Tačno je, u pravu ste, internet portali su puni identičnih naslova. Saveti se slivaju jedni pored drugih, i liče jedni na druge. Nećemo ih prepričavati, ni ponavljati ovom prilikom. Nećemo ni praviti listu od deset vaših najomiljenijih dečijih knjiga. Imam potpuno druge ideje. Dodajem na već postojeće savete, jednostavne predloge za podsticanje ljubavi prema knjizi.
Hajde da ih nabrojimo zajedno, ovako:
1. Kupite deci blok za crtanje i drvene boje. Crtanje sadržaja iz knjige može biti sjajna zabava, ukoliko deca vole da čitaju. Nekada je ovaj vid prepričavanja knjiga crtežom mnogo interesantniji nego prepisivanje nekih delova iz sadržaja knjiga koja se detetu sviđaju.
2. Napravite video intervju sa detetom o pročitanoj knjizi. Pitajte dete za neke interesantne likove i knjige, neka ih opiše, objasni zbog čega mu se dopadaju. Pružite detetu prostora da ispriča šta je to što mu se posebno svidelo. I naravno ne zaboravite da pitate dete šta je novo naučilo čitajući knjigu. Te video snimke možete da sačuvate i kao divne uspomene. Deca vole da se snimaju, a čitanje knjiga može uz snimanje biti veoma zabavno.
3. Identično kao u prethodnom predlogu, dete možete povremeno snimiti kako čita delove knjige, i omogućiti mu načine kojima može dočarati čitanje. Ako čita basnu, i deo u kojem govori lisica može se maskirati u lisicu. Što ste kreativniji, deci će biti lakše da zavole knjige.
4. Upoznajte dete sa dečijim piscima. Odvedite dete na sajam knjiga ili na promociju određene knjige, omogućite mu da vidi osobu koja knjige piše. Fotografišite dete sa svojim omiljenim piscem, omogućite detetu da piscu postavi pitanje, da mu pokloni crtež, pošalje novogodišnju čestitku i slično. Deca i dečiji pisci obožavaju jedni sa drugima da se druže.
5. Napravite mesta na polici gde stoje detetove knjige, i rezervišite to mesto za knjige sa posvetom autora. Deca odlično shvataju značaj autograma i posveta, i za njih će te knjige postati posebno značajne. Knjige sa posvetom autora nije teško kupiti. Nekada je dovoljno kontaktirati izdavačku kuću, a društvene mreže i sajtovi vam takođe omogućavaju lako stupanje u kontakt sa piscima.
6. Naučite dete da piše posvete na knjigama koje poklanja rođacima i prijateljima. Posvete mogu da se pišu, i crtaju. Dozvolite detetu da crta kroz sadržaje posveta i da koristi crteže baš kao i reči. Kada kupite neku knjigu detetu, i vi detetu napišite posvetu.
7. Koristite zajedničko čitanje knjiga kao nagradu. Zajedničko vreme za čitanje pored nagrade, može postati i rutina. Na primer jednom nedejno po sat vremena, ili svake nedelje pre spavanja, shodno terminu koji odgovara deci i vama.
8. Napravite zajedno sa detetom spisak knjiga koje su u vlasništvu deteta i naučite dete da vodi računa o njima. Dete će razvijati osećaj imovine, a kada je nešto “naše” lakše to zavolimo.
9. Potrudite se da detetova omiljena interesovanja potkrepite knjigama iz istoimenih oblasti. Na primer ako dete voli tenis, pronađite interesantne knjige o tenisu, i omogućite detetu da izabere jednu od njih. Ukoliko dete obožava pse, napravite spisak knjiga o psima i pokažite detetu kako bi moglo da odabere jednu za čitanje.
10. Učlanite dete u biblioteku, povremeni odlasci u biblioteku mogu postati pravi doživljaji za dete. Planirajte šta ćete da čitate, i šta sve želite da naučite. Neka knjige detetu postanu jedan od vodiča kroz rast i razvoj, ljubav i izvor znanja.
Nadam se da su vam predlozi koje ste pročitali prijali, i da ćete nastaviti da razvijate kreativnost sa decom. Budite otvoreni za stvaralaštvo, pravite kviz igre sa pitanjima o knjigama, gledajte filmove koji su snimljeni po istoimenim knjigama, pričajte deci o knjigama koje su ulepšale vaše odrastanje, pozovite omiljenog dečijeg pisca na rođendan svog deteta… Dozvolite sebi da i sami, kao deca uživate u čitanju, druženju, volite knjige, neka vam postanu potrebne. I organizujte obavezno jednom godišnje, jedan vikend maraton za porodično čitanje knjiga.