
Ne, ovo nije savet lekara o tome kako da protumačite EKG nalaz.
Ovo je malo upoznavanje sa našom fiziologijom. I kako da znanje o funkcionisanju našeg tela, možemo koristiti da nam služi i u ostalim oblastima života.

EKG je zapis srčanog rada.
Srce radi tako što se kontrahuje pod dejstvom električnog impulsa, koji nastaje u specijalizovanom srčanom tkivu. Za naše normalno funcionisanje neophodno je da je srčani rad ritmičan. Da se kontrakcija i relaksacija pretkomora i komora dešavaju u pravo vreme, i da saradjuju medjusobno. Svaki impuls koji bi nastao prevremeno ili na drugom mestu, doveo bi ubrzanog, odnosno usporenog ritma.
Možemo li to da povežemo sa našim životom?
Svako od nas najbolje funkcioniše u nekom svom ritmu. Neko ustaje ranije, neko leže kasnije. Neko je kampanjac, neko uči svakodnevno. Neko ujutru napravi vreme za sebe, a neko žuri da stigne na posao. Ono što je važno jeste da nam sve to što radimo služi i odgovara.
Zapisivanjem svog dnevnog ritma, možemo da vidimo zašto smo se nekog dana osetili umorno ili tužno. Zašto smo bili usporeni, ili smo previše žurili i bili nervozni. I da naj taj način pomognemo sebi da se vratimo u pravilan ritam, videći uzroke nepravilnog. Kada je to moguće, uvek je bolje lečiti uzrok nego posledicu. A u ovom slučaju je i te kako moguće.
Ako srce upravlja količinom krvi u našem telu, tako i mi možemo našim raspoloženjem i emocijama.

Ne bi bilo loše imati EKG svog raspoloženja na kraju dana, zar ne?
Zato već danas možete napraviti jedan svoj! Papir i olovku u ruke, malo mira i nalaz je tu. Postanite stručnjak u svojoj oblasti. Stručnjak sopstvenog raspoloženja. 🙂
Fotografije preuzete sa Pinteresta.