Rezultati britanskog biciklizma od 1908. godine bili su toliko loši da je jedan od najboljih proizvođača bicikla u Evropi odbio da ih proda timu jer su se plašili da će ugroziti prodaju ako drugi profesionalci vide da Britanci koriste njihovu opremu. Onda su rekli da je dosta i angažovali su Dejva Brailsforda za direktora sa idejom da podigne i postavi britanski biciklizam na novu putanju.
Kako je Dejv uspeo da, samo pet godina nakon što je preuzeo tu ulogu, britanski biciklistički tim na Olimpijskim igrama 2008. u Pekingu osvoji 60% zlatnih medalja, na Olimpijskim igrama u Londonu 9 olimpijskih rekorda i 7 svetskih rekorda, a da iste godine Bredli Vigins postane prvi britanski biciklista koji je osvojio Tour de France? Tokom perioda od deset godina, britanski biciklisti osvojili su 178 svetskih prvenstava i 66 olimpijskih i paraolimpijskih zlatnih medalja, osvojili su 5 Tour de France pobeda na trci koja se smatra najuspešnijom u istoriji, a do izlaska knjige „Atomske navike“ Džejmsa Klira u kojoj sam pročitala ovu motivišuću priču, postigli su nove pobede.
Namerno sam ostavila cifre (na nesreću naših lektora) jer želim da vaš mozak i dok preleti pogledom preko ovog teksta „uhvati“ i memoriše brojeve, i da to bude podsetnik kada se zapitate šta možete da uradite u svom životu da, uprkos svim (nepovoljnim) okolnostima, postignete maksimalno dobre rezultate. To je pravilo poboljašanja od 1%.
Dejv je primenio strategiju koju je nazvao „agregacija marginalnih dobitaka“ – a to je filozofija traženja malog procenta poboljšanja u svemu što radite. Kada saberete sve male korake tokom vremena, dobićete ogroman ukupni efekat. Dejv i njegov tim su uneli sitne promene koje nekom menadžeru očekujući ogromne uspehe mogu delovati kao gubljenje vremena: trljali su sedišta bicikla alkoholom radi boljeg prianjanja, testirali su tkanine u vazdušnom tunelu i gelove za masažu za opuštanje mišića, unajmili su hirurga da nauči bicikliste kako da najbolje peru ruke, birali su jastuke i dušeke za bolji san… Možete o tome čitati u ovoj sjajnoj knjizi. Moja kratka priča je o tome da su se sitna poboljašnja pretvorile u stotine akumiliranih promišljenih poteza koji su ih doveli do najviših vrhova i medalja.
Kada saberete sve male korake tokom vremena, dobićete ogroman ukupni efekat.
„Vaši rezultati su indikator vaših navika“, piše Džejms Klir. „Vaše znanje je indikator vaših navika učenja. Vaš nered je indikator vaših navika čišćenja. Dobijate ono što ponavljate.“
Umnožava se i širi sve što hranite i čemu dajete pažnju i energiju.
Original je vaš 1%.
Magazin koji čitate. Sajt koji posećujete. Društvene mreže koje pratite. Blog koji pišete. Konferencije koje posećujete. Svakog dana doza pozitivnih misli, uspešnih priča, intervjua sa snažnim ličnostima je vaš 1% poboljašanja koji vremenom daje veliku promenu. Za 365 dana od danas, bićete na sasvim drugoj lestvici života. Možda će se biti isto, ali kada se budete osvrnuli, sigurna sam da ćete vi biti srećnija i uspešnija osoba. Navike su kao atomi vašeg života – male, moćne, izvori neverovatne snage i svaka od njih je osnovna jedinica koja doprinosi vašem ukupnom poboljašnju. Birajte ih mudro. Dare to be Original.
Pročitajte i Džejms Klir za “Original”: Moć malih navika