Kada se radi o položaju žena u današnjem društvu, i te kako postoji prostor za promene i to ogroman. Treba prepoznati suštinu, naizgled male stvari koje većina ne primećuje, a svima se događaju. A zatim menjati te male stvari, zato što pređeni put počinje jednim načinjenim korakom.
Države širom sveta ženske higijenske proizvode ne smatraju neophodnim, te ih oporezuju redovnom poreskom stopom, a u nekim slučajevima i poreskom stopom na luksuzna dobra. Dakle, svaki put kad žena dobije menstruaciju država profitira. Grozno, znam.
Pa hajde da krenemo od toga. Hajde da neke osnovne stvari, koje su potreba a ne luksuz, učinimo dostupnijim. Ne radi se ovde samo o novcu, nego o viševekovnoj borbi za komfor i slobodu življenja.
Primera radi, u Srbiji se ženski higijenski proizvodi oporezuju po stopi od 20%, dok se po umanjenoj stopi od 10% oporezuju dnevne novine, personalni računari i njihove komponente, usluge smeštaja u hotelima… Ne smemo da zanemarimo činjenicu da za mnoge žene ovo nije mali mesečni izdatak.
End the Tampon Tax!
U poslednjih nekoliko godina, u mnogim žemljama širom sveta, pokrenute su inicijative za ukidanje poreza na ženske higijenske proizvode pod nazivom “End the tampon tax”. Ova inicijativa pokrenuta je u Australiji 2015. godine od strane jedne studentkinje. Australija ove proizvode oporezuje sa 10% dok su, na primer, kondomi i kreme za sunčanje izuzeti od ovog poreza. Nakon Australije slične inicijative su pokrenute u mnogim zemljama.
Nemački parlament doneo je odluku o smanjenju poreza na dodatu vrednosti na uloške i tampone, i to posle peticije koju je potpisala 81 000 ljudi. Od 2020. godine ovi proizvodi ženske higijene tretiraće se kao proizvodi osnovnih potreba (što i jesu s obzirom da je korišćenje ovih proizvoda neophodnost a ne luksuz!), i oporezivati sa 7% umesto sa 10%.
Ovde nije reč samo o novcu, nego i o pravednosti među polovima. Ciklus nije luksuz.
U Ujedinjenom Kraljevstvu, porezi na tampone i uloške iznose 5%.
Škotska – prva zemlja u istoriji koja je uvažila žene!
U Škotskoj će tamponi i ulošci biti besplatni za sve žene u državi. Ovim potezom Škotska se svrstala u prvu zemlju na svetu koja to obezbeđuje ženama. Tamponi i ulošci biće dostupni svim ženama na javnim mestima poput apoteke, društvenih centara ili centara za mlade.
Predlagač ovog zakona je Monika Lenon, koja je izjavila:
da će usvajanje ovog zakona biti prekretnica za normalizaciju menstruacije u Škotskoj i poslati poruku koliko ozbiljno parlament doživljava ravnopravnost polova.
Škotska je već imala korake u ovom pravcu, pa je 2018. godine postala prva zemlja na svetu koja je besplatne higijenske uloške i tampone uvela u škole i na univerzitete.
Menstruacija – tabu tema
Menstruacija je oduvek bila, a delimično je i ostala, tabu tema. Zbog ove činjenice je ogroman deo ženske istorije ostao “zagubljen”. Krajnje je vreme da o ovoj temi otvoreno i slobodno ne samo pišemo, nego i govorimo.
Tampon revolucija
Sve do početka 20. veka veliki broj žena tokom menstruacije nije koristio ništa. Žene su slobodno hodale i krvarile i nikog to nije naročito uznemiravalo.
Zanimljivo je da su se ulošci za jednokratnu upotrebu pojavili već oko 1890. godine, ali se proizvod pokazao kao potpuni komercijalni promašaj.
Godina 1921. revolucionarna je za istoriju menstrualnih sredstava zato što je ovaj proizvod konačno uspeo da dobije na svojoj popularnosti. Jedan od razloga je i taj što žene koje su kupovale uloške nisu morale da razgovaraju sa prodavcem. U prodavnicama je postojala posebna kutija, u koju su bez reči ubacivale novac. Međutim, prvi ulošci namenjeni komercijalnoj prodaji bili su jako skupi.
Čitaoci koji su odrastali u Jugoslaviji, setiće se da je i u našim prodavnicama sve do poznih 80-tih postojala praksa umotavanja vate i uložaka u neprovidan mesarski papir, da se kroz providnu plastičnu kesu ne vidi šta je unutra.
Posmatrajući ove istorijske podatke lako dolazimo do zaključka da danas, za razliku od vremena kada su higijenska sredstva bila dostupna samo bogatim ženama, imamo mogućnost izbora veću nego ikada. Neminovno je da idemo napred, ustalom to je i poenta evolucije. Ali ima toliko prostora za promene i poboljšanja i krajnje je vreme da se pozabavimo naizgled malim, ali ključnim pitanjima.
Male stvari će nam doći glave. Male misli, mali snovi, malo prećutano, mali karakteri, malodušni, pa i male radosti. Sitne stvari najteže zaboravljamo.
Ipak je divno biti žena, ona koja može da podari novi život!
Bezbroj puta sam se osećala neprijatno tokom onih dana, svaki izlazak iz kuće pratila bi temeljna i fizička i psihička priprema. Kada bih otišla u neki kafić da popijem kafu, tih sat-dva provodila bih kao na iglama. Šta ako mi je probilo? Jao Bože, šta ako sam uništila stolicu u kafiću? Kako ću sad ovakva kući? Šta će se desiti ako kinem? Jesam li ponela rezervni uložak sa sobom? A brufen?
Bez obzira na sve kroz šta prolazimo tokom života, biti žena je divno. Ne treba dopustiti da se život pretvori u trku sa muškarcima i beskrajne pokušaje da budemo bolje od muškaraca i da se borimo protiv njihove dominacije. Ima mnogo toga u čemu su žene, upravo zbog svoje prirode, posebne.
Ženama su nežnost, empatija, sagledavanje šireg konteksta, kreativnost, emocionalna snaga, prirodan deo bića.
Mila Marčeta
Ohrabrujte i podržavajte žene koje vas okružuju ne samo kada je 8. mart, nego svakog dana. Ali pre sve, podržavajte i ohrabrujte sebe. #samonežnopremasebi
foto: we heart it