i samog useljenja. Ukoliko imate decu, trudite se da im proces selidbe učinite zanimljivim i oni će vam rado pomoći. Smejte se i zastanite kada pronađete nešto iz vašeg i njihovog detinjstva i uživajte u zajedničkim trenucima. Trudite se da ne stvarate sebi dodatan stres koji vam nije potreban.
Spreman si za nove pobede, samo još da “preživiš” rastanak
Sve je spakovano i završeno, i došlo je vreme polasku. Kako biste izbegli bolne rastanke, budite nasmejani koliko god možete. Vaše raspoloženje će pomoći da se i vaša porodica oseća bolje zbog vas. Nemojte odugovlačiti proces rastanka, jer ćete ga učiniti samo još bolnijim.
Recite bližnjima da ne idete na kraj sveta i da ih očekujete u vašem novom domu. Rastanak nije lak, ali ga vi možete makar malo olakšati i sebi i njima.
Važno je da pratiš svoje telo, srce i dušu, jer oni uvek znaju šta je najbolje po tebe. Ne forsiraj stvari za koje ti je potrebno više vremena i ne usporavaj one za koje si odavno spreman/na. Svaka promena je dobra i dešava se sa razlogom, koji često u prva mah ne razumemo.
Bonus:
Ako želite saznati koje su pozitivne i negativne strane života u inostranstvu, ostavljam vam link do teksta.
*Naslovna slika: Pixabay
Pozdrav!