Da li se često dosađuješ i ne znaš šta da radiš? Da li si jedan od onih koji mnogo vremena provode kraj TV-a ili telefona ne radeći ništa korisno? Ukoliko si se pronašao, vreme je da se pokreneš! Vreme je da ustališ nove navike i aktivnosti, učiniš svoj život kvalitetnijim i zanimljivijim! Pogledaj svoju okolinu, uvek ima mesta za nove promene ka boljem! Pokreni se i učini nešto dobro za sebe, ali i za druge!
Krenite korak po korak. Ne morate videti čitavo stubište. Samo napravite prvi korak.
Martin Luter King
Trud uvek biva nagrađen
Nekada uspeh dolazi i kada se najmanje nadamo, važno je samo da vredno radimo i ne odustajemo.
Da li ste se nekad čuli kako je nastala prva mikrotalasna pećnica? Persi Spenser je zaslužan za njen nastanak. Međutim, iza tog otkrića leži zanimljiva priča.
Persi je rođen 1894. godine u Americi. Živeo je u siromaštvu. Posle petog razreda napustio je školu i krenuo da radi u fabrici. Četiri godine kasnije u fabrici su odlučili da uvedu električne instalacije. Njega je to interesovalo, stoga je pokušao da pomogne. Tokom noći je čitao i učio, a danju radio. Tako je i postao upoznat sa funkcionisanjem struje.
Iako nije bio formalno obrazovan, radio je u poznatoj kompaniji Raytheon od 1925. godine. U periodu od sredine 1920. godine do 1940. godine zanimao projektima vezanim za radio i radar sisteme.
Tokom Drugog svetskog rata radio je na strani Alijanse (Antihitlerovska koalicija). Njegov zadatak je bio redizajniranje magnetrona – električna cev koja generiše visokofrekventne radio talase. Doprinos tog redizajniranja se ogleda u mogućnosti veće, brže i lakše proizvodnje magnetrona koji je bio osnovni radara. Radari su se tada koristili za detektovanje nemačke mornarice, zbog čega i vidimo značaj ovog projekta.
Međutim, Persi je ostao upamćen po slučajnom izumu mikrotalasne. Jednom prilikom tokom rada na unapređenju magnetrona u džepu je držao čokoladicu. Kada je ogladneo i želeo da je pojede, zatekao je da se otopila. To ga je navelo da eksperimentiše kako će se ostale namernice ponašati u blizini magnetrona. Pokušao je sa kukuruzom koji je ubrzo postao kokica, a nakon toga sa jajetom koje se rasprsnulo. Zbog toga mu je i sinula ideja da započne rad na pećnici čiji pogon će biti magnetron.
Nastavio je sa radom, a nakon rata 1945. godine kompanije Raytheon prijavila patent. Prva Spenserova mikrotalasna počela je da se prodaje 1947. godine i nije bila dostupna svima zbog cene. Bila je veličine frižidera i teška, međutim, daljim radom na njoj ona je postala nezaobilazan deo američkih kuhinja od 1970. godine.

Jedan od njegovih kolega je rekao: ,,Školovani naučnici znaju mnoge stvari koje ne funkcionišu, a Persi ne zna šta ne može biti urađeno”. Seti se ove priče i budi slobodan da se oprobaš u novim oblastima i izađeš iz svojih okvira. Posveti se nečemu što te zanima i šta voliš, sledi svoje snove, ruši granice i idi napred!
Ništa nije nemoguće za onoga ko ima volju pokušati.
Aleksandar Veliki
Ukoliko svi mi pokušamo da poboljšamo sebe, pomognemo nekome, posvetimo se nekom poslu to je mali korak za nas, ali kada se svi ti koraci zbroje – to je jedan veliki korak svih nas ka boljem sutra!
Ne morate biti bolji od drugih, budite samo najbolji što možete.
Dušan Radović