Da bismo shvatili važnost intelektualnog vaspitanja, pre svega moramo znati šta je to uopšte vaspitanje. Naravno, postoje mnogobrojni autori pa su tako i definicije mnogobrojne. Međutim, kada sve njih pročitamo i razumemo, zaključak o vaspitanju je sledeći: Vaspitanje je složen i dugotrajan proces formiranja ličnosti koji uključuje svih 5 komponenti vaspitanja (intelektualno vaspitanje je jedna od tih komponenti), traje čitav život, a obuhvata i proces samovaspitanja.
Dakle, ako je vaspitanje proces formiranja naše ličnosti onda intelektualno vaspitanje ima višestruki značaj u tome. Bez razvijanja intelekta i bez sticanja stručnih i naučnih saznanja nema ni pravog vaspitanja i obrazovanja, a ni prave ličnosti. Kroz proces intelektualnog vaspitanja formira se čovek kao razumno biće, razvijaju se njegove intelektualne sposobnosti a samim tim i mogućnosti.
Zašto je intelektualno vaspitanje važno za razvoj ličnosti?
- Dolazi do usvajanja sistema znanja – šta to znači?
To znači da intelektualno vaspitanje nije automatski rezultat bilo kog usvojenog znanja, već da je potrebno intenzivno i kvalitetno raditi, a to podrazumeva intelektualnu aktivnost čoveka do kraja života! Dakle, nije važno samo naučiti, već je važno učiti sa ciljem, kreativno, uz osmišljavanje, i shvatiti učenje kao nešto korisno, jer tako postižemo mnogo dublje efekte na našem intelektualnom nivou.
- Formiraju se veštine i navike
Znamo i sami da kada nešto toliko puta ponovimo, to jednostavno postane naša navika! To znači da neku radnju toliko dobro znamo da je sada obavljamo automatski bez mnogo razmišljanja. Određena znanja koja smo usvojili i koja često primenjujemo služe baš tome – da steknemo određene navike i veštine! Veštine su uvežbane radnje, to je ono što nas izdvaja od drugih. One mogu biti mentalne, na primer čitanje, a mogu biti i fizičke a odnose se na ono čime se bavimo, na primer sviranje ili plivanje.
- Dolazi do razvijanja intelektualnih sposobnosti
Već smo rekli, ali važnost je tolika da ćemo ponoviti! Sposobnosti mogu biti psihičke i fizičke. Da bismo razvili misaone sposobnosti – sposobnost pamćenja, mašte, učenja ili ipak neke fizičke kao što su spretnost ruku, koordinacija ili snaga, moramo koristiti neka određena znanja! Dakle, ukoliko se intelektualno ne razvijamo i ne usvajamo znanja, neće doći ni do razvoja naših sposobnosti.
- Oblikuju se pozitivne osobine ličnosti
Ovo je, po meni, najvažniji zadatak intelektualnog vaspitanja. Razmislite i sami – kako bismo mogli da izvedemo ispravno rasuđivanje i donesemo zaključak da li je nešto dobro ili loše ukoliko o tome ne znamo ništa? Dakle, iz našeg znanja ili neznanja formira se i naš pogled na svet! Naša percepcija je ograničena našim znanjem, a ukoliko proširimo znanje, širimo i našu percepciju, i menjamo naš um. Naš pogled na svet određuje i naša ponašanja, zato je jako važno negovati svoj um i praviti dobre izbore po pitanju baš svega – od muzike, knjiga, filmova, prijatelja, emisija… Svaki sadržaj ima određeni uticaj na vaš um i zato birajte mudro!