Italija proizvodi više od milion i po tona pomorandži godišnje. U Evropi je na drugom mestu po poroizvodnji, odmah posle Španije. Osim što se konzumira kao voće, pomorandža se prerađuje, proizvode sokovi i marmelada. Prilikom prerade, odbacuje se kora i na taj način stvara velika količina otpada. Šta raditi sa tolikim otpadom? Da li se može proizvesti predivo od pomorandžine kore?
Italijanka Adriana Santonoćito je studirala dizajn u Milanu, kada je prvi put došla na ideju proizvodnje održivog tekstila od kore pomoranže. Pomorandžina kora je bila dostupna u izobilju u Katanji na Siciliji, gradu iz koga potiče. Želela je da pronađe način da stotine hiljada tona pomorandžine kore ne završi kao otpad.
Zahvaljujući njenoj kreativnosti, sada se izrađuju čitavi odevni predmeti od prediva koje potiče od voća. Njen koncept je inspirisan pitanjem u njenoj disertaciji: da li bi se luksuzni mekani materijali poput svile, mogli proizvesti od nusproizvoda citrusa, koji bi se inače bacio ili koristio kao stočna hrana?
Univerzitetska laboratorija je pomogla Adriani da pronađe odgovor. Bilo je poznato da se iz kore pomorandže može dobiti celuloza. Međutim, Adriana je otkrila da se može transformisati u predivo, što je i patentirala. Ovako dobijeno predivo se može bojiti i mešati sa drugim tekstilom kao što je pamuk, pa čak i sintetičkim materijalom poput poliestera.
Godine 2014. je osnovala Orange Fiber (prevod: vlakno od pomorandže) i počela da prodaje proizvođačima odeće materijal koji je sličan svili.
Proizvođač luksuzne italijanske gardrobe sa sedištem u Firenci, Salvatore Ferragamo, je u svojoj prolećnoj kolekciji za 2017. godinu koristio upravo ovaj materijal.
Uspešna priča
Orange Fiber od lokalnih proizvođača sokova preuzima otpad, to jest kore pomoranže, potpuno besplatno. Posao je delimično sezonski zato što se oslanja na proizvođače sokova od citrusa. Međutim, kada se kora transformiše u celulozu, može se skladištiti i koristiti kasnije.
Rozario Faraći, profesor ekonomije, menadžmenta i biznisa na Univerzitetu Katanja, kazao je za Orange Fiber da je to primer kako “kreativnost i preduzetnički duh” kreiraju nova radna mesta u regionu.
Osim poznatih italijanskih modnih dizajnera, H&M je još jedan brend koji je počeo da koristi materijale Orange Fiber.
Izvor: orangefiber.it
Među prvima je o Orange Fiber pisao bbc.com
Fotografija: pixabay.com